Forumda İmlâ Kurallarına Uyulmasın, Uymayanlar Ceza Almasın

Başlatan microanaliz, 13 Mayıs 2012 - 23:24:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aaron

Alıntı yapılan: alquirel - 25 Mayıs 2012 - 19:25:28
@Aaron, öncelikle şunu belirteyim ki, burada uyulmasını istediğimiz imlâ kuralları en temel kurallardır. Yani, birinin "istekli bir şekilde öğrenmeye çalışma" yoluyla öğrenebileceği kurallar değil, eline kalem almış her Türkiye vatandaşının bilmek zorunda olduğu kurallardır. Bir insan bir yere yazılı başvuru yaparken nasıl "edicem" demiyorsa, buraya bir sorunuyla başvururken de "edicem" değil "edeceğim" demelidir. Yazma işleminin kalemle veya klavye ile olması bizim için farksızdır.

Gelelim ceza meselesine, önceki iletilerde de söyledim, tekrar söyleyeyim. Şimdiye kadar imlâ sebebiyle ceza verdiğimiz kullanıcı sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Mümkün mertebe rica yoluyla ikna etmeye çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki bu da bizi ister istemez yıpratıyor. Biz de "insanların üyelik sözleşmesinde kabul ettiği hâlde uygulamadıkları kuralı ileti yazdıkları yere de yerleştirelim" dedik.

Ceza niye peki? Oradaki "ceza" kelimesi sembolik bir kelime. Tek görevi, bizim ekip olarak Türkçe konusunda ne kadar hassas olduğumuzu göstermek. İş, sadece "imlâ kurallarına uymamakta diretilmesi, inat edilmesi" halinde ceza boyutuna varıyor. Kaldı ki, tekrar söylüyorum, uyulmasını istediğimiz imlâ kuralları en temel kurallar. Üyelik sözleşmemizde yazıyor hepsi.

İşin ilginç tarafı, üyelik sözleşmesinde de açık açık "uymayanların ceza alacağı" yazmakta olduğu hâlde, "niye ceza alıyor" sorusu, bu ikazı bir de ileti yazdığımız alanın üstüne eklememizden sonra sorulur olmaya başlandı.
Saygı ile karşılıyorum. Amacım muhalefet olmak ya da gerginlik yaratmak değil. Yalnızca mantıklı bir açıklama bekledim ve hiçbir şeyi sorgulamıyorum. Çünkü rahatsız olduğum bir konu değil zira Türkçe'yi mümkün mertebe kusursuz kullanmaya çalışan biriyim. Yalnız son cümlen biraz uygunsuz olmuş. Elbette yargılama amaçlı söylemiyorum bunu. Sadece benim son bir iletimin düzeltilmiş olmasının akabinde bunun yazılması hoş değil. Tekrar söylemekte ihtiyaç duyuyorum dediğim gibi ben cezanın olması ya da olmaması konusunda problem sahibi değilim sadece sebebinin mantıklı açıklamasını merak ederek sordum. Saygılar.

burk

@Aaron sormak da sorgulamak da en doğal hakkınız, amaç iyi niyetli olduktan sonra sonuna kadar tartışılabilir her konu. Ancak bunun da dışında, buraya üye olurken bir sözleşmeyi kabul ettiğinizi beyan ediyorsunuz ve en basitinden sanırım kimse bu foruma da mesaj dilinin hâkim olmasını istemez. İşte bu yüzden biz de forum ve üye sorunlarının dışında bu ağır yükü de sırtlamak zorunda kalıyoruz.

alquirel

Alıntı yapılan: Aaron - 25 Mayıs 2012 - 21:47:00
Yalnız son cümlen biraz uygunsuz olmuş. Elbette yargılama amaçlı söylemiyorum bunu. Sadece benim son bir iletimin düzeltilmiş olmasının akabinde bunun yazılması hoş değil.

@Aaron, benim son cümlem uygunsuz değil. O cümlenin direkt hedefi siz değilsiniz. Biz ileti yazma ekranındaki kırmızı renkli uyarıyı yazalı iki hafta oluyor. Bu iki haftalık süreci hedef alarak kurdum o cümlemi.
Yalnız, burada beni uygunsuzlukla itham ederken ciddi bir hatâ yapıyorsunuz. Sizin son bir iletinizi düzenleyen ben değilim. Ekip olarak da yaptığımız her düzenlemeyi birbirimize haber vermiyoruz mantıklı olarak. İletinizin düzenlenmiş olduğunu, siz bunu dedikten sonra ancak moderatör kayıtlarına bakıp da öğrendim. Bilginiz olsun...

zeusmaster

En çok hata yapanlardan biri olarak,bu konunun tartışılması bile yönetici arkadaşların ne kadar hoşgörülü olduğunu gösteriyor bence.
Up and Running...

canosayan

imla kuralları o kadar problemse twit atılmasını öneririm.

