Ubuntu 12.04 güncelleme sonrası ( ses, compiz ve unity )

Başlatan ahmet_celal, 04 Mayıs 2012 - 03:24:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_celal

Ses ile ilgili sorunum
aslında işlev konusunda pek problemi olduğunu söyleyemem fakat sesi %95 indirdiğim zaman tamamen kısılıyor ve %100 seviyesinde tamamen açılıyor
ben sesi işte bu %5 lik kısımda ayarlıyorum :)
çıktılar

lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7-M Family) SATA Controller [AHCI mode] (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation N10/ICH 7 Family SMBus Controller (rev 02)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
05:05.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller
05:05.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 19)
05:05.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 0a)
05:05.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 05)
05:08.0 Ethernet controller: Intel Corporation PRO/100 VE Network Connection (rev 02)

Ekran Görüntüsü ektedir AlsaMixer

[eklenti yönetici tarafından silindi]
php 'CANDIR'

heartsmagic

Alsa Mixer'de de bu sorun var yani? Bu bir Asus EEE PC mi? Mikrofon için sorulmuş bir soru var, netice yok ama. Sorun sanki Unity'de gibi orada çünkü kullanıcı Alsa Mixer'le sorun yaşamıyormuş. Sende ise durum farklı gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_celal

php 'CANDIR'

heartsmagic

Hani bir Alsa derlemesi yapsak mı diyeceğim ancak bir süredir bunu söylemeye korkuyorum :)

Volkanaktas

Arkadaşlar bende başka bir sorun var. web cam sürekli ışığı yanık kaldı. linux uzman değilim. yeni aranıza katıldım. bilgisayar öğretmeniyim fakat yeni ilgi alanıma girdl. laptop um asus f3sg

ahmet_celal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mayıs 2012 - 23:29:09
Hani bir Alsa derlemesi yapsak mı diyeceğim ancak bir süredir bunu söylemeye korkuyorum :)

alsa denemesi derken...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mayıs 2012 - 00:01:39

Alıntı yapılan: Volkanaktas - 05 Mayıs 2012 - 23:45:05
Arkadaşlar bende başka bir sorun var. web cam sürekli ışığı yanık kaldı. linux uzman değilim. yeni aranıza katıldım. bilgisayar öğretmeniyim fakat yeni ilgi alanıma girdl. laptop um asus f3sg

ubuntu sürümü nedir 11.10 için böyle bir hata raporu var kamera ışığının sürekli açık kaldığından şikayet etmiş birileri

Alıntı Yap
Asus F3Sg
Ubuntu 11.10
Bus 001 Device 002: ID 174f:5a35 Syntek Sonix 1.3MPixel USB 2.0 Camera
php 'CANDIR'

heartsmagic

@Volkanaktas, foruma hoş geldin. Senin sorununu ayrı bir başlıkta inceleyelim lütfen. O başlığa hangi Ubuntu sürümünü kullandığını, tekrar dizüstü modelini ve mümkünse:
lsusb komutunun çıktısını aktar.

@ahmet_celal, Alsa denemesi değil de Alsa derlemesi :) Forumdaki alsa derlemesini yeni sürüm Alsa için denesek ne olur diye düşünüyorum. Fakat bazı arkadaşlar sesi tamamen kaybettiler, gerçi bana hiç olmadı öyle bir şey ama dediğim gibi daha kötü şeylere neden olmak istemem. Ayrıca Alsa derleme işini ne yazık ki 12.04 üzerinde tecrübe edip de o başlığı güncelleyemedim henüz. Yapmayı düşünürsen yeni Alsa paketlerini indirip kendin deneyebilirsin.

ahmet_celal

şimdi öyle bir anlatıyorsun ki bir daha dönüşün yok sesi kaybedeksin gibi alsa paketlerini indirip denerim olmadı kaldırırız ne dersin :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mayıs 2012 - 11:25:28

alsa proje sitesinden inceledim
ses kartım ve çipi

HDA-intel
Connexant CX20549 (Venice)

ilgili kaynak

http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Module-hda-intel

bir inceliyeyim forumda aratıp sizin de dökümanınızı inceleyip bakarım :) fakat derlemek derken işleyiş şu şekilde olmuyormu ?

wget ilgili sitedeki dosya adresi
arşivden çıkart ( tar -burada bir harfler vardı )
make
make install
php 'CANDIR'

Heisenberg

kimse yanlış anlamasın ama halen ne alsası ya gelmişiz 12.4 e o 9.04 de kalmamışmıydı az sonra temiz kurulum yapacağım umarım bende olmaz bilirim alsada insan ses gelecek diye kaç takla attığımı
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

@ahmet_celal, kurulum derleme ile olduğundan dolayı kaldırmak az zahmetli oluyor :) Derleme temelde senin söylediğin gibi, zaten sabit anlatımda da az çok yol yöntem gösteriliyor.

@Heisenberg, yanlış anlamadım daha doğrusu anlamadım. 12.04'te Alsa yok mu demek istiyorsun? Bence deme.

