Gnome 3 Üst Panel Görünmüyor

Başlatan Yaz Renas, 06 Mayıs 2012 - 15:28:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yaz Renas

Merhaba,
Ekran kartı sürücümü güncelledikten sonra Gnome 3 oturumu açıyorum fakat üst panel ve pencere kenarları (kapat, büyüt vs. tuşları) görünmüyor. Sadece masaüstünü görüntüleyebiliyorum. Masaüstünde yeni klasör vs. açıp içine girebiliyorum. Ekran görüntüsü çekmek isterdim ama print screen tuşu da işlev görmedi. İki ekran kartım var ve ben şarjımın daha uzun gitmesi için ATI yerine INTEL olanını kullanıyorum. Unity oturumu açılmıyor, Unity 2D kullanıyorum. Bir çözüm yolu var mıdır Gnome 3 oturumunu açabilmem için?

Teşekkürler.
Alıntı YapMakineleşmeyle geliştirdiğimiz hızın içine sıkışıp kaldık.
Bereket bizi terketti. Bilgimiz bizi alaycı kıldı.
Aklımız ise anlaşılmaz ve kaba.
Çok düşünüp az hissettik.
Teknolojiden çok insanlığa,
zekadan çok nezakete ihtiyacımız yok mu?
Charlie Chaplin

alquirel

Bu dediğiniz olay bende genelde hatalı veya çakışan bir Shell eklentisi kurduğumda oluyordu.

Siz böyle bir işlem yaptınız mı? Sadece ekran kartı sürücüsü kurulumu mu yaptınız?

Yaz Renas

Ekran kartı kurulumundan önce sadece gnome-shell-extensions-common kurmuştum ama sıkıntı çıkarmamıştı. Ekran kartı kurulumundan sonra gnome ile alakalı hiçbir şey kurmadım, hatta herhangi bir şey bile kurmadım. Sadece ekran kartı kurulumu yaptım.
Charlie Chaplin

alquirel

Şu komutun çıktısına bakalım.

dpkg -l | grep gnome-shell

Yanlış anlaşılma olmasın, belki de sorun gerçekten sadece ekran kartıdır, ben yalnızca emin olmak için istiyorum bu çıktıyı ;)

Yaz Renas

Şu şekilde:ii  gnome-shell                                    3.4.1-0ubuntu2                                    graphical shell for the GNOME desktop
ii  gnome-shell-common                             3.4.1-0ubuntu2                                    common files for the GNOME graphical shell
ii  gnome-shell-extensions                         3.4.1~git20120430.548ede7e-0ubuntu1~12.04~ricotz0 Extensions to extend functionality of GNOME Shell (common files)
ii  gnome-shell-extensions-common                  3.4.1~git20120430.548ede7e-0ubuntu1~12.04~ricotz0 Extensions to extend functionality of GNOME Shell (common files)
Başka bir sebebi olamaz mı, neden göstermesin ki paneli yada çerçeveleri falan?
Charlie Chaplin

krwlng

"/etc/X11/xorg.conf" dosyasını silip sistemi tekrar başlatmayı deneyin. Yine aynı sorun meydana gelirse. Yönetici modunda nautilus ile "/etc/X11" dizinine girip "ctrl+h" tuş kombinasyonu ile gizli dosyaları görünür yapın, "xorg.conf, xorg.conf.backup, xorg.conf~" dosyalarını silin sistemi tekrar başlatın, o da olmazsa, ev dizininde "ctrl+h" ile gizli dizinleri görünür yapıp, ".cache, .config, .gconf ve .gnome2" dizinlerini silip sistemi tekrar başlatın. Aynı sorunu ben xorg.conf dosyasını silip sistemi açarak çözdüm, daha sonra nvidia-settings ile yeni bir xorg.conf oluşturdum, başka forumlarda belirttiğim gnome ayar dosyalarını silerekte çözüme ulaşanlar olmuş.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Yaz Renas

@krwing bahsettiğiniz şeylerin üçünü de denedim fakat yine aynı. Bir sonuca ulaşamadım. xorg.conf dosyasının içeriği şöyleydi:Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection
Bu kodlardakiSection "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection
kısmı şu an kullandığım ekran kartı bilgilerinden farklı. Tekrar bir xorg.conf oluştursam nasıl olur/nasıl oluşturabilirim? Ayrıca ATI'nin programına da girmiyor artık.

Düzenleme:
Oldu sandım olmadı:)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mayıs 2012 - 18:19:27

Olmuyor bir türlü.
Charlie Chaplin

heartsmagic

[Çözüldü] etiketi var ama sorun çözülmedi sanırım?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yaz Renas

Evet, çözdüğümü zannettim ama olmadı. :) Düzenleyeyim, pardon.
Charlie Chaplin

krwlng

Normal şartlarda verdiğim çözümlerden en az birinin bir şeyleri değiştirmesi gerekiyordu, hiçbir değişiklik olmuyorsa başka bir durum söz konusu olabilir.  ekran kartı sürücülerini kaldırıp ardından gnome-shell paketini kaldırıp gnome ayar dosyalarını sildikten sonra  önce ekran kartı sürücüsünü ondan sonra gnome-shell'i kurmayı deneyebilirsiniz. Tabi ekran kartı sürücüsünü kaldırdıktan sonra X11 dizini içerisindeki xorg.conf dosyasını ve yedeği varsa yedeğini de silin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!