Ağdan düşmüyor ama kablosuz internet kesiliyor

Başlatan lener49fi, 02 Haziran 2012 - 17:12:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lener49fi

Merhaba arkadaşlar.

Ubuntu 12.10 kullanıyorum ve bilgisayarım Lenovo S10. ilk seri netbooklardan. 12.10 güncellemesi ile ağ kartı sorunu yaşamıştım. Daha önce de yaşıyordum ama çözülüyordu.. Biraz garip bir durumdu. Fakat çözüldü. Sorun ve çözüm için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33476.0

Şu anda ise enteresan bir şekilde bilgisayarım netten düşüyor. Dünden beri; bilgisayar açıldıktan internet tarayıcısına girdikten bir süre sonra, ağa bağlı gözüküyor ama internet gidiyor. Restartladığımda Yeniden başlattığımda durum düzeliyor, hemen hemen aynı süre geçince tekrar oluyor ve tekrar başlatıyorum...

Belki tesadüftür bilemiyorum ama bir şey daha eklemek istiyorum: Okul bitti diye dizi izliyorum netten.. Genelde de bu internet gitmesi, dizi bölümleri sonlarına denk geliyor. Bu bir tesadüf de olabilir önemli bir semptom belirti da olabilir, bilemediğim için paylaşayım dedim. :))

Teşekkür ederim şimdiden. :)

burk

@lener49fi konuyu buraya taşıdım. Şimdi ben sorunu anlayamadım, bilgisayar bağlı görünürken internet kesiliyor, doğru mudur?

aakgun78

Çeşitli Linux sistemlerde bu sorunu bende yaşadım ve yaşıyorum. Anladığım kadarıyla bu (bence büyük bir)  sorunun kaynağı ağ yöneticisidir.  Ağları bulmadaki beaconlara gösterdiği grafiksel tepki yavaş. Bilemiyorum ama belki bu uygulamanın conf dosyalarına müdahale edilse düzelir düşüncesindeyim. Ama önemli olan bu sorunun kaynağından  yani programin sisteme entegre edilirken bu sorunun düzeltilmesi.

heartsmagic

@lener49fi, 12.10 mu kullanıyorsun?

@aakgun78, söylediğin sorun varsa bile genel bir sorun değil. Eğer uygulamanın kendisinde "temel" bir sorun olsa herkes bu sorunu yaşardı değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aakgun78

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2012 - 01:45:57

@aakgun78, söylediğin sorun varsa bile genel bir sorun değil. Eğer uygulamanın kendisinde "temel" bir sorun olsa herkes bu sorunu yaşardı değil mi?

Söz ettiği şeyi anlamadığınızı düşünüyorum.  Arkadaşın durumunun aynısını ben ve benim gibi bir çok kullanıcı yaşıyor. Normalde netten düşmenize rağmen hala bağlantı var görünmekte.  Onun dışında bu konu ile bağlantılı yaşanan sorunlardan biride çevrede yayın yapan Ap sinyallerinin  bir beocon geldikten sonra hala görünmesi ve bağlanmak istediğinizde bağlanamamanız. Bunu sadece ev kullanıcısının kişisel ağına bağlanmak istemesi olarak düşünmeyin. Dışardaki ücretsiz(ücretsiz olduğundan emin olunan yani mac korumasız) yayınlara  bağlanırken çok kez olmakta. Oysa windows  sistemlerin kablosuz ağ aracı çok daha hızlı tepki vererek size sinyalin kalitesi hakkında kanaat oluşturmanızı sağlayarak gereksiz uğraştan kurtarır. Durum  budur.. Test edin ve görün. İstisnasız bütün linux dağıtımlarında durum budur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: aakgun78 - 03 Haziran 2012 - 04:59:02
Söz ettiği şeyi anlamadığınızı düşünüyorum. 

Neden? Okuduğumda durumu gayet iyi anlayabiliyorum. Konuyu neden anlamadığımı düşündüğünü de anlamadım açıkçası. Esasen ben sormak istiyorum, sen beni anlayabildin mi?

Test etmediğim görüntüsü nasıl oluştu bilmiyorum fakat ben ilk cümlendeki "birçok kullanıcı" grubuna girmiyorum. Eğer bu başlığa sebep olan sorun sence genel bir sorun olsaydı forum bu konuyla dolu olmaz mıydı? Neden yaşanan bazı sorunları genelliyorsun? Doğru olan bu mudur?

İkinci aktardığın sorun için de belirteyim, "istisnasız bütün linux dağıtımlarında durum budur" demen bile kendi tezini çürütmen için yeterli. Şöyle ki, sana bu sorunun yaşanmadığı dağıtımlar ve bu sıkıntıya sahip olmayan kullanıcılar gösterebilirim. Bu durumda istisnasız sözü ve genelleme nereye gidecek?