Benimde hatalarım oluyor mesela, ben de o kadar dikkatli olamıyorum genelde. Fakat kalkıp ya bu kurallar çok rerörö diye konu açmayı da anlamıyorum. Eğer o kadar rahatsız ediyorsa neden foruma yazıyorsunuz ki facebooktan yazın.
Chmod bizim işimiz.

Aaron

Alıntı yapılan: alquirel - 25 Mayıs 2012 - 23:05:01
Alıntı yapılan: Aaron - 25 Mayıs 2012 - 21:47:00
Yalnız son cümlen biraz uygunsuz olmuş. Elbette yargılama amaçlı söylemiyorum bunu. Sadece benim son bir iletimin düzeltilmiş olmasının akabinde bunun yazılması hoş değil.

@Aaron, benim son cümlem uygunsuz değil. O cümlenin direkt hedefi siz değilsiniz. Biz ileti yazma ekranındaki kırmızı renkli uyarıyı yazalı iki hafta oluyor. Bu iki haftalık süreci hedef alarak kurdum o cümlemi.
Yalnız, burada beni uygunsuzlukla itham ederken ciddi bir hatâ yapıyorsunuz. Sizin son bir iletinizi düzenleyen ben değilim. Ekip olarak da yaptığımız her düzenlemeyi birbirimize haber vermiyoruz mantıklı olarak. İletinizin düzenlenmiş olduğunu, siz bunu dedikten sonra ancak moderatör kayıtlarına bakıp da öğrendim. Bilginiz olsun...

Sizin düzelttiğinizi bilerek ya da bilmeyerek yazmadım ben onu. Benim yazdıklarımın düzeltilmesinin ardından böyle bir şey yazılıyor olmasına içerledim sadece. Yoksa direkt olarak sizi hedef alarak yazılan bir şey değil bu. Yazdıklarımı bir sonuca bağlamam gerekirse ben ceza alınması konusunda rahatsızlık duymuyorum ilgilendiğim nokta sebebi idi. Bunu da öğrendiğime göre konu benim için zaten kapanmıştır. Teşekkür ederim.

alquirel

Alıntı yapılan: Aaron - 26 Mayıs 2012 - 16:34:24
Benim yazdıklarımın düzeltilmesinin ardından böyle bir şey yazılıyor olmasına içerledim sadece. Yoksa direkt olarak sizi hedef alarak yazılan bir şey değil bu.

Yahu ben de diyorum ki, sizin iletinizin düzenlenmesiyle benim bir alakam yok. "Aha, bu arkadaşın iletisi düzenlenmiş, hemen gideyim bir şeyler yazayım" da demedim. Beni hedef almadığınızı söylüyorsunuz ama bırakın önceki yazdıklarınızı okumayı, bu alıntıladığım cümleniz bile beni hedef almış olduğunuzu göstermeye yetiyor.

Neyse...

Aaron

Alıntı yapılan: alquirel - 26 Mayıs 2012 - 16:43:17
Alıntı yapılan: Aaron - 26 Mayıs 2012 - 16:34:24
Benim yazdıklarımın düzeltilmesinin ardından böyle bir şey yazılıyor olmasına içerledim sadece. Yoksa direkt olarak sizi hedef alarak yazılan bir şey değil bu.

Yahu ben de diyorum ki, sizin iletinizin düzenlenmesiyle benim bir alakam yok. "Aha, bu arkadaşın iletisi düzenlenmiş, hemen gideyim bir şeyler yazayım" da demedim. Beni hedef almadığınızı söylüyorsunuz ama bırakın önceki yazdıklarınızı okumayı, bu alıntıladığım cümleniz bile beni hedef almış olduğunuzu göstermeye yetiyor.

Neyse...
Yahu ben de diyorum ki bunu sen yazdın ya da sen yazmadın değil olay; yazdığını ya da yazmadığını iddia etmiyorum. Benim iletimin düzeltilmesinin ardından böyle bir şey ile karşılaşıyor olmam nedeni ile ister istemez içerledim diyorum. Sana kasıtlı olarak yazdığım bir şey yok. Gayet açık konuşuyorum aslında. Kaldı ki bu cümleleri sana değil iletimi düzelten doğru insana da aynı şekilde kuruyor olabilirdim. Mevzu senin düzeltip düzeltmemiş olman değil yani.

alquirel

Alıntı yapılan: Aaron - 26 Mayıs 2012 - 17:15:33
Benim iletimin düzeltilmesinin ardından böyle bir şey ile karşılaşıyor olmam

"Böyle bir şey" dediğiniz; benim uygunsuz olduğunu söylediğiniz o son cümlem mi, ileti yazma kutusunun üzerine yerleştirdiğimiz uyarı cümlesi mi, yoksa bambaşka bir şey mi?

