Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal) Alpha 3

Başlatan decent, 10 Mayıs 2012 - 09:16:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Bildiğiniz gibi Ubuntu dağıtımının son kararlı sürümü 12.04  Precise Pangolin(LTS) 26 Nisan 2012' de yayınlanmıştı.
18 Ekim 2012 de yayınlanacak olan Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal) için çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Quantal Quetzal geliştirme sürecinin bir parçası olan Ubuntu 12.10 Alpha 3 ISO kalıpları sunuculardaki yerini aldı. Denemek isteyenler aşağıdaki bağlantılardan indirebilirler.
Önemli notlar:

• İndireceğiniz kalıplar tamamen test amaçlıdır ve geliştiriciler, hata raporlamak isteyenler içindir.
  • Günlük kullanım için, iş bilgisayarları ve sunucular için kesinlikle tavsiye edilmez.
  • Her an çeşitli hatalarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.

Sürüm duyurusu ve ayrıntılar için bkz. 12.10 (Quantal Quetzal) Alpha 3 Released!

KemalALKIN

İsmininin Türkçe anlamını öğrenince o kuşu bir BBC videosunda görmüştüm ve çekim yapan adamın birine saldırmıştı hehe. Gülmekten yarılmıştım doğrusu hehe.

Bu sürüm eğlenceli olacak o kuş gibi hehe. Hayırlı olsun.
www.tckemal.ist

Aaron

@decent kullandığın pencere teması nedir?

decent

Alıntı yapılan: Aaron - 10 Haziran 2012 - 15:14:43
@decent kullandığın pencere teması nedir?

Sanalda çalışan Ubuntu öntanımlı temalar.
Gerçek sistemdeki ise Zukini >> http://lassekongo83.deviantart.com/art/Zukini-272660042

Ubuntu 12.10 üzerinde ATI sorunu 18 Haziran tarihli fglrx güncellemesi ile çözüldü. Tabii ileride tekrarlar mı bilinmez.
https://launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/2:8.960-0ubuntu2

decent@quantal:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 4.2.11627 Compatibility Profile Context

----------------------------------------------------------------------- 10:08:44
decent@quantal:~$

decent@quantal:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for decent:
kmod:sp5100_tco - TCO timer driver for SP5100 chipset (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:usbmouse - USB HID Boot Protocol mouse driver (Özgür, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:mac_hid - mac_hid (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:r8169 - RealTek RTL-8169 Gigabit Ethernet driver (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:i2c_piix4 - PIIX4 SMBus driver (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:amd64_edac_mod - MC support for AMD64 memory controllers - 3.4.0 (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:gspca_zc3xx - GSPCA ZC03xx/VC3xx USB Camera Driver (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:fglrx_updates - Video driver for the AMD graphics accelerators (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:fglrx - ATI Fire GL (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:firewire_ohci - Driver for PCI OHCI IEEE1394 controllers (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:snd_hda_intel - Intel HDA driver (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:k10temp - AMD Family 10h+ CPU core temperature monitor (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:pcspkr - PC Speaker beeper driver (Özgür, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:pata_atiixp - low-level driver for ATI IXP200/300/400 (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:b2c2_flexcop_pci - flexcop-pci (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:usbhid - USB HID core driver (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda)
kmod:radeon - ATI Radeon (Özgür, Etkinleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:usbkbd - USB HID Boot Protocol keyboard driver (Özgür, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
----------------------------------------------------------------------- 10:09:49

decent@quantal:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string:  4.2.11627 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
----------------------------------------------------------------------- 10:10:31

Unity

şu ana kadar kullandığım en hızlı ubuntu dağıtımıdır kendisi. 12.10 kullanmaktayım hiç bir hatayla karşılaşmadım çok ilginç hemde alpha1 daha
Intel i7 2700K 3.50 Ghz x8 | 8 GB 1600 Mhz Bellek | Corsair SSD 120 GB Sata3 | WD 1 TB Caviar Black S3 | Nvidia GTX 560 Ti | 47" LG LEDTV | Logitech Z906 THX

decent

Hoşgeldin @Unity
Her ne kadar hızlı olsa da, hatasız demek yersiz olur.
Çünkü geliştirme sürecindedir ve sürprizlere açık olmak gerek.

