[Çözüldü] Xfce 4 buton genişlikleri

Başlatan alorak, 18 Mayıs 2012 - 15:58:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

Merhaba arkadaşlar xfce kurdum. Her şey iyi güzel ama ben "tema" kavramının mantığını anlayamadım. xfce panel üzerinde window buttons 'da her bir butonun max genişliğini düşürmek istiyorum. Bunu değiştirmem gereken dosya neresi bilgisi olan var mı? Aşağıdaki adreslerde home üzerinde home/xxx/.theme/ klasöründen bahsediliyor ama malesef bende o klasör zaten açılmamış. Nerede olabilir ki?

http://www.ramazangurbuz.net/?p=1354
http://wiki.xfce.org/howto/install_new_themes
özgürlük için

KemalALKIN

.theme Dizini temaları kolay yoldan kurmak için kullanılan bir alan. Yanlış hatırlamıyorsam /usr/bin/theme şeklinde bir yerde olması lazım yani kök / root dizin içerisinde olması gerek ana tema klasörünün.
www.tckemal.ist

alquirel

Ramazan'ın anlattığı Pencere Temaları ile ilgili. Panel için sizin bakmanız gereken yer GTK temaları olmalı. Bildiğim kadarıyla XFCE'de panel için GTK-2 teması kullanılıyor.

Tabii bu panelin genel görünümünü alakadar eder. Sizin sorununuz bu paneldeki uygulamacıklardan birisi. Tema dosyalarında uygulamacıkların ayarlamasıyla ilgili bir yer olduğunu zannetmiyorum. Bahsettiğiniz genişlik ayarlaması bence doğrudan o uygulamacığın kaynak kodunda gizlidir.

alorak

@KemalALKIN sanırım o şekilde bir adres de yok cidden.

@alquirel, usr/share/xfwm4/ içerisindeki dosyada alakasız ve ui üzerinden de değiştirilen ayarların yazısı var, dediğin gibi usr/share/xfce4/panel/plugins/windowmenu.desktop var ama bu da bildiğimiz shortcuts dosyası gibi. aradığım özellik orada da yok. Ama böyle bir maximum değer'in kaynak koduna gömülmesi düzenlenebilirlik açısından olumlu olmasa gerek..
özgürlük için

alquirel

Benimkisi sadece bir tahmin :) Belki de vardır ayarlanabileceği bir yer.

Bu arada, o adresin doğrusu şu şekilde olacak : /usr/share/themes

KemalALKIN

alquirel

XFCE diğer hafif arayüzler gibi (gnome 3 harici) GTK 2 kullanıyor bundan emin olabilirz :).

alorak

Belki XFCE 4.10 ile o ayar gelmiştir veya o düzenleme yeri :).
www.tckemal.ist

alorak

Alıntı yapılan: alquirel - 18 Mayıs 2012 - 16:59:20
Benimkisi sadece bir tahmin :) Belki de vardır ayarlanabileceği bir yer.

Bu arada, o adresin doğrusu şu şekilde olacak : /usr/share/themes

İlgili kısımdaki Adwaita temasını kullanıyorum zaten ama başka tema da seçsem zaten o max genişlik kavramı değişmiyor. adwaita içerisinde gtk2 içindeki dosyalarda da ilgili şey bulamadım. gtk içerisinde window button genişliği tarzı bir şey yok aslında 2 tane önemli kod buldum ama bunlar mı bilemedim bir bakayım:

GtkRange::slider-width = 15 GtkRange::stepper-size = 15 GtkScale::slider-length = 23

scroolbar ile ilgiliymiş bunlar..

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 18 Mayıs 2012 - 17:01:43
Belki XFCE 4.10 ile o ayar gelmiştir veya o düzenleme yeri :).

Valla henüz 4.10'u tam görmediğim için bilemiyeceğim :)
özgürlük için

Alquimista

Uzun zaman olmuştu uğramayalı :)

Blog'a buradan gelen giden olunca bir bakayım dedim ama görünce cevap yazmadan da duramadım açıkcası.

