Ubuntu USB programı sorunu

Başlatan ByBaLY0Z, 19 Mayıs 2012 - 17:30:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByBaLY0Z

Selamun Aleyküm arkadaşlar.

Ubuntuda Usb programı olarak UNetbootin biliyorum.Ama Usb'ye windows yükleyeceğim.Ve UNetbootin de bu yok.Sadece Linux sürümleri mevcut.
Araştırmama rağmen bulamadım Ubuntu'da başka usb programı nelerdir?

speakerXXL

Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak Winusb uygulamasını kurmayı deneyebilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight
sudo apt-get update
sudo apt-get install winusb

Kaynak

ByBaLY0Z

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bu arada XP Sp 3 yükleyeceğim Usb'ye ve bir soru soracağım ubuntu 10.4 kullanıyorum .Usb'yi fat32 biçimlendirme seçeneği yok bunu nasıl yapacağız?

NightBlue

Gparted ile fat32 olarak biçimlendirebilirsiniz.

zembela

Bu program açık kaynaklı mı?

NightBlue

Gparted gnome için biçimlendirme aracıdır ve açık kaynak kodludur.

zembela

Alıntı yapılan: NightBlue - 19 Mayıs 2012 - 21:23:07
Gparted gnome için biçimlendirme aracıdır ve açık kaynak kodludur.

winusb den bahsetmiştim  :o

NightBlue

Benim iletimin altına yazınca bana sordunuz sandım pardon.Bu tür sorularda alıntı yaparsanız kime sorduğunuz daha iyi anlaşılır ve bir yanlışlık olmaz.

speakerXXL

Evet, WinUSB açık kaynak kodlu bir uygulama. Aşağıdaki bağlantıdan ana sayfasını ziyaret edip kaynak kodu indirebilirsiniz.

http://en.congelli.eu/prog_info_winusb.html

zembela

Unetbootin de bu işi yapıyor zaten. Ek programa gerek yok @ByBaLY0Z

http://jaxov.com/2009/09/install-windows-7-from-usb-stick-easily-unetbootin/

Unetbootin açık kaynaklı, ubuntu depolarında mevcut ve cross platform bir yazılım.

dimetokavi

zembela yanıtlamış gerçi ama Unetbootin uygulaması ile de Windows kalıbını USB üzerine yazdırabilirsiniz (GNU/Linux ya da Windows ayrımı olmaksızın) (via@goo.gl/9yFuV).
Kolay gelsin.

zembela

Alıntı yapılan: dimetokavi - 19 Mayıs 2012 - 22:21:56
zembela yanıtlamış gerçi ama Unetbootin uygulaması ile de Windows kalıbını USB üzerine yazdırabilirsiniz (GNU/Linux ya da Windows ayrımı olmaksızın) (via@goo.gl/9yFuV).
Kolay gelsin.

soruyu yanlış anlamışım :-\ pardon...

ByBaLY0Z

UNebootin le yazdırmaya çalıştığımda win dosyasını gösterdiğimde usb yi takın takılıysa fat32 biçimlendirin yazıyor.
GParted programında baktığımda usb fat32 biçimlendirilmiş olarak gözüküyor. :S

zembela

Alıntı yapılan: ByBaLY0Z - 20 Mayıs 2012 - 12:53:36
UNebootin le yazdırmaya çalıştığımda win dosyasını gösterdiğimde usb yi takın takılıysa fat32 biçimlendirin yazıyor.
GParted programında baktığımda usb fat32 biçimlendirilmiş olarak gözüküyor. :S

1- Siz USB'ye windowsu normal olarak mı (hdd ye kurar gibi) kurmak istiyorsunuz?

2- Yoksa Windows un ISO sunu USB ye (cd/dvd ye bastığımız gibi) mi yapmak istiyorsunuz?

Ben yukarıda ilk cevabımı, sorunuzun bu mesajda yazdığım ikinci maddedeki gibi olduğunu varsayarak yazdım.

