Ubuntu + (VirtualBox Ipcop) N2600 İşlemcili Netbook Kaldırır mı?

Başlatan Øguz, 18 Mayıs 2012 - 15:03:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Øguz

Intel® Atom™ Processor N2600 (1M Cache, 1.6 GHz)
2 GB RAM
320 GB Hard Disk

http://ark.intel.com/products/58916/Intel-Atom-Processor-N2600-%281M-Cache-1_6-GHz%29
http://www.vatanbilgisayar.com/notebook-netbook-tablet/asus-1015cx-whi004s-1015cx-beyaz-atom-n2600-160-ghz-2048mb-ddr3-320gb-101-intel-cam-bt-w7str/productdetails.aspx?I_ID=60210#allImages

Yukarıdaki link'teki Asus marka çift çekirdekli netbook'a;
1 tane Usb 2.0 HUB
2 tane Usb ethernet kartı
1 tane harici 1 TB'lık Usb Hard Disk
takılsa Ubuntu yada Ubuntu server işletim sistemi kurulup Virtualbox programı ile Ipcop kurulsa işlemcinin gücü ve 2GB'lık Ram yeterli gelir mi?

Ethernet 1 : Modemden gelen internet kablosunu Netbook'un ethernet girişine
Ethernet 2 : 1nci Usb Ethernet kartı Switch'e verilse
Ethernet 3 : 2nci Usb Ethernet kartı Switcden alınsa;

Ethernet 1 Ipcop giriş;
Ethernet 2 Ipcop çıkış;
Ethernet 3 Ubuntu Switch'den internet girişi
böyle bir sistem kurulursa pratikte çalışır mı?

Kurulan Ubuntu yada Ubuntu server işletim sistemi 24 saat çalışacak. Jdownloader ve aMule yada (Wine ile kurulan eMule) çalıştırılacak. Bu sisteme uzaktan Ubuntu ve Windows işletim sistemleri ile uzaktan erişim sağlanabilir mi?

arpia

Merhaba @Øguz.
Bunu yapmaktaki amacınız ne onu anlayamadım fakat sadece bilgi içinse, teoride çalışır tabii ki.
3 ethernet olayını da anlamadım.
Örn;
Modem den gelen netbook eth0'a
Çıkış netbook eth1'den switch'e

Teoride değil pratikte çalışır fakat nasıl bir ağ ortamında, nasıl görevler üstleneceği ile alakalı. Dansguardian içerik filtreleme yapacak mı? Yapacaksa üzerinden kaç bilgisayar geçecek?
Yeni özellikler ile resim formatlarına bile tarama yapabiliyor, tabi bu durumda işlemci ve ram yetmeyecektir.
Biraz daha açık olursanız daha sağlıklı bilgi verebiliriz.
Fakat durum ne olursa olsun böyle bir yapı önermem.

Øguz

Alıntı yapılan: arpia - 18 Mayıs 2012 - 16:46:52
Merhaba @Øguz.
Bunu yapmaktaki amacınız ne onu anlayamadım fakat sadece bilgi içinse, teoride çalışır tabii ki.
3 ethernet olayını da anlamadım.
Örn;
Modem den gelen netbook eth0'a
Çıkış netbook eth1'den switch'e

Teoride değil pratikte çalışır fakat nasıl bir ağ ortamında, nasıl görevler üstleneceği ile alakalı. Dansguardian içerik filtreleme yapacak mı? Yapacaksa üzerinden kaç bilgisayar geçecek?
Yeni özellikler ile resim formatlarına bile tarama yapabiliyor, tabi bu durumda işlemci ve ram yetmeyecektir.
Biraz daha açık olursanız daha sağlıklı bilgi verebiliriz.
Fakat durum ne olursa olsun böyle bir yapı önermem.

Evimde Amd x2 250 işlemcili masaüstü Windows Xp işletim sistemli bir bilgisayar var. 24 saat açık Emule'den download yapıyor. İşlemcisinin TDP değeri 65 watt. 24 saat açık olduğu için aylık oldukça fazla elektrik tüketiyor.

Evimdeki Masaüstü bilgisayarımın  yerine; intel atom N2600 işlemcili netbook düşünüyorum. N2600'ün TDP değeri 3,5 watt; İşletim sistemi Ubuntu olacak ve uzaktan erişim sağlamak istiyorum. Ayrıca Virtualbox'tan Ipcop kurarak sağlam bir güvenlik duvarı olmasını istiyorum.

Ipcop kurmak istememin nedeni evde; 2 masaüstü ve 1 notebook bilgisayar olması.

2 ethernet çıkışı IPcop için, 1 ethernet çıkışıda Switch'den gelecek Ubuntunun internete bağlanması için.