Linux hayatınıza girdi, peki neler değişti?

Başlatan SuiCiDeR, 12 Haziran 2008 - 14:44:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FACTOR2

Alıntı yapılan: maxspacemax - 14 Ağustos 2008 - 23:13:37
Alıntı yapılan: FACTOR2 - 26 Temmuz 2008 - 13:28:07
Açıkçası bir çok Linuxdağıtımını denedim ama Ubuntu kadar zevk verenini ve kolayını görmedim.Gerek kurulum dönkümanları gerekse kullanım kolaylığı ve hızı ile gönlümü fethetti diyebilirim.Artık Ubuntu'yu hayatıma ciddi manada sokmaya çalışacağım.

Linux Mint'ide dene bence

Evet onu da deneyeceğim.Hatta şu an indirmeye başlıyorum.Eve geldiğimde CD ye yazıp kurulumu gerçekleştireceğim.

maxspacemax

Linux hayatınıza girdi, peki neler değişmedi diye sorulsaydı daha kolay cevap verilebilirdi :D

ubunturk

neden para verdigim ve neyin ne oldugunu bilirken niye zorla media player'ım internet tarayıcımı ben seçemiyorum ve istemedigim uygulamalar yüklü halde bulunuyor?
neden güncellemeler service packlerle yapılıyor....

Sorun yok ben artık linux kullanıyorum:D
_,-O
O(_)) ubuntu
 `-O

atomkarinca

Alıntı yapılan: ubunturk - 22 Ağustos 2008 - 21:30:57
neden para verdigim ve neyin ne oldugunu bilirken niye zorla media player'ım internet tarayıcımı ben seçemiyorum ve istemedigim uygulamalar yüklü halde bulunuyor?
neden güncellemeler service packlerle yapılıyor....

Sorun yok ben artık linux kullanıyorum:D

Bence bu çok adil bir yorum değil. Ubuntu yüklendiğinde Firefox, Movie Player, OpenOffice, Transmission hatta Pidgin yüklü olarak geliyor. Windows'da Firefox kuramıyor musunuz? Evet kurabiliyorsunuz.

MURATSPLAT

Selam...

Linuxun bana en büyük faydası şunları anlamam olmuştur.
  *Windows tan başka işletim sistemlerinin olması..
  *Çözülemeyecek bir sorunun bir sistemde olmaması, yani sorunları çözme becerisi.
  *İşletim sistemlerinin çalışma mantığı.
  *Yaratıcılık
  *Paylaşım

Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

caner

Bende Ubuntu dünyasına yeni katıldım. Şu ana kadar kullandığım işletim sistemleri;

windows 3.1
windows 95
windows 98
windows xp
windows vista ultimate
ve şu anda ubuntu ultimate 1.9

Esasında uzun zamandır linux dünyasını uzaktan takip ediyorum. Ancak okul ve iş hayatımda tüm işlerimin hızlı olması gerektiği için, zaman ayıramadığımdan ne kadar yanaşmak istesemde herhandi bir dağıtımın uzun süreli kullanıcısı olamadım. Ancak artık açık kod iyice pişti ve ubuntu paralı rakiplerine yetişti hatta geçmeye başladı. Tüm donanım yazılım firmalarına inat herşeyi çalıştırabilmesi bile ileride ne kadar yol alacağının açık kanıtı.. Zaman açık kod devri diyerek işe girdik. Hayırlısı olsun ;)
Ubuntu Ultimate 1.9

FUBU

Linux hayatıma girdi laptopu değiştiremiyorum. Ne alaka?

2 alaka var.

1.) Linuxçu olduk. Tüm adamakıllı laptoplar vistalı satılıyor. Vistalı laptop alsam linuxçu adamı bozar mı korkusu? Hani acaba?

2.) E zaten ubuntunun sistem gereksinimleri çok mütevazı. Değiştirip ne yapacan laptopu. Bu eski ilgisayarda cayır cayır çalışıyor işte..

Olmuyor, değiştiremiyorum laptopu.  :D

atomkarinca

@FUBU, Datron'larla birlikte FreeDOS yüklü geliyor. Ben sırf bu yüzden Datron almayı düşünüyorum (şaka şaka bütün bileşenler Linux'la uyumlu aslında o yüzden).

