Webcam tanıtımı ve USB güç yönetimi | FreeBSD

Başlatan Felâsife, 07 Mayıs 2012 - 01:21:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Aslında konuyu Blog'umda iki ayrı başlık altında anlatmaya çalıştım ama bir birine de yakın konular oldu, o yüzden buradan sadece linklerini verirsem yeterli olacaktır.

1-  FreeBSD'ye Kamera (WebCam) tanıtmak
Konu adından da anlaşılacağı gibi FreeBSD'ye (PCBSD de olur) Webcam camera tanıtımını anlatıyor.

2- USB aygıt Aç/Kapa | BSD
Bu konuda da USB güç yönetimini yani USB aygıtının gücünü açma ve kapatmayı anlatmaya çalıştım, bu noktada güç tam anlamıyla kapanmıyor ama devre dışı bırakmak istediğiniz bir aygıtı/portu seçebiliyorsunuz.

Bu konular kimin ne kadar işine yarar bilemem ama benim işime yaradıkları kesin,  :D dolayısıyla yeni konulara yeni sorunlara hız kesmeden devam..  ;)

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

KemalALKIN

Abi senin deyiminle BSD candır :D hehe :). Gerçekten ne kadar zor veya uğraş gerektiren sistemde olsa çekim gücü var :D.

Düzenleme Notu: İletideki tüm cümleleri gereksiz yere koyu harflerle yazmayın.
www.tckemal.ist

Felâsife

noktakom

Hocam bir de disk bölümleme özerine ( normal kurulum, virtualbox üzerinde değil ) bir yazı yazsanız. Önceki freebsd tecrübemde tüm diski kaybetmiştim. Şİmdi 9.0 sürümü ile tekrar bir deneme yapmak istiyorum, isoyu da indirdim ama tekrar aynı kaza başıma gelir mi acaba diye tırsıyorum biraz :)

Felâsife

Çekincelerinizi anlıyorum ama daha ileri teknik bir bilgiye maalesef bende sahip değilim, anca FreeBSD rehberinde verdiğim kadarını biliyorum diyebilirim.
Fakat daha ileri bilgi için Sn. Gökşın Akdeniz'in blogunu deşmenizi önerebilirim, kendisi zaten BSD üzerine seminer, toplantı filan düzenliyor, tabii bunları paylaşmayıda seviyor. :)
Ayrıca Enixma dergisinde çıkan tüm BSD yazılarıda burada tek PDF içerisinde var.
Bir diğer güzel kaynakta  tabi ki FreeBSD Handbook'udur.

Bunlar işe yaramazsa benim dediklerim hiç bir işe yaramaz zaten :D

noktakom

Teşekkürler, bu kanaklar da işimi görecektir. olmadı, internet elimizin altında. biraz daha araştırırız :)

Felâsife

Rica ederim, sanala kurarken sanal diski ikiye bölüp öyle kurulum yapın, gerçekmiş gibi olur  :)

KemalALKIN

İkili sistem için yanına kurmak basit bana göre ancak hiç denemedim acaba çift boot olabilecek mi diye :D. Felâsife abi sen ileri derece değilim diyorsunda güzel ve baya ileri bilgin var ve Türkiye'den bilen kişi olarak nadirsin :).
www.tckemal.ist

Felâsife

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 09 Mayıs 2012 - 07:34:49
İkili sistem için yanına kurmak basit bana göre ancak hiç denemedim acaba çift boot olabilecek mi diye :D

ee "denemeden" "deneyim" olmuyor, bilgi de olmuyor o yüzden elinizi korkak alıştırmayın derim. :D

Benim böyle böyle 1 seneyi geçti-ki kimseden yardımda istemedim-istesemde yoktu gerçi ama sağ olsunlar yazılan makaleler yetti, ilaç gibi işime yaradılar.

Yetmediği yerde de arı kovanına elimi soktum yani zerde cesarette var  ;)

Linux'a da böyle başlamıştım ben!

Sonuç bir kaç ay zorluk ; ardından mutlu mes'ut $USER  :)

KemalALKIN

Felâsife

Tam benim gibi bir insansın abi galiba ben seni tanımadan seni örnek almışımdır yaş olarak ufağız hehe :D. Unix kralı :D hehe. Bir ara MAC OS X sisteminede el at BSD'nin şirketsel sürümü :D hehe.
www.tckemal.ist