Son 20 kaydi listelemek

Başlatan davuthan, 13 Eylül 2008 - 13:34:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

davuthan

Arkadaşlar şimdi bir myqsl sorgusu yaptırıyorum ve bu sorgudan dönen girdilerin sadece en son 20 tanesini listelemek istiyorum.
Nasıl bir kod yazmalıyım?
www.davuthanyaman.com ~ Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol

eldirr

Öncelikle bu tablona bir 'id' sütunu yaratmalısın. Otomatik olarak her seferinde bir artacak şekilde ayarlaman gerekiyor. (Öyle bir veri türü vardı yanlış hatırlamıyorsam)

Sonra her veri girildiğinde bu sütunun değeri bir önceki değerden bir fazla olarak kaydedilecek o veri için.

Daha sonra tablodan son 20 veriyi okumak istediğinde, bu sütuna göre 'azalan' olarak sıralatıp, oradan ilk 20 veriyi alabilirsin.

MySQL söz dizimini tam hatırlamadığım için ama tam olarak kod şeklinde yazamayacağım. Ama mantığı bu kısaca. Google'da bir sürü örneği olması lazım aslında.

Sarı Fırtına

(: SELECT * FROM kayitlar DESC? Neye gore DESC?

select * from kayitlar order by sıralamaSutunu desc, varsaEgerDigerSiralamaSutunu desc, varsaBiDaha desc limit 20;

davuthan

@Sarı Fırtına çok saol süper bi anlatımdı azına aklına sağlık :)

davuthan

Son bir soru daha;

$sonuc = mysql_query("SELECT * FROM adresler WHERE cinsiyet='bayan',ORDER BY  DESC LIMIT:20");

Yukarıdaki kod gibi bir kod yazma olayı varmı orda yapmak istediğim hem bayan sütununu çekmek hemde son 20 satırı çekmek bu işlemi
tek komutla yapmak mümkün mü?

eren

@Sarı Fırtına benimde sana danışacağım bir konu var, özel mesaj attım ama sanıyorum özel mesajları okumamak üzere ayarlamışsın. Bu mesajı okuduğunda kestane kebap acil cevap. Teşekkürler :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erdmm

Davuthan sql cumlen  SELECT * FROM adresler WHERE cinsiyet='bayan' ORDER BY  DESC LIMIT 20 bu şekilde olmalı