Heisenberg

öyle bişey demedim ayrıca alsa nedir çokda anlamam, sadece zamanında forumda çok takla atmıştım bu alsadan dolayı mevzu bundan ibaret.
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Alsa'yı bilmiyorsan neyin nerede kaldığını nasıl biliyorsun? Nasıl bir şey dediğin ben hâlâ anlamadım. Bu şekilde yazmaya devam edersen sanırım anlamam da mümkün değil.

ahmet_celal

durun durun tartışmayın :)
alsa konusunda bir kaybım yok sesin çok kaliteli olması sorun değil şayet sistem çökerse veya ses gelmezsse bu sorun ve bir şekilde ayağa kaldırırım olmadı her ne kadar istemesemde yeni kurulum yaparım :)
ayrıca değerli heartsmagic  ben forumda 11.10 için ilgili dökümanını bulamadım..
php 'CANDIR'

heartsmagic

Alsa konusu şu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0

Oraya not düştüğüm gibi 11.10 ile gelen çekirdekte Alsa'nın dağıtılan normal kararlı sürümleri derlenmiyordu. Ben o nedenle snapshot'lar üzerinden gitmiştim. İlk olarak bence normal şekilde dene, yani Alsa'nın dağıttığı sürüm neyse ona bak anlatımdaki gibi. Olmazsa, derleme sorun çıkartırsa snapshotlara yönelirsin. Fakat, o anlatımdaki snapshot isimleri haliyle değişmiştir.

Düzenleme Notu: Bağlantı düzeltildi.

ahmet_celal

anladım bu sorunu bu şekilde çözeceğime inanıyorum şimdi bunu çözdüğümüze inanarak diğer konuya geçmek istiyorum...
12.04 ile beraber gelen ritim kutusu ses sekmesinde duruyor sorunsuz çalışıyor fakat altında da banshee var ve ikonu olmadığı için ikon kısmında bir dur işareti var banshee de sorunsuz çalışıyor ama madem ritim kutusu geldi neden o hala orada duruyor yada durmuyorda bende mi bir sıkıntı var ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mayıs 2012 - 23:18:24

çözdüm yazılım merkezinden banshee arattırp kaldırdım ilgili ses menusu için eklentisini de kaldırıyorum sorun bu şekilde halloldu :) şu an cepten bağlandığım için faturamda bir tepecik olmaması amacı ile yarın yazlığıma bağlanacak yeni internetim ile görüşmek üzere
php 'CANDIR'

ahmet_celal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2012 - 22:45:10
Alsa konusu şu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30443.msg365526#msg365526

Oraya not düştüğüm gibi 11.10 ile gelen çekirdekte Alsa'nın dağıtılan normal kararlı sürümleri derlenmiyordu. Ben o nedenle snapshot'lar üzerinden gitmiştim. İlk olarak bence normal şekilde dene, yani Alsa'nın dağıttığı sürüm neyse ona bak anlatımdaki gibi. Olmazsa, derleme sorun çıkartırsa snapshotlara yönelirsin. Fakat, o anlatımdaki snapshot isimleri haliyle değişmiştir.

ilgili link alsa ile ilgili değil yada ben yanlış algıladım :(
php 'CANDIR'

if

heartsmagic

ahmet_celal

ubuntu 3d unity ve compiz ile ilgili sıkıntılarıda çözdüm bilginize...
bir kaç gün önceye kadar unity ve compiz güncelleştirmelerini yükledikten sonra eski paketleri kaldırıp yenilerini kurdu ve rahat rahat çalışıyr şu an tek kalan ses açıkcası onuda yazlıktan eve dönüşte el atacağım
php 'CANDIR'

ahmet_celal

merhabalar
verdiğiniz link üzerinde adım adım ilerlemem sonucunda ses tamamen gitti ( dert etmeyin )
şu an şuradaki adımları izleyerek sesi geri getirmeyi başardım.

https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshootingProcedure

Adım 3 ün sonundaki çıktı şu şekilde

http://www.alsa-project.org/db/?f=1c4455272202cc757e0d95cd76da87135fbc1edb

çıktıya bakıp bundan sonraki adımları uygulamam gerekiyormu bu konuda yardımcı olurmusunuz ?
saygılar
ahmet celal
php 'CANDIR'

heartsmagic

Alsa derlemesi sonrasında mı gitti ses? Çıktı bilgi almak için aslında, hata kaydı falan açarken kullanılabilir. Tabi bu konuda tecrübeli olan biri de o çıktıdan kart model, modüller gibi bilgileri de değerlendirebilir. Ben tıkandım açıkçası bu konuda.

ahmet_celal

birde bana sor :)
şimdi aklıma gelenler arasında şu var daha önceleri ( 11.10 dan bahsediyorum ) yaşadığım bir sorunda tşınabilir disk yardımı ile ubuntu 11.10 sürümünü yne ubuntu 11.10 sürümüne yükselt seçeneği ile sistemi kurtarayı başarmıştım bu yaşadığım sorunu da aynı şekilde çözebilirmiyim ubuntu 12.04 içerisinde kurulum öncesi seçeneklerde böyle br alternatf varmıdır ?
php 'CANDIR'

heartsmagic

ahmet_celal

sanırım denemekten başka çare kalmayacak işlemi bitirdikten sonra burada sonuçları paylaşırım
ilginiz için teşekkürler
saygılar
ahmet celal
php 'CANDIR'

ahmet_celal

ses yine gitti bu sefer geri getiremiyorum :)
geçen sizin dökümanınızı kullanarak yeni baştan denemek istedim
wget http://www.alsa-project.org/snapshot/files/alsa-driver-1.0.25.16.gb54e5.599.g94f9e.tar.bz2
wget http://www.alsa-project.org/snapshot/files/alsa-lib-1.0.25.14.ge4d9c.tar.bz2
wget http://www.alsa-project.org/snapshot/files/alsa-utils-1.0.25.13.gb72e2.tar.bz2

son dosyalar bunlar derlerken sorunda çıkmadı fakat terminalde "alsamixer" yazdığım zaman ve f5 tuşuna basınca master - capture olmak üzere 2 seçenek çıkıyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2012 - 06:03:00

ayrıca ses ayarları "çıktı" sekmesinde "sahte çıktı" yazıyor
php 'CANDIR'