[Çözüldü] max_brightness dosyasını düzenleme

Başlatan bugra9, 02 Haziran 2012 - 15:34:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bugra9

Merhaba,

/sys/class/backlight/nvidia_backlight/max_brightness dosyasının değeri 127 olarak ayarlı ama parlaklık 27 den sonra değişim göstermediğinden bu değer 27 olmalı.

Sorun: bütün yetkileri, bütün komutları denememe rağmen erişim engellendiği için bu dosyanın içeriğini değiştiremiyorum. Aynı klasördeki parlaklığı veren/gösteren brightness dosyasına rahatlıkla müdahale edilebilirken max_brightness dosyasına müdahale edemiyorum.

Bu dosyanın içeriğini nasıl değiştirebilirim?

gecegezen

bir hatam olabilir ama benim ati kartımda benzer isimli bir dosya sadece maksimum parklaklık seviyesini göstermek veya tanımlamak için kullanılıyor yani değiştirelimiyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

bugra9

Bende ekran parlaklığı 21 seviyede ayarlanıyor: 0 6 12 18 ... 127 şeklinde.

27 den sonra en fazla parlaklığa ulaşıp daha sonrası etkisiz kaldığı için 21 kademenin ilk 6 kademesini(0 6 12 18 24 30) kullanabiliyorum. Yani ayar en fazladayken parlaklığı kısmam için 15 + x defa parlaklığı azaltma tuşuna basmam gerekiyor. Bu dosyayı 127 den 27'ye güncelleyebilirsem hem ara parlaklıkları görebilir hem de tuşlara boşa basmamış olacağım.

Benim de araştırdığım kadarıyla bu dosyada değişiklik yapılamıyor. Eğer değişiklik yapılamıyorsa bu yapmak istediğimi başka bir yoldan düzeltme imkanım var mı?

gecegezen

Bende de tam tersi bir durum var tuşa tek başımda 3 kademe falan atlıyor bu yüzden bende tuşları kullanmayı bırakıp unity için bir indicator kullanmaya başladım. Çözüm değil ama mouse tekrerinede duyarlı olması çok hoşuma gitti
http://www.ubuntugeek.com/brightness-indicator-for-ubuntu-unity.html
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

bugra9

Indicator yükledim ama değişen bir şey olmadı. Onda da 16 kademe çıktı ve 0 8 16 24 32 şeklinde ayarlıyor. dolayısıyla 16 kademesinin ilk 5'i çalışıp diğerleri çalışmıyor. Sonuç olarak benim parlaklığın son noktası yanlış ölçüldüğü için onu düzeltmem gerekliydi.

Sorunu aşırı dolaylı yoldan çözdüm ve başkalarının ihtiyacı olur diye anlatıyorum. Mutlaka kestirme yolu vardır ve paylaşırsanız sevinirim.

Önce indicator programın kodlarına baktım. /usr/lib/gnome-settings-daemon/gsd-backlight-helper dosyasından max_brightness dosyasının içeriğini alıyordu. Ya o komutu iptal edip direk elimle 27 değerini verecektim ya da sorunun köküne inip çağırdığı dosyayı düzeltecektim ve hiç programsız kullanmak istediğimden sorunun köküne indim.

1) https://launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-settings-daemon/ bu adresten "gnome-settings-daemon"'ı indirdim ve çıkardım.
2) /plugins/power/gsd-backlight-helper.c dosyasını gedit ile açtım.
3)

/* GetSteps */
if (get_max_brightness) {
filename_file = g_build_filename (filename, "max_brightness", NULL);
ret = g_file_get_contents (filename_file, &contents, NULL, &error);
if (!ret) {
g_print ("%s: %s\n",
"Could not get the maximum value of the backlight",
error->message);
g_error_free (error);
retval = GSD_BACKLIGHT_HELPER_EXIT_CODE_ARGUMENTS_INVALID;
goto out;
}

/* just print the contents to stdout */
g_print ("%s", contents);
retval = GSD_BACKLIGHT_HELPER_EXIT_CODE_SUCCESS;
goto out;
}

Yukarıdaki kod kısmındaki
g_print ("%s", contents);
satırını
g_print ("27");
şeklinde değiştirdim ve kaydedip çıktım. Diğer problemler için diğer yerlerde değiştirilebilir.

4) Sonra Uçbirimden indirdiğim klasöre gelip derledim.

cd /home/bugra/İndirilenler/gnome-settings-daemon-3.4.1
./configure
make

Artık istediğimiz dosya oluşmuş oldu.
5) Önceki dosyayı yedekleyip yeni oluşan dosyayı yerine taşıyınca işlem tamamlanmış oldu.

sudo mv /usr/lib/gnome-settings-daemon/gsd-backlight-helper /usr/lib/gnome-settings-daemon/gsd-backlight-helper.old
cd /home/bugra/İndirilenler/gnome-settings-daemon-3.4.1/plugins/power/
sudo cp gsd-backlight-helper /usr/lib/gnome-settings-daemon/.

6) Ve ekran parlaklığı fonksiyonunun tam istediğim gibi çalıştığını gözlemledim.

NOT: Yeni oluşturduğumuz dosyayı da yedek alırsanız, format attığınızda direk bu dosyayı kopyalayıp hızlıca çözüme ulaşmış olursunuz.

Sorunumla ilgilendiği için gecegezen'e teşekkür ederim.

burk

@bugra9 başka yolu olan varsa başlığı açtırsın, ben çıkacağını düşünmüyorum. :) Anlatım ve etiket için teşekkürler. :)

heartsmagic

@bugra9, dolaylı ama başarılı bir çözüm olmuş. Hem çözümü araştırma hem de çözme yöntemini çok beğendim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.