KemalALKIN

Kullanıma bağlı olarak arkaplanda veya önplanda hatalar olabilir. Belkide hata iletisi vermiyordur.

Bu arada 12.04 dağıtımlarının hepsinde (kde vb..) sürekli hata alıyorum final sürümde bütün güncelleştirmelere rağmen. İnşallah düzeltirler. En az hata veya hataya rağmen çökmeyen sistem şu an kurulu olan Lubuntu 12.04 oldu doğrusu. İnşallah çözerler 12.10 sürümünde.
www.tckemal.ist

krwlng

Alpha 1 için hata olmaması normal aslında, çünkü Alpha 1'in 12.04 ten pek farkı yok şuan için, farklar zaman içerisinde güncellemelerle yüklendikçe asıl sorunlar baş göstermeye başlar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

furkankalkan

Qemuyla denedim ben de. Yeterince stabil ve hızlı çalıştı. Ama 12.04 e göre  yeni bişeyler göremedim çok.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

KemalALKIN

Ubuntu 12.10 Alpha 2(Geliştirme Sürümü)

http://distrowatch.com/?newsid=07317
www.tckemal.ist

KemalALKIN

Alpha 3 sürümü aynı Apple firmasının Lion (Temmuz 2011) sisteminde yaptığı gibi dosya yöneticisi içinde soldaki kısım farklı ve ismini unuttum o simge tarzında olmuş. Sanırım Linux aleminin Apple'a rakip sürümü Ubuntu + Unity :). Teşekkürler Canonical. Umarım ilerde paralı hale çevirmezsin Ubuntu'yu korkum odur bu kadar güzel gidiyor ki :).
www.tckemal.ist

heartsmagic

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 29 Temmuz 2012 - 00:37:30
Teşekkürler Canonical. Umarım ilerde paralı hale çevirmezsin Ubuntu'yu korkum odur bu kadar güzel gidiyor ki :).

http://www.ubuntu.com/project
Alıntı YapThe Ubuntu Promise
Ubuntu is free. Always has been and always will be.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Ubuntu'nun her zaman üzretsiz olacağı milyon kez yazılıp söylenmesine rağmen hâlâ paralı olacağına dair cümleler yazılabiliniyor. Hangi dili kullanmak gerek bunu anlatmak için bilmiyorum. Sanskritçe olabilir mi?

ersinkandemir

@if, bu Sanskritçe deyip yazılsa inanın kullanmayan insanlar bile bilirdi o cümleyi. :)
Where there's a shell, there's a way.

KemalALKIN

Alpha 3'ü birazdan indirip kuracağım. Bakalım nasıl olacak.
www.tckemal.ist

KemalALKIN

Beyler şu anki ppa depo adreslerin çoğu işlemiyor 12.10 alpha 3 ile tabikide doğaldır :). Ama hoşuma gitti.
www.tckemal.ist

acer

İso Cd imajını indirmeme rağmen cd'ye yazamıyorum indirdiğim boyut 756 küsurlu cd ise 750 kapasiteli.

heartsmagic

12.10 ile beraber artık CD kalıbı olmaktan çıktı ISO'lar. Elinde varsa DVD'ye yakmaya çalış, olmadı USB'den kurulum dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

acer
heartsmagic abimizin dediği gibi dvd oldu ve usb olarak deneyebilirsiniz. USB linux yazabilmek için unetbootin denen programı google üzerinden aratınız ve windows linux veya mac sisteminize uygun olan sürümünü indirip isoyu usb diskinize yazdırın :).

Not: Sadece linux için diye biliyorum unetbootin programını.
www.tckemal.ist