Sıcaklık değerleri

Başlatan 1han, 31 Mayıs 2012 - 21:55:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1han

windowsta temp1 40 derece temp2 40 derece iken
ubuntuda   temp1 48 derece temp2 56 derece oluyor. bu sıcaklık değerleri normal mi? notebook a zarar verir mi?

karboran

56 felan gerçekten fazla diye biliyorum ben Exper laptopumu fan la ancak 39-43 civarlarında tutabiliyordum diye hatırlıyorum..
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

burk

@1han ısı değerleriniz çok yüksek değil, günümüz anakartları için kritik ısı 90 ile 105 °C arasındadır. Bunun yanı sıra bilgisayarın yaşı, temizliği, ekran kartı, yapılan işlem vb. sebeplerden dolayı ısı durumunda değişiklikler gözlenebilir.

guopx

temp1 65 temp2 55 şu an sadece clementine ve chromium açık
casper nirvana notebook. zaten casperlarda ısınma problemi var arkadaş ubuntu sevdamız yüzünden canını okuyorum makinanın >:(
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

burk

@guopx forumda ısınma sorunuyla ilgili başlıklar var, araştırırsanız bu sorunun olası birçok nedenden kaynaklanabileceğini göreceksiniz, duruma göre ilgili başlıklardan devam edilebilir.

if

xxx3

55 derecelik sıcaklıkta kaldı ki işlemci için o kadar yüksek bir değer değil bilgisayarımın fanını temizledim ve termal macunlarını da yenilememe rağmen şu an ki sıcaklık değerlerim cpu için gerek windows gerekse ubuntuda 55 derece .

karboran

Benim 42-43 derecede felan tutmam baya iyimiş o zaman ya :). bende benim laptop çok ısınıyo felan sanıyodum.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

guopx

sıcaklık değerleri bilgisayardan bilgisayara çok değişiyor. ubuntu değerleri 65 ten aşağı inmiyor ancak windows değerlerim 45 50 C arası ve fan çok sakin mesela ubuntuyu kapatıp win açtığımda fan sesini dinliyorum iki kademe yavaşlıyor ve sakinleşiyor.ubuntu için en azından işlemci çarpanını ayarlayabileceğim bir programcık arıyorum.

burk

@guopx yukarıda da belirttim gerçi ama anlaşılan bire bir buradan işlememiz gerekecek. Fanın çok çalıştığı bir durumda;
top çıktısını buraya geçin.

guopx

http://imgim.com/ekrang%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC2012-06-0122:35:33.png
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim  :) durum şu aslında normal çalışma sıcaklığı 60 65 arası değişiyor clementine + chromium + ekstra bir şey daha açınca 70 e yaklaşıyor yazılım merkeziyle 82 yi görmüşlüğüm var. psensor programını kurdum 70 i geçince uyarması için ayarladım. uyarınca programları kapatıyorum hemen.   :( notebook u alalı 6 7 ay oldu i3 işlemci hd graphics 3000 ve ( gerçi optimus çalışmıyor) gt 520m. compiz kübü açık sallanan pencereler açık. acaba çok mu şey bekliyorum bilgisayardan ya da anormal bir durum mu var?

burk

@guopx öncelikle rica ederim, sizden isteğim çıktılarınızı oradan kopyalayıp buraya [code]...[/code] etiketi içinde aktarmanızdı. Bundan sonra uçbirim çıktılarını o şekilde verin lütfen. Şimdi ekran kartına bakalım o zaman;
glxinfo | grep render
lspci | grep VGA
çıktılarını bahsettiğim gibi etiket içinde buraya geçiniz.

guopx

mnrl@mnrl-SWH:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
mnrl@mnrl-SWH:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 0ded (rev a1)
mnrl@mnrl-SWH:~$

çok ilginç mesa utils bende kurulu değil mi? yanlış bilmiyorsam intel in sürücüsü yerine geçiyordu

burk

guopx

mesa utils kursam yeterli midir? yoksa nvidia için ıronhide yada bumblebee kurmalı mıyım? etkiler mi sıcaklığı

burk

@guopx başlıktaki anlatımı takip edin lütfen.

guopx

tamam çok teşekkür ederim tekrar :)

guopx

@burk
ne kadar teşekkür etsem azdır. başlıktakileri aynen yaptım ve bumblebee kurdum şu an normalde 1 saat bile dayanmayan pil simgesi yanında 5 saat yazıyor ve artık fan gürültüm yok :)

burk

@guopx rica ederim, ben sadece birkaç noktada yönlendirdim, sonuca siz ulaştınız, kolay gelsin. :)

heartsmagic

@guopx, fan hâlâ kamyon gibi mi :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guopx

unutmuşum değiştirmeyi :) bi ara sağlam bişeyler bulup yazarım