@alorak, Xfce'de tema sistemi (hemen hepsinde benzer mantıkta) özetle sadece pencere kenarlıklarını (başlık kısmı vs) kontrol eden bir pencere yöneticisi (Xfce için Xfwm veya duruma göre Emerald mesela) ve geri kalan kısmı (pencere içerikleri vs) kontrol eden bir GTK arayüzünden (ilgili olarakta düzenlemeleri ve temalarından) oluşuyor. Panel ve menülerde bu gruba dahil haliyle.

Bahsettiğin şey yanlış anlamadıysam panelde görünen pencere isimlerinin olduğu kutucukların (gayet açık oldu sanırım bu tarif) genişliği ile ilgili. Bu durumda kullandığın temanın gtkrc dosyasında bir takım değişiklikler yapman gerekiyor. Farz-ı misal a teması için bu değişikliği yapacaksak, temanın bulunduğu klasördeki gtkrc dosyasını açıp:

style "xfce-tasklist-style"
{
  # Bu kısımdan pencere kutusunun alabileceği en yüksek genişliği ayarlayabilirsin
  XfceTasklist::max-button-length = 100

# Buradan da pencere kutusunda yazan pencere isminin alabileceği en fazla karakter sayısını belirleyebilirsin.
  XfceTasklist::menu-max-width-chars = 10
}
class "XfceTasklist" style "xfce-tasklist-style"

satırlarını eklemelisin.

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bu düzenleme kullandığın temaya göre değişebilir zira o temadan daha önceden böyle bir düzenleme gtkrc veya bağlantılı ayar dosyaları içerisinde yapılmışsa işler biraz karışabilir. Ama bahsettiğin ayarlama bu.

Kısaca böyle bir düzenleme için kullandığın GTK temasını düzenlemelisin.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

alorak

@Alquimista öncelikle bu şekilde ilgilenip cevapladığın için teşekkürler. tam istediğim olay. tamamen çözülmüş biçimde gerçekleşti. Ek olarak bu tip bilgiye nasıl ulaştığınızı da merak etmekteyim? gnome'un gtk kütüphanesinde mi bulabilmekteyiz?
özgürlük için

Alquimista

Bu düzenlemelerin hepsi fark edebileceğiniz gibi gtkrc üzerinden yapılıyor, bu gtkrc içerisinde de xfce-tasklist-style gibi yalnızca xfce ortamındaki gtk değişkenlerini ilgilendiren veya tüm gtk arayüzleri için geçerli olan GtkScrollbar::min_slider_length = 30 gibi çeşitli parametreler var (Gnome, Xfce vs hepsi için geçerli olan parametreler) bunları farklı sitelerden bularak bu gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Tam olarak hepsi şuradadır denilebilecek bir kaynak yok zira ilk olarak sürümler değiştikçe bu parametrelerde değişebiliyor (bir takım şeyler hep aynı tabi) ikinci olarakta böyle bir kaynağın sonu gelmez, sürekli yeni yeni parametreler çıkar bir yerlerden. Google araması yaparak böyle bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz, çıkan sonuçlar içerisinden özellikle arch wiki veya xfce wiki/docs gibi siteler de bu tür konularda oldukça geniş kaynaklardır onlara uzun uzun göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Mesela yukardaki sorunun cevabı olabilecek kaynak şurası. Ama tüm bu arama sonuçlarını tek tek denemek yerine farklı temaların gtkrc dosyaları içerisinde panel, taskbar, menubar gibi değerleri aratarak orada yapılan (ve çalışmakta olan) düzenlemelerin nasıl yapıldığını görerek öğrenmekte sanıyorum ki edinilen bilginin hem daha kalıcı olmasına hem de daha rahat düzenleme yapmaya imkan tanıyacaktır. Sorununuzun çözüldüğüne sevindim.  Kolay gelsin.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

alorak

Tekrar teşekkür ederim. http://docs.xfce.org adresi güzel referanslar içermekte. genellikle wikisinde ve gtk wikisinde aramaya çalışmıştım.

İyi çalışmalar.
özgürlük için

alquirel

Tahminimde yanıldığım için sevindim :)
Kilitlemenin vakti geldi sanırım...