Neyse eğer kastınız ISO basmaksa (bu mesajda yazdığım 2. madde) şuradaki mesajım hala geçerli: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33825.msg405488#msg405488

Fakat ben USB ye unetbootin ile windowsun ISOsunu yazdıramadım. Boot olan USB bir türlü windows kurlumunu başlatamıyor. Oysa internette sorunsuzca denenmiş: http://jaxov.com/2009/09/install-windows-7-from-usb-stick-easily-unetbootin/

Bu sorunu benimde çözmem lazım. Hem windows hem de Linux üzerinde çalışan (unetbootin gibi) window skalıbını USB ye yazdırabileceğim bir program arıyorum.

ByBaLY0Z

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle.

Ben açıkcası windows'ta iken nasıl ubuntu'yu Unebootin'le yazdırdıysam iso kalıbını yani ubuntu'yla da win'i yazdırmak istiyorum ama olmuyor.
İso olarak yazdırıp  bilgisayara  format atmak amacım.

açıkçası yeniyim bilmiyorum bazı yerlerde de anlamazsam kusura bakmayın ama demek istediğimi tam açık söyledim sanırım.

Yani Unebootin'de Usb'yi görmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2012 - 16:28:02

Ya arkadaşlar bi yardım edin yav.Nerden bulaştık ya kafayı yiyecem bu nedir ya

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2012 - 16:53:31

Ya cidden kafayı yicem ekrana kafa atıcam kaç saatir uğraşıyorum ne acayip birşeymiş ya .

GParted den de bişe olmuyor

ByBaLY0Z

Selamun aleyküm arkadaşlar.

Konunun yeri tam olarak burasımıdır şüpheliyim . Değilse öncelikle özür dilerim.

Sorularıma geliyim .

1- Sadece ubuntu 10.4 kullanıyorum.Usb mi taktığımda ekran vs gözüküyor.Ama UNebootin ile iso dosyası yazdırmaya çalıştığımda usb yi görmüyor.Yani Unebootin de drive bölümünde usb gözükmüyor.

2-Yazdıracağım iso dosyası winXp .Ve Usb yi fat32 olarak biçimlendiremiyorum .Sinirlendim açıkcası neden böyle oluyor diye .

empax

Aleykümselam.

Unetbootin, Windows kalıplarını usb belleğe yazdırmıyor diye biliyorum.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ByBaLY0Z

Peki neyle yazdıracağım ? Ve Usb'yi FAT32 nasıl biçimlendireceğim .Ya yardım edin gerçekten çok uyuz oldum  .

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2012 - 15:34:29

Ya şu basit soruda yardım edecek yokmu arkadaşlar .

alquirel

Ubuntu üzerinde GParted ile biçimlendirmeyi yapabilmeniz lazım.

ByBaLY0Z

Malesef olmuyor . ekran görüntüsü de böyle .

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ByBaLY0Z

Ya allah rızası için yardım edin kaç saatir uğraşıyorum tam manasıyla bir bilgi yok.Başlıkta belirttiğim üzere , usbyi görmüyor elimde win xp iso kalıbı var bunu usb ye yazdıramıyorum.

Usbye yazdırıp pcye format çekicem.Ubuntuya giriş var çıkışmı yok bu nasıl iş .Resimleri  .

alquirel

@ByBaLY0Z, aynı sorunuzu dile getirdiğiniz üç başlığı birleştirdim.
Lütfen gerekmedikçe ayrı bir başlık açmamaya özen gösterelim.

Bu USB belleği daha önce sorunsuz kullanabiliyor muydunuz?
Bana USB'de sorun varmış gibi geliyor. Bir de ilk resimde /dev/sdf1 yazısının yanındaki ünlem işaretinin üzerine geldiğinizde veya tıkladığınızda bir uyarı/yazı veriyor mu?

ByBaLY0Z

Biliyorum özür dilerim ama bulamadım sinirlendim açıkcası..

Ünleme tıkladığımda.

Buyrun . Açıkcası bu soruna çözüm bulucak çok çok kaliteli insanlar var biliyorum .Bu forumda .
Bu sorun onlar için 2 dk sürmez .

Ve sadece bu usb de değil başka usbyi de taktığım halde aynı ekran çıkmaktadır.

alquirel

@ByBaLY0Z, her şey zaman meselesi, bahsettiğiniz o kaliteli insanlar vakti müsait olup da sorunu gördükleri halde cevap vermemezlik yapmazlar. Emin olun.

Şu komutun çıktısına bakabilr miyiz?
(USB Bellek takılı iken komutu verin.)

mount