[Çözüldü] Unity Masaüstünde Bazen Sürükle Bırak Yapamıyorum

Başlatan memetali, 22 Mayıs 2012 - 17:30:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memetali

Merhaba,

Dell XT2'de Ubuntu 12.04 kullanıyorum. Bildiğiniz gibi XT2 aynı zamanda ekranı ile bir tablet bilgisayar ve multi-touch özellikleri de çalşıyor. Fakat 12.04'e yükselttikten sonra çoğu zaman sol tık fonksiyonunun çalışmadığını fark ettim. Örneğin sol tıkla bir dosyayı seçebiliyorum ama tekrar tıkladığımda açamıyorum, tam tersi dosya seçili halden çıkıyor. Aynı şekilde dosyaları sürükle bırakla taşıyamıyorum.

Programların içinde ise (örneğin Thunderbird'de) bu tür bir sorun olmuyor. Orada sol klik de sürükle bırak da gayet düzgün çalışıyor. Özelikle Lübreoffice'de ise bazen cursor tüm fonksiyonu kaybediyor ve hiç bir şekilde tıklanamıyor, ancak açık Libreoffice dosyalarını kapattığım zaman normale dönüyor.

Bu sorunun "touch screen" ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Ama hiç bir çözüm fikrim yok. Benzer sorunları yabancı forumlarda gördüm, ama tam olarak benim durumumu karşılmadığı için buraya yazma ihtiyacı duydum.

Her türlü yardım için şimdiden teşeküürler.

heartsmagic

Merhaba @memetali.

Etrafta sorun hakkında pek bir şey görünmüyor cidden. Makine çok yaygın olmadığı için olabilir belki. İki şeyi merak ediyorum ama ben. Mümkünse 12.04 Canlı CD'si ile denediğinde aynı sorun tekrarlıyor mu diye bakabilir misin? Haliyle bir ISO indirmen gerekecek bunun için. İkincisi ise bu makinede hangi grafik kartı var ve sürücüleri ne durumda acaba. Şu çıktıları görebilir miyiz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

memetali

Merhaba,

Bir update'ten sonra sorun çözülmüş gibi görünüyor. Fakat daha ilginç bir şey oldu. Bu sorun çözülmüştü ama yeni bir sorun oluşmuştu. İmleci Cursor'u taşıdığımda, ilk durduğu andan bir saniye sonra kendiliğinden bir kez tıklıyordu. Yine taşıdığımda aynı şey oluyordu.

Ben de bu sırada foruma yazayım dedim, ama önce senin önerdiklerini yazıp bu entry'e konuya bir cevap yazayım diye USB'den Ubuntu 12.04 çalıştırdım. Live çalıştırdığımda iki sorun da yoktu. Tekrar kurulu 12.04'e döndüğümde sorunların ortadan kalkmış olduğunu gördüm. Yine de beni yönlendirdiğin sayfadaki komutların çıktılarını aşağıda paylaşıyorum belki başka bir şey bulunabilir diye.

Çok teşekkürler, kolay gelsin.

lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)

glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 2720 x 900, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1280x800+1440+0 (normal left inverted right x axis y axis) 261mm x 163mm
   1280x800       60.1*+
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 connected 1440x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 408mm x 255mm
   1440x900       59.9*+   75.0 
   1280x1024      75.0     60.0 
   1280x960       60.0 
   1280x800       74.9     59.8 
   1152x864       75.0 
   1024x768       75.1     70.1     60.0 
   832x624        74.6 
   800x600        72.2     75.0     60.3     56.2 
   640x480        72.8     75.0     66.7     60.0 
   720x400        70.1 
DVI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

/usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset
OpenGL version string:  2.1 Mesa 8.0.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset
OpenGL version string:  2.1 Mesa 8.0.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

jockey-text –list
Ek Sürücüler
Kullanılabilir sürücüler aranıyor...

Düzenleme Notu: Kod Etiketi

decent

Merhaba @memetali,
Ubuntu 2D oturumu açtığında aynı şeyleri yaşıyor musun ?
Ya da şöyle sorayım; Ubuntu 2D kullandıysan onda herhangi bir sorun var mı ?

Böylece Compiz uyumsuzluğu varsa anlayabiliriz ve oraya yoğunlaşırız.

memetali

heartsmagic'e verdiğim cevapta da yazdığım gibi bu sorun ortadan kalkmış görünüyor. Sözünü ettiğim tıklama sorunu da evrensel erişimde sabit tıklamayı açık bıraktığım için olmuş.

Bu arada ben yine de oturumu kapatıp 2D oturum açtım. Masaüstü görünümünde hiçbir şey değişmedi. İşleyişte de zate sorun çözülmüş olduğu için bir fark belirtemeyeceğim.

Yardım için teşekkürler.

heartsmagic

Grafik kartı sürücüleri içinde yapılacak bir şey yokmuş zaten. Intel'a ait bir kart olduğu için şu an sürücüler devrede görünmekte. Belki makine için bir yeniden başlatma gerekiyordu ya da kendiliğinden çözüldü olay. Şimdilik güncelleme ile beraber düzeldiği için etiketleyip öyle kapatalım konuyu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.