Debian Cd seçimi

Başlatan sdelican, 24 Mayıs 2012 - 14:39:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sdelican

Herkese iyi günler. Bugün can sıkıntısından sanal makinada Debian denemek istiyorum. İş yerinden cd-iso kalıbını indirip evde yükleme yapacağım. Evde internet bağlantısı yok. . Debian'ın seri ve çok stabil olduğunu duydum, bilgisayarım eski olduğundan belki de sanaldan sonra tam kurulum yaparım. Hangi CD kalıplarını indirmem gerekli?
-Bana haysiyetli bir çay getir.
--Çay yok, sana bir haysiyet versem??

DoGuKaN

Debian güzeldir ama bana kalırsa Ubuntu'nun gölgesinde kaldı artık. Kararlılık konusunda başarılı fakat kararlılığı korumak için size çok eski paketler sunuyor. Yine de sizin tercihiniz tabii ki.

CD seçimine gelirsek. Aslında bu sizin tercihlerinize kalmış bir şey. 32 bit mi 64 bit mi kullanacaksınız? Kurduğunuzda hazır masaüstü gelsin mi yoksa kurulumdan sonra siz kendiniz mi yükleyeceksiniz masaüstünü? Hangi masaüstü ortamını kullanacaksınız?...

alorak

İşlemcinize göre http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/ burada alttaki listeden size uygun olanı indiriniz. Bu wheezy yani testing sürümüdür. Ama ismine aldanıp kararsız olduğunu düşünmeyin. ev kullanıcısı için idealdir. Ve kurulumlar için ilk cd'yi ya da ilk dvd'yi yüklemeniz yeterli olacaktır. içerisinde aradığınız temel paketler yeralmaktadır. İnternet bağlantısına gerek olmaz o cd veya dvd ile.. @Doğukanın dediği gibi Debian kararlı sürümü kararlıdır ama kullanılan programlar çok geriden devam etmektedir. o yüzden testing sürümü yani kod adıyla wheezy'yi seçiniz.
özgürlük için

sdelican

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 24 Mayıs 2012 - 16:29:15
Debian güzeldir ama bana kalırsa Ubuntu'nun gölgesinde kaldı artık. Kararlılık konusunda başarılı fakat kararlılığı korumak için size çok eski paketler sunuyor. Yine de sizin tercihiniz tabii ki.

CD seçimine gelirsek. Aslında bu sizin tercihlerinize kalmış bir şey. 32 bit mi 64 bit mi kullanacaksınız? Kurduğunuzda hazır masaüstü gelsin mi yoksa kurulumdan sonra siz kendiniz mi yükleyeceksiniz masaüstünü? Hangi masaüstü ortamını kullanacaksınız?...

32 bit , gnome 3 ile kullanmayı düşünüyorum.  Şu an xubuntu 12.04  var. Ubuntu yüklemiştim ama unity ağır geldi benim bilgisayara.
-Bana haysiyetli bir çay getir.
--Çay yok, sana bir haysiyet versem??

Quaoar

Ben de geçenlerde Debian kurmaya çalıştım.Kurulum kolaydı fakat wireless kablosuz kartımı tanımadı zaten kurulumdad a sadece WEP türü şifreleme seçeneği var...Ben de KDE 4.4.5 'te kalmak istemediğimden sildim.