12.04 süper tuş ve klavye kısayolları sorunu

Başlatan mootaph, 04 Haziran 2012 - 20:17:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mootaph

arkadaşlar, 12.04 te basıldığında klavye kısayollarını gösteren süper tuşu bende çalışmıyor. acaba nedeni ne olabilir? basılı tuttuğumda süper tuşa sadece başlatıcı üzerindeki simgelerde rakamlar çıkıyor.

if

@mootaph, süper tuşuna basınca klavye kısa yollarının göründüğünden emin misiniz? Tanımladığınız davranış doğru davranışı süper tuşunan, unity'deki uygulamaların üzerinde rakamların görünmesi.

mootaph

@if şu linkle beraber bir kaç yerde daha görmüştüm: http://hasanyilmaz.net/ubuntu-12-04-lts-precise-pangolin/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2012 - 20:28:42

@if şu bağlantıda da böyle bir şeyin varlığından söz ediyor:

http://blog.sudobits.com/2012/04/29/keyboard-shortcuts-for-ubuntu-12-04-lts/

if

Bu sayede ben de öğrenmiş oldum:) Buna bakmam gerek.

mootaph

şu bağlantıda da nasıl etkisiz hale getirilebileceği tartışılmış:

http://askubuntu.com/questions/116460/stop-keyboard-shortcuts-information-screen-appearing

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2012 - 20:42:45

sanırım compizconfig programının yüklü olması gerekiyor. hem aktif hale getirmek hem de durdurmak için.

if

Evet mootaph, sudo apt-get install gconf2
gconftool --set "/apps/compiz-1/plugins/unityshell/screen0/options/shortcut_overlay" --type bool true
komutlarını uygulayınız.

mootaph

@if teşekkür ederim. ama o programı bilgisayara sokmak istemiyorum. dikkatli kullanmak gerekiyor diye düşünüyorum. ama öğrendiğim iyi oldu :)

if

mootaph

yok olmadı. olması için compizconfig yülemek gerekiyor, onu da ben istemiyorum. kalsın en iyisi böyle.

if

Benim verdiğim komutlarla yapabilirsiniz, compiz yüklemiyor o komutlar. Ayrıca compiz zaten yüklü geliyor:) Orada yüklenmesi önerilen compiz ayar yöneticisi.

mootaph

@if compiz ayar yöneticisi dediğin "compizconfig manager" adlı kendi başına ayrı bir program değil mi? işte ben onu tehlikeli buluyorum :)

if

@mootaph, ever öyle bir şey. Tamam onu yüklemenize gerek yok benim verdiğim komutlarla yapabilirsiniz.

mootaph

@if dediğini yaptım ancak değişen bir şey olmadı. çıktı şöyle:

yusuf@yusuf-Lenovo-IdeaPad-S10-2:~$ sudo apt-get install gconf2
[sudo] password for yusuf:
Sorry, try again.
[sudo] password for yusuf:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
gconf2 is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
yusuf@yusuf-Lenovo-IdeaPad-S10-2:~$ sudo apt-get install gconf2
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
gconf2 is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
yusuf@yusuf-Lenovo-IdeaPad-S10-2:~$ gconftool --set "/apps/compiz-1/plugins/unityshell/screen0/options/shortcut_overlay" --type bool true
yusuf@yusuf-Lenovo-IdeaPad-S10-2:~$

if

mootaph

bu yaptığımız uygulamayla herhangi bir şeyi değiştirmiş olduk mu acaba @if ?

if

@mootaph, hem olduk hem olmadık. Aslında bizin girdiğimiz değerle öntanımlı değer aynı olmalı. Zararsız bir şey:)

mootaph