FUBU

@atomkarinca evet biliyorum teşekkürler. ben de öyle muhabbet olsun diye yazdım zaten.

yanlız datronda da şöyle birşey var. datronu aldığın yere göre değişiyor o iş. haftasonu biraz dolaştım da. çoğu yerde artık datronlar da vistalı satılıyor. mesela ankara vatandaki ve benim gezdiğim teknosalardaki datronlar vistalıydı. ama bazı yerlerde dediğin gibi freedosla da satılıyor.

ama işte insanın datron alası da gelmiyor ki.. yani datron işte.

atomkarinca

Valla hocam ben markanın görünüm dışında çok bir etkisi olduğunu sanmıyorum. Sonuçta Datron da Kore'de yaptırıyor bunları diğer markalar da. Benim için önemli olan kablosuz modeminin ve ses kartının Intel olması, Datron'da da bu var, daha ne isterim?

WarGasm

Datron fiyat / performans urunu olarak gecer her yerde. Kullanmadim, ama parcalarin fiyatlariyla son alim fiyati cok iyi ve istediginiz meblaga gore makinesi var 699 $ a 2 gb ram 160 gb hdd li bir makineleri vardi. Ama dedigim gibi kalite ne seviyede bu konuda tereddutteyim. Son kullanicilarin fikirleri belirtildigi siteleri gozlemleyip yorumlari incelemek en onemlisi dusuncesindeyim. Yoksa uzerindeki yazi ve kasa harici pek degisiklik olmuyor ;)

efa

1- virus koruma programı olmadan da internete girilebildiğini öğrendim
2- kod yazmanın zevkli birşey olduğunu anladım
3- arkadaş ortamında sohbetlerde kimseye windows kullanın demememe rağmen artık ubuntu kullanın der oldum.
4- her programın her bilgisayarda çalışmadığını öğrendim.
5- birden fazla masaüstümün de olabileceği hatta bu masaüstleri arasında ekranı takla attırarak geçilebileceğini öğrendim:)
6-bilgisayar kullanırken insanın sıkılmayabileceğini de öğrendim

vercetti

myveysel

Linux, aslında insanlığın açgözlülüğünü ya da zorunlu tüketime zorlanmasını engelleyen birşey. Mesela Windows kullanan bir PC kullanıcısı çıkarılan her bir yeni windows sürümünde PC donanımlarını yükseltmeye ya da sıfırdan yeni bir sistem almaya mecbur bırakılır. Bu kurulmuş bir düzendir. Mesela ekran kartım 128 MB iken 256 MB bir ekran kartı almam beni ne kadar mutlu edebilir ki. İşte bu kurulmuş düzen bizi buna mecbur bırakır.

Bazen kendi kendime keşke linuxu daha önceleri kullanmaya başlasaymışım diyorum. Ama olsun artık başladım... Önemli olan başlayabilmek... :)

techal

artık internetten online bankacılık işlemlerimi " acaba şu an bilgisayarımda truva atı varmıdır?""acaba şifrelerim çalınabilirmi?" diye endişeli endişeli değil, çok rahat, güvenli bir şekilde yapabiliyorum artık...

sadece bu yüzden bile ubuntu kullanabilirim.... çünkü hayati öneme sahip şeyler bunlar...

Kuroi Tenshi

Uzun zamandır Linux'a geçmek istiyordum. İlk başta Suse 10 ile bu dünyaya girmeye çalıştım.  Fakat USB modemim sayesinde aynı gün tıpış tıpış xp'ye dönmek zorunda kaldım. 2 ay kadar sonra Pardus'u denedim. Usb modemi tanıtabildim fakat bazı donanım sorunları yüzünden yine xp'ye döndüm. Uzun zamandır xp deydim ki, aklıma neden ubuntuyu da denemiyorsun sorusu geldi. Hemen ubuntuyu kurdum, bu seçimi yapmamda en önemli şeylerden birisi "ubuntu-tr" dir. Neyse, emektar usb modemimi, yine uzun çabalar sonucunda tanıtamadım. Sinirlendim ve aynı gün gidip ethernet çıkışlı bir modem aldım. Linux altında modem kurulumu yapamadım. Xp'li bir makina buldum ve orada modem kurulumunu yaparak, rahat rahat ubuntu'da kullanmaya başladım. Şu anda hiç bir donanım sorunum yok. Ubuntu hakkında söyleyebileceğim şey ise, xp vb... türevlerinin, tabiri caizse "hikaye" olduğudur. Ben böyle rahat ve özgür bir işletim sistemi görmedim. Terminalde çalışmak ayrı bir zevk gerçekten. Herkese windows'tan kurtulup, linux'a geçmelerini tavsiye ediyorum artık (:

WarGasm

ceylandag

Güvenli çökmeyen bir sistem,virüs derdi yok,unix gibi yıllaın tecrübeli altyapısına sahip,tamamıyla ücretsiz.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------