Simge seti oluşturma

Başlatan Rbbt, 05 Haziran 2012 - 13:31:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rbbt

Merhaba arkadaşlar,

Daha önce bu konuyla ilgileneceğime dair mesajlar yazmıştım ve sonunda sınavlarımın bitmesi ile yeni bir simge seti oluşturmaya bugün itibariyle başlıyorum. Birçok simge setini inceledim önceleri photoshop kullanarak .png formatında simgeler hazırlamayı düşündüm ancak bu yol biraz zahmetli geldi, çünkü farklı boyutlarda binlerce simge oluşturmam gerekiyor ayrıca simgelerin boyutlarını değiştirdiğimde simgelerin kenarlarıda girintiler belirginleştiğinden göze hoş gelmiyor. Bu sorunu nasıl aşarım diye araştırırken birkaç siteyle karşılaştım, bu siteler .png formatındaki simgeleri .svg formatına çeviriyor ve kusursuz bir görüntü elde edebildim, ancak binlerce simge var bu şekilde uğraşırsam bu işin sonu gelmez diye düşünüyorum. Bu yüzden doğrudan .svg formatında simge oluşturmak için araştırmalara başladım ve İnkscape kurdum. İhtiyacım olan araçları buldum yavaştan çizimlere de başladım, ancak inkscape ilk defa kullanıyorum bu yüzden simgeleri olabildiğince basit tutuyorum.

Sıfırdan simge oluşturmak çok zor ancak belli bir kalıp belirledim ve referans olarak kullanabileceğim 3 tane simge seti seçtim. Bunlar, awoken, akumin ve neon icons, asıl amacım akumin simge setini tamamlamak, şu an eksik olan simgeleri neon simgelerini baz alarak hazırlıyorum. Bütün simgeleri sıfırdan kendim oluşturuyorum. Akumin simge setinden beğendim simgeleri seçip onları da kendim tekrardan oluşturduğum kalıba uygun bir şekilde yeniden çizeceğim. Birebir aynı olmasını istemiyorum.

Benim bu konuda aklıma takılan asıl kısım paketleme kısmı. Bu işlem nasıl yapılıyor tam olarak?
Birde çizimler için kullanabileceğim alternatif uygulamala tavsiyeleriniz nelerdir? (Gimp dışında)

What happens when I become main source of a pain!!!

burk

@Rbbt paketleme derken .deb paketi gibi bir paketleme mi?

Rbbt

Bütün simgeleri tamamladıktan sonra tam olarak ne yapmam gerekiyor. Mesela simge setlerine baktığımda içinde index.theme adında bir dosya bulunuyor bunu ben kendim mi yazıyorum yoksa başka bir işlem sonrası otomatik olarak oluşuyor mu?

if

@Rbbt, tüm simgeleri baştan oluşturmanıza gerek yok. Simge temalarını incelerseniz bir sürü bağlantı içerdiklerini görürsünüz. Tabi bu simge teması yapmayı kolaylaştıran bir yöntem.

https://live.gnome.org/GnomeArt/Tutorials/IconThemes

alquirel

index.theme dosyalarını metin düzenleyici ile açarak bir inceleme yapabilirsiniz.
Baktım da, basit bir .INI dosyası gibi görünüyor.

Şu sayfa INI dosyaları için güzel bir anlatımdır.
http://en.wikipedia.org/wiki/INI_file

Şu bağlantıda da index.theme dosyasının standartları anlatılmış.
Gayet tatminkar bir anlatım diyebilirim.
http://standards.freedesktop.org/icon-theme-spec/icon-theme-spec-latest.html

Ve, sanırım bunu oluşturan bir uygulama yok, elle yazacaksınız :)

Rbbt

index.theme dosyalarını inceledim, mantığını kavradım zor bir yanı yok sadece emin olamadım işte (: O zaman diğer setlerden bir dosyayı alır üzerinde gerekli değişiklikleri yaparım (:

burk

Rbbt

Actions klasöründe yer alan simgelerden başladım çalışmaya 40-50 tane hazırladım (işler yogundu ancak bu kadar oldu), yarın işe gitmiyorum bütün gün simgelerle uğraşırım gibi geliyor (: 

arpia

Yanlış anlamayın sözüm size değil ama hani deli işi derler ya, o tarz bir şey :) Tebrik ediyorum gerçekten, sonuçları merakla bekliyoruz.

Rbbt

Gerçekten deli işi çünkü binlerce simge var (: Bir arkadaşım var en azından çizim konusunda bana yardımcı olursa daha çabuk ilerleriz. Yoksa bu iş yükü ile çok yavaş ilerler bu süreç (:

burk

Belki bir "deli" daha çıkar @Rbbt. :)

Rbbt

@burk, çıkarsa çok iyi olur (:

burk

Rbbt

Ben hazırladıklarımı bir göstereyim hoşuna giden olursa katılır belki ya da farklı öneriler gelir daha farklı bir yol izleriz (:

Şu an için simgeleri oluşturduğum bu kalıp doğrultusunda hazırlamaya çalışıyorum.

Örnek: