[Çözüldü] Ubuntu 12.04 İşletim Sistemleri Ekranda Görünme Süresi

Başlatan ghostefe, 19 Mayıs 2012 - 14:22:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ghostefe

Bilgisayarımda windows 7 ile birlikte ubuntu 12.04 kullanıyorum.Varsayılan işletim sistemi ubuntu ve işletim sistemleri 5 saniye ekranda bekliyordu.
Evdekiler için varsayılan işletim sistemini windows 7 yaptım ve bekleme süresini 10 saniyeye ayarladım.Fakat 10 saniye yazarken sanırım  0 yazmışım.Açılışta o listeyi göremeden direkt olarak windows 7 açılıyor.
Ubuntuyu usb üzerinden kurmuştum ve yine usb üzerinden live cd deki gibi kullanarak çalıştırdım ve http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html buraki yöntemleri denedim ama bir işe yaramadı.Tek derdim işletim sistemleri bekleme süresini 0 dan farklı bir değer verebilmek.Sanırım grub.cfg yi düzenlemem gerekiyor ama korumalı içerik olduğundan müdahale edemedim.

if

@ghostefe, o anlatımdaki grub-install /dev/sda komutundan önce Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümdeki /etc/default/grub belgesindeki  sıfır yaptığınız değeri sıfırdan farklı bir değer olarak kaydetmeniz gerekmekte.

ghostefe

Zaten benimde sorunum o.Oraya ulaşabiliyorum ama dosyayı değiştiremiyorum.Gedit ile açılıyor ve save kısmı aktif olmuyor.
grub.cfg dosyasını düzenledikten sonra nasıl kaydedebilirim?

DoGuKaN

Alıntı yapılan: ghostefe - 19 Mayıs 2012 - 15:29:08
Zaten benimde sorunum o.Oraya ulaşabiliyorum ama dosyayı değiştiremiyorum.Gedit ile açılıyor ve save kısmı aktif olmuyor.
grub.cfg dosyasını düzenledikten sonra nasıl kaydedebilirim?

gksu gedit /etc/default/grub

komutuyla dosyayı açıp GRUB_TIMEOUT= değerine kaç saniye beklemek istediğinizi yazdıktan sonra

update-grub

komutunu verirseniz sorununuz kalmayacaktır.

ghostefe

Malesef bu da işe yaramadı.Sanırım sorunu timeout süresini değiştirerek değilde default işletim sistemini değiştirerek çözebilirim.
/dev/sda3 te kurulu ubuntu (win7-ubuntu-depo hdd bölüm sıralaması bu şekilde).Default işletim sistemini değiştirebilirsem zaten ubuntu üzerinden timeout süresini değiştiririm.
Peki default işletim sistemini live cd ile nasıl değiştirebilirim?

NightBlue

ghostefe

Alıntı yapılan: NightBlue - 19 Mayıs 2012 - 20:43:03
Yeniden grub 2 kurmanız halinde çözülebilir.Yöntem 3 ü deneyin http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0
İlk mesajımda da belirttiğim gibi bu yöntemler işe yaramamıştı.

NightBlue

if

@ghostefe, chroot yapmadan önce değişikliği uygulayın.

bytan

Alıntı YapPeki default işletim sistemini live cd ile nasıl değiştirebilirim?

Gerek öntanımlı işletim sistemini gerekse grub ekran süresini kurulu bölümdeki /etc/default/grub dosyasını düzenleyerek değiştirebilirsin. Ancak bu yolu seçersen update-grub yürütmek zorunda kalırsın. Kaydet tuşunu etkin duruma getirebilmek için gerekirse yönetici haklarıyla bu dosyayı açmalısın.

Diğer bir seçeneğin ise, kurulu bölümdeki /boot/grub/grub.cfg dosyasını açıp öntanımlı işletim sistemi için set default değerini, grub ekran süresi için ise else ifadesinden sonraki set timeout değerini düzenleyip dosyayı kaydedip kapatmak. Eğer bu yolu seçersen update-grub yürütmene gerek yok.

if [ "${recordfail}" = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=10
fi

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ghostefe

Yukarıdaki tüm öneriler için teşekkür ederim ama hiçbiri benim sorunumu tam olarak çözmedi.Buradaki http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31339.0 anlatımla sorunum düzeldi.
Live cd ile oturumu açtıktan sonra ilk olarak ubuntunun kurulu olduğu bölümü bağladım ve sonra gksu nautilus komutu ile açılan pencereden /boot/grub/grub.cfg dosyasına ulaştım ve timeout değerini değiştirerek aktif olan kaydet butonu ile kaydettim.Şu an sorunsuz bir şekilde ubuntuyu kullanıyorum. [Çözüldü]  :)

bytan

Alıntı YapYukarıdaki tüm öneriler için teşekkür ederim ama hiçbiri benim sorunumu tam olarak çözmedi.

Biz de zaten bunu yapmanı istedik. :D

Alıntı Yap
/boot/grub/grub.cfg dosyasına ulaştım ve timeout değerini değiştirerek
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

t.tamay

arkadaşlar ubuntu 12.04 kullanıyoyum ama ilk açılışta 1o dan geriye dogru sayıp öyle açılıyor .bunu nasıl düzeltebilirim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim..

frkntlgyc

Sanirim grub ekranindan bahsediyorsunuz. Bilgisayarinizda baska isletim sistemi var mi?
Eger sorun grub ekrani ise oradaki sureyi ayarlaya bilirsiniz http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33820.0 burada @bytan arkadasimiz yontemi belirtmis

t.tamay

doğrudur windows-mac ubuntu kurulu..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

@t.tamay, hoşgeldin.
Sorun istediğin gibi çözüldü mü ?

Konuyu yukarıda bağlantısı verilen konu ile birleştiriyorum.