laptoplar için neler yapılmalı

Başlatan s.corpara, 17 Mayıs 2012 - 16:54:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.corpara

arkadaşlar laptoplar için önemli olan malumunuz pilde çalışırken maksimum pil süresi ..optimuslu laptoplar için bumblebee var heleki 3.0 sürümü gayet stabil bence iyi gidiyor fakat birkaç sorum olacak pil denetimi-güç yönetimi için neler yapabiliriz forumda biraz bakındım fakat 2008 - 2009 konuları var o yüzden denemedim hiç birini.yararlı olabileceğini düşündüğüm ve  güncel  olarak şu link dikkatimi çekti http://www.omgubuntu.co.uk/2011/02/battery-applet-status-ubuntu... şu an için yeniden başlatma imkanım pek yok bu yüzden 1 2 saat sonra yükleyip deneyeceğim ama denemedende sizlerinde fikrini almak istedim ... laptop umuz pilde çalışırken işlemci hızını sınırlıycak "örneğin güç kesintisi durumunda otomatik olarak işlemci maksimum %x değere ulaşsın " tarzı bir program varmı bldiğiniz ...bunun yanında maksimum pil ömrü elde etmek için yapabileceğimiz neler var bilgilerinizi paylaşırmısınız...

if

1- Hızlı Seçke (Dash) > Güç yazın> Gelişmiş güç ayarları uygulamasıyla ayarlamalar yapabilirsiniz.
2- http://www.jupiterapplet.org/
3- sudo apt-get install cpufrequtils
sudo modprobe acpi-cpufreq
sudo modprobe cpufreq_ondemand
sudo  cpufreq-set -c 0 -g ondemand

s.corpara

@if hocam gelişmiş güç ayarları  değilde güç ayarları çıkıyo ondada pek bi detay yok yazılım merkezinde "gelişmiş güç  yönetimi için araçlar" onu yüklüyorum sanırım o ondan başlıyayım dedim...cpufrequtils i google dan bakındım görsellerden gördüğüm kadarıyla aradığımdan fazlası gbi duruyo :)) jupiterde hoş gözüküyo birkaçgün deniyelim bakalım..
hocam tekrardan çok teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2012 - 13:58:38

@if hocam öncelikle

scorpara@scorp:~$ sudo modprobe acpi-cpufreq
WARNING: Deprecated config file /etc/modprobe.conf, all config files belong into /etc/modprobe.d/.
scorpara@scorp:~$ sudo modprobe cpufreq_ondemand
WARNING: Deprecated config file /etc/modprobe.conf, all config files belong into /etc/modprobe.d/.

şeklinde hata aldım..buna rağmen

cpufreq-info

dediğimde program çıktı veriyor.sorun gözükmüyor ancak görsel olarak çalıştıramazmıyız programı onu bulamadım ..birde jupiteri yükledim  "devices->enable touchpad" seçeneği çalışmıyo açsamda kapasamda touchpad çalışıyor..touchpad ı nasıl kapıyabilirim yazarkende sıkıntı yaratıyo bazen..