Ayrıca şunu da belirteyim, bizlere gelip "Sorunlarınızı neden kabul etmiyorsunuz, neden fanatiksiniz" yaftasını vuranları da gördük. Sorun kabul etmiyor olsak forumda olmaz, insanlara yardım etmeye çalışmazdık. Benim itirazım, sorunları aktarırken ya da çözüm önerisi sunmaya çalışırken bunun sanki herkeste varmış gibi davranılması.

aakgun78

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2012 - 10:30:58
Alıntı yapılan: aakgun78 - 03 Haziran 2012 - 04:59:02
Söz ettiği şeyi anlamadığınızı düşünüyorum. 

Neden? Okuduğumda durumu gayet iyi anlayabiliyorum. Konuyu neden anlamadığımı düşündüğünü de anlamadım açıkçası. Esasen ben sormak istiyorum, sen beni anlayabildin mi?

Test etmediğim görüntüsü nasıl oluştu bilmiyorum fakat ben ilk cümlendeki "birçok kullanıcı" grubuna girmiyorum. Eğer bu başlığa sebep olan sorun sence genel bir sorun olsaydı forum bu konuyla dolu olmaz mıydı? Neden yaşanan bazı sorunları genelliyorsun? Doğru olan bu mudur?

İkinci aktardığın sorun için de belirteyim, "istisnasız bütün linux dağıtımlarında durum budur" demen bile kendi tezini çürütmen için yeterli. Şöyle ki, sana bu sorunun yaşanmadığı dağıtımlar ve bu sıkıntıya sahip olmayan kullanıcılar gösterebilirim. Bu durumda istisnasız sözü ve genelleme nereye gidecek?

Ayrıca şunu da belirteyim, bizlere gelip "Sorunlarınızı neden kabul etmiyorsunuz, neden fanatiksiniz" yaftasını vuranları da gördük. Sorun kabul etmiyor olsak forumda olmaz, insanlara yardım etmeye çalışmazdık. Benim itirazım, sorunları aktarırken ya da çözüm önerisi sunmaya çalışırken bunun sanki herkeste varmış gibi davranılması.

Nedeni ortada. Anlamamışsınız; anlamış olsaydınız  soruya cevap verirdiniz!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2012 - 16:43:24

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2012 - 01:45:57

Kablosuz ağlarla sık sık uğraşmayan adam için elbetteki bu sorun değildir. Fakat ben  çok sık uğraşmaktayım. Dağıtım bağımsız bütün Linux dağıtımlarının beacon sinyallerine grafiksel tepkileri (network manager) geç. Konsol araçları ile gerçek değerler  görülebilmekte. 

O kadar ki kablosuz  bağlantınız gerçekte kesilmesine rağmen "network manager"de hala bağlantı var görünür ve bir türlü internete çıkamaz ve ağda işlem yapamazsınız. 

heartsmagic

Peki, ben çok fazla kablosuzlarla uğraşan bir adam değilim. Bilemem yani durumu.
Peki, bu sorun herkeste var.
Peki, ben sorunu anlamamışım zira cevap vermemişim.
Peki, başlığı açan arkadaş zaten dışarıdaki herkese açık ağlardan bahsetmiş. Zira cümleleri çok net, kendi ağından bahsediyor gibi durmuyor.
Peki, soruda bahsi geçen sürüm ismi 12.10. Bunu da bir ben fark etmişim.
Peki, sinyal seviyesi falan sadece ağ araçları ile alakalıdır. Sürücüdür falan hak getire.

@aakgun78, diliyorsan daha fazla da uzatabilirsin. Madem sen sorunu anladın ve durumu biliyorsun, buyur arkadaşa yardım et. Madem sorunun tüm linux dağıtımlarında olduğunu düşünüyorsun buyur hata kaydı aç. Fakat sormak isterim tüm Linux dağıtımlarında bu sorun varsa, sorunun kendisi ağ aracı nasıl oluyor? Tüm dağıtımlar Ubuntu üzerindeki network-manager uygulamasını mı kullanıyor? Söylemek istediğin grafiksel yazılımlar falan değilse -ki öyle söylemişsin-, tüm Linux dağıtımlarında varsa sorun olsa olsa çekirdeğin kendisindedir.

Bu durumda Bugzilla üzerinden şöyle bir hata kaydı aç:
Tüm Linux dağıtımlarında kablosuz ağ ıvır zıvırı çok kötü. Bağlantınız var görünmesine rağmen internette kopuyorsunuz sürekli. Ben kablosuz ağlarla çok içli dışlıyım o nedenle iyi biliyorum. Lütfen sorunu düzeltin.

