Gnome Shell Extensions sitesinden kurulan eklentileri otomatik güncelleme

Başlatan alquirel, 11 Mayıs 2012 - 00:40:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Bildiğiniz üzere extensions.gnome.org sitesinden kurduğumuz eklentilerin yeni sürümleri çıktığında bunu otomatik olarak güncelleyememe sıkıntımız vardı.
Tek tek site üzerinden ziyaret edip güncellememiz gerekiyordu.

Ama bu yeni çıkan eklenti sayesinde bu siteden kurduğunuz ve daha güncel sürümü olan eklentileriniz için bildirim alacaksınız ve tek tıkla otomatik güncelleyebileceksiniz. Eklenti yeni bir güncelleme saptadığında bunu size mesaj tepsisine (message tray) yerleşerek bildiriyor, ve üzerinde de tek tıkla güncellemeniz için bir düğme bulunduruyor.

Güncelle demenizden sonra güncelleyip aynı yerden size güncelledim diyor.

Eklenti henüz extensions.gnome.org sitesine yerleşmemiş. Github üzerinden indirip kurulum yapabilirsiniz.
Bu adresten zip paketini indirin.
https://github.com/eonpatapon/gnome-shell-extension-updater

Eklentiyi kurmak için şu bağımlılıkları sağlamış olmanız gerekmekte.
Alıntı Yap
Prerequisites: automake, gnome-common, gettext, glib2 devel files

Şu komutla bağımlılıkları kurabilirsiniz.

sudo apt-get install automake, gnome-common, gettext, libpackagekit-glib2-dev

Daha sonra indirdiğiniz paketin içindekileri çıkartın. Uçbirimden o dizinin içine geçin ve şu komut gruplarından birini uygulayın.

(Sistem geneline kurmak için)

./autogen.sh
make
sudo make install

(Kullanıcınıza kurmak için)

./autogen.sh
make
make install-zip

Kurulumdan sonra Gnome Shell'i yeniden başlatın ve eklentiyi etkinleştirin.

Eklentinin varsayılan kontrol aralığı 5 gün.
Bunu değiştirebileceğimiz bir ayar arayüzü yok. Eğer değiştirmek istiyorsanız extension.js dosyasını açıp UPDATE_INTERVAL değerini saniye cinsinden değiştirebilirsiniz. (31. satırda)

http://www.webupd8.org/2012/05/gnome-shell-extension-updater.html

zembela

xxx3

Şu hatayı alırım nedenini çözemedim bir türlü
root@tayyar:/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-b
a7be43# make
Making all in src
make[1]:`/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43/src' dizinine giriliyor
Makefile:435: *** kayıp ayraç. Durdu.
make[1]: `/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43/src' dizininden çıkılıyor
make: *** [all-recursive] Hata 1
root@tayyar:/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-b
a7be43#

alquirel

Öncelikle root olarak işlem yapmaktan mümkün mertebe kaçının.

Aynı hatayı bende de verdi. Github sitesinde şöyle bir bilgi var.

Alıntı Yap

İlk üç paket kurulu, onlarda sıkıntı yok, ama dördüncünün hangi pakette olabileceğine dair bir şey bulamadım.

xxx3

Alıntı yapılan: alquirel - 11 Mayıs 2012 - 21:25:42
Öncelikle root olarak işlem yapmaktan mümkün mertebe kaçının.

Aynı hatayı bende de verdi. Github sitesinde şöyle bir bilgi var.

Alıntı Yap

İlk üç paket kurulu, onlarda sıkıntı yok, ama dördüncünün hangi pakette olabileceğine dair bir şey bulamadım.
Evet bende glib2 kurulu değilmiş kurdum ama bu sefer başka bir yerde hata verdi zaten sitede ./install.sh dosyasıda yok onun yerine ./autogen.sh var sanırım gerekli bir paketin ismi yazılmadı yada bu programın yeni sürümü bir hata filan var aklıma başka birşey gelmiyor doğrusu  :D

alquirel

WebUpd8 sitesinde ./install.sh ile birlikte anlatım vardı ben yazarken.
O zaman baktığımda da gerçekten install.sh ile birlikte geliyordu.

Ama 6 saat önce eklentinin sahibi değiştirmiş işleri. İlk iletiyi güncelledim zaten.

Nasıl bir hata veriyor şu an? Ve kurduğunuz paketin tam ismi ne idi?

xxx3

Alıntı yapılan: alquirel - 11 Mayıs 2012 - 21:52:13
WebUpd8 sitesinde ./install.sh ile birlikte anlatım vardı ben yazarken.
O zaman baktığımda da gerçekten install.sh ile birlikte geliyordu.

Ama 6 saat önce eklentinin sahibi değiştirmiş işleri. İlk iletiyi güncelledim zaten.

Nasıl bir hata veriyor şu an? Ve kurduğunuz paketin tam ismi ne idi?
Kurduğum paket libpackagekit-glib2-dev kurdukdan sonra ise şu hatayı almaya başladım
Making all in src
make[1]:`/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43/src' dizinine giriliyor
  GEN    metadata.json
  ITMRG  org.gnome.shell.extensions.updater.gschema.xml
  GEN    org.gnome.shell.extensions.updater.gschema.valid
make[1]: `/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43/src' dizininden çıkılıyor
Making all in po
make[1]:`/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43/po' dizinine giriliyor
  MSGFMT fr.gmo
make[1]: `/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43/po' dizininden çıkılıyor
make[1]:`/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43' dizinine giriliyor
make[1]: `all-am' için hiçbir şey yapılmadı.
make[1]: `/home/taylan/İndirilenler/eonpatapon-gnome-shell-extension-updater-ba7be43' dizininden çıkılıyor

alquirel

Burada bir hata gözükmüyor açıkçası.

Üçüncü adımı uyguladınız mı?

xxx3

Alıntı yapılan: alquirel - 11 Mayıs 2012 - 22:17:23
Burada bir hata gözükmüyor açıkçası.

Üçüncü adımı uyguladınız mı?
Kuruldu sanırım ben hata olmadıgı halde bir satırı hata olarak ele alıyordum.Son komutu verdikten sonra gnome-shell yeniden başlatın ve gnome-tweak tool'dan eklentiyi çalıştırın

alquirel

Kurulumun başarılı olmasına sevindim. ;)

İlk iletiyi gerekli bilgileri ekleyerek güncelledim.

xxx3

Alıntı yapılan: alquirel - 11 Mayıs 2012 - 22:50:45
Kurulumun başarılı olmasına sevindim. ;)

İlk iletiyi gerekli bilgileri ekleyerek güncelledim.
Teşekkür ederim sayende bu eklentiden haberimiz oldu ve sayende kurdum. Yoksa daha hata alıyorum sanıyordum. Sanırım program derleme üzerine çalışmalıyım  :)

zembela

Eklentinin shell-extensions sayfasında olmama sebebi kararlı sürümünün henüz olmaması mı?