Aaron

Alıntı yapılan: alquirel - 26 Mayıs 2012 - 17:20:27
Alıntı yapılan: Aaron - 26 Mayıs 2012 - 17:15:33
Benim iletimin düzeltilmesinin ardından böyle bir şey ile karşılaşıyor olmam

"Böyle bir şey" dediğiniz; benim uygunsuz olduğunu söylediğiniz o son cümlem mi, ileti yazma kutusunun üzerine yerleştirdiğimiz uyarı cümlesi mi, yoksa bambaşka bir şey mi?
Anladığım kadarı ile bir yanlış anlaşma var ve muhtemelen sebebi benim. Çünkü sizin bahsettiğiniz şey ileti yazma kutusu benim ise bahsettiğim şey düzeltilen iletinin altına iliştirilen not. Eğer gerçekten böyleyse boşuna tartışıyoruz :)

alquirel

if

Kayıtlara baktım ki @Aaron'un iletisini ben düzenlemişim fakat sonradan @Aaron iletiyi düzenlediği için iletiye ne uyarı geçtiğimi ve neleri düzelttiğimi göremedim. Yaptığım işi size dönük yapılmış gibi algılamayın.

zeusmaster

Kurallara rağmen yapılmış hatalar karşısındaki yaptırımlara bile açıklama gereği duymanız iyi niyetin bir göstergesi olmalı bence.
Not: Bu iletiyi nasıl düzeltebilirseniz daha doğru olur?
Up and Running...

eribol

Alıntı yapılan: bahdem - 26 Mayıs 2012 - 19:35:15
kurallara rağmen yapılmış hatalar karşısındaki yaptırımlara bile açıklama gereği duymanız iyi niyetin bir göstergesi olmalı bence.
Mesela bu mesaj kurallara aykırı. Neden ceza verilmiyor diye de serzeniş edilmesi gerekir. Anlatım bozukluklarını es geçsek bile kurtarmıyor. Hatayı hata yapan kuraldır zaten.

zeusmaster

@eribol, ben her zaman hatalı yazdığımı biliyorum:) Bunu düzeltmeye uğraşıyorum. Bunun için forumda ki imla kuralları ile alakalı yerleri okudum. Bu yüzden de ceza verilirse ben bir şey söyleyemem ki. Çünkü nedeni belli, sonucu açık :)
Up and Running...

eribol

Alıntı yapılan: bahdem - 26 Mayıs 2012 - 19:58:55
@eribol, ben her zaman hatalı yazdığımı biliyorum:) Bunu düzeltmeye uğraşıyorum. Bunun için forumda ki imla kuralları ile alakalı yerleri okudum. Bu yüzden de ceza verilirse ben bir şey söyleyemem ki. Çünkü nedeni belli, sonucu açık :)
Ceza alacak olmanız, almış olmanız değil, dile getirdiğim. Sonucu açık dediğiniz şey ne? Hangi sonuç? Olmayan bir şeyin sonucu mu olurmuş? Adam öldürerek cinayete ceza verilmesini desteklemek gibi oluyor yaptığınız ama aynı zamanda da cinayet işlemeye devam ediyorsunuz.

Kırmızı ile işaretlenmiş kısım yine bir garip anlam yüklü. Hatalı yazdığınızı biliyorsanız niye hatalı yazıyorsunuz? Kuralları mı bilmiyorsunuz yoksa? Düzeltmeye çalıştığınız şey hatalarınız ise yazım kurallarını biliyor olmalısınız aksi halde düzeltmeye değil yazım kurallarını öğrenmeye uğraşırdınız.

Her neyse. Kısaca şunu demek istiyorum. Bu başlığa dördüncü kezdir aynı kapıya çıkan tek cümle ile mesaj yazmanız kurallara aykırı olmasa da benim hoşuma gitmiyor ve ben de rahatsızlık veriyorum.

Aaron

Alıntı yapılan: if - 26 Mayıs 2012 - 19:23:53
Kayıtlara baktım ki @Aaron'un iletisini ben düzenlemişim fakat sonradan @Aaron iletiyi düzenlediği için iletiye ne uyarı geçtiğimi ve neleri düzelttiğimi göremedim. Yaptığım işi size dönük yapılmış gibi algılamayın.
Evet daha önce de dediğim gibi benden kaynaklı bir yanlış anlaşılma durumu var. Yukarıdaki iletilerde çözdük biz onu :)

MehmetNuri

Bende imla kurallarına uygun yazmaya çalışıyorum ama insan bazen yorgun ve dalgın olabiliyor. Bence de ceza olayı kalksın. :)

burk

@mehmetnuri_ozturk aslında biz kurallara uymayanlara ceza falan vermiyoruz, kendimiz iletiyi düzenliyoruz, uymamakta ısrar edenleri önce uyarıyoruz baktık olmuyor, üye çirkinleşiyor, o zaman uzaklaştırma gerçekleşiyor.

Barış Can

Ubuntu-TR ailesinin bu tutumunu kesinlikle destekliyorum, keşke tüm forum sitelerinde bu tür uygulamalar gerçekleşse. Türkçe diline İngilizce kelimeler sokmasak, Türkçemizi, Türkçe olarak konuşsak.

Gerekenler söylenmiş zaten, ufak bir yorumdu benimkisi de.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.