Alacağın cevabı buraya da geçersen sevindirirsin beni.

burk

Alıntı Yapİstisnasız bütün linux dağıtımlarında durum budur.
2010 yılında bu kadar dağıtım vardı, sürüm demiyorum bakın, Ubuntu'nun bile kendi içinde kaç tane sürümü var... Yani ne dediğinizi farkında mısınız?

Btuna

Arkadaşlar bu sorunu ben 12.04 ile beta sürümlerinden beri yaşıyorum. Sanırım sorun "Wireless-802.11n" türü yeni nesil bağlantıyla alakalı. 11.10 sürümünde modemin kablosuz ayarları 5 Ghz N bandındayken sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Ne zaman ki 12.04 betaya geçtim, işbu sorun baş gösterdi. İlk önce beta sürüm olduğu için önemsemedim ve sıfırdan tekrar 11.10 kurdum.

Ancak bahsettiğiniz problemi kararlı sunumda da yaşayınca modemin ayarlarıyla oynamak zorunda kaldım. 2,4 Ghz bandında da 5 Ghz bandında da denedim, "kablosuz-n" seçerseniz, 60 saniyede bir kopma oluyor, bağlantığı yenilemeniz gerekiyor. Şu anda ayarlar 5 Ghz kablosuz-A şeklinde ve günlerdir hiçbir şekilde kopma yaşamadım. 2,4 Ghz b ve g türünde de sorun yok. İşbu sorun "802.11n" -ve yahut 2,4 Ghz b/g/n karma, 5 Ghz a/n karma- bağlantı türünde ortaya çıkıyor. İşin içine "n" girdiğinde direkt kopmalar başlıyor.

Sorunu bu açıdan araştırırsanız yararlı olur kanısındayım.

lener49fi

arkadaşlar ilk olarak sizden özür diliyorum. acil memlekete dönmem gerekti. ve daha yeni fırsat bulabildim buraya girmek için. üzerinden biraz süre geçmiş ama umarım hafızalarda tazedir hala.

Ubuntu 12.04 kullanıyorum.

Bu düşme olayı nedensiz ve öngörülemez bir zamanda oluyor. aradan bir süre geçtikten sonra ya da yeniden başlattıktan sonra ağa tekrar bağlanılıyor: bir süre geçtikten sonra elle ağı seçince bağlanıyor, resetledikten sonra açılışta otomatik bağlanıyor.

heartsmagic

@Btuna'nın önerisine bakabildin mi?

@lener49fi, ayrıca sen şu an kablosuzun çalışması için ne yaptın? Örneğin genel forumda en taze öneri şu çalışıyor denilen:

sudo apt-get update
sudo apt-get install firmware-b43-installer
sudo apt-get remove bcmwl-kernel-source

Btuna

@heartsmagic

Benim yazdıklarıma da -işe yarıyor olsa da- pek çözüm denemez. Zira 5Ghz "N" türü bağlantı, normal 2,4 Ghz'e göre çok daha avantajlı. Çevrede bir sürü 2,4 Ghz kablosuz ağ olduğundan normalde bağlantınızın performansı düşüyor.

Zaten bu sorun linux çekirdeğiyle alakalı, hakkında da bir sürü hata raporu mevcut. Çekirdek güncellemeleriyle aşılacaktır diye düşünüyorum.

heartsmagic

Umarım öyle olur. Belki ara ara üst sürümlerden çekirdekler denenebilir.

aware06

Arkadaşlar bende kablosuz internet bağlantısı kullanıyorum 2 kablosuz 1. kablolu bağlatısı var modemde  aynı noktadan aynı  marka  aynı özellikte  2 bilgisayarla bağlanıyorum  benim bilgisayarımda  ubuntu 13.10 yüklü 2. bilgisayarda windows 7 professionel yüklü  3.windows yüklü  bilgisayar   kablolu bağlantı yaptığında    bağlantım çok  zayıflıyor bazen bağlanamıyorum  ama diyer bilgisayarda böyle bir sıkıntı yok ubuntu yazılım merkezinden  wifi yazılım indirdim  ama fayda etmedi  teşekkürler 

heartsmagic

@aware06, konuyu yeni ve ayrı bir başlıkta dile getirir misin lütfen? Bunu yaparken de biraz daha Türkçe'ye özen gösterirsen daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Zira şu anda sorunu çok anlayamadım. Çıkartabildiğim şey bir başka bilgisayar Windows ile ağa bağlanırsa sen sorun yaşıyorsun.

aware06

doğru modeme kablo ile bağlanınca ben ağ dışına atıyo veya donduruyor  ama diğer windos yüklü bilgisayar  etkilenmiyor .

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2014 - 18:58:39
@aware06, konuyu yeni ve ayrı bir başlıkta dile getirir misin lütfen? Bunu yaparken de biraz daha Türkçe'ye özen gösterirsen daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.