Arch ta yazıcımı tanıtamıyorum.

Başlatan kalkan1973, 01 Mayıs 2012 - 14:44:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalkan1973

Saatlerce emek harcayıp ARCH KDE kurdum. Tüm herşey tamam. Sadece HP DESKJET 1050-410 yazıcı tarayıcıyı tanıtamıyorum.

Tüm gerekli bileşenler yüklü. PPD dosyası da hazır. Ama nedendir bilmiyorum. Yazıcı çalışmıyor.

lsusb

ve HPLİP üzerinde görünmesine rağmen yazıcı listesinde görünmüyor. Baştan anlatabilecek bir arkadaş arıyorum.
Evde İşte her yerde Linux

heartsmagic

hp-setup ne diyor, ne tepki veriyor?
Şu da kenarda dursun:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=105674
Özellikle de son cevap.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalkan1973

HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.12.4)
Printer/Fax Setup Utility ver. 9.0

Copyright (c) 2001-14 Hewlett-Packard Development Company, LP
This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
This is free software, and you are welcome to distribute it
under certain conditions. See COPYING file for more details.

No protocol specified
hp-setup: cannot connect to X server :0

heartsmagic

Bunu sen haliyle root olarak yapıyorsun değil mi? sudo etkinleştirdin mi Arch üzerinde?

kalkan1973

heartsmagic

Yukarıdaki çıktıyı sudo ile mi aldın peki?

kalkan1973

direk yazdım

sudo ile de harfiyyen aynı çıktıyı verdi.

heartsmagic

O zaman biraz CUPS kurcalamak gerekecek sanırım, Arch'ın Viki'sinde olabilir. Tabi bundan önce yukarıya geçtiğim bağlantılar da irdelenebilir.

kalkan1973

CUPS server'a bağlantı hatası veriyor sürekli. Bu yüzden driver ları alamıyor. Manuel denedim. Sanırım bir yerde ya eksik ya da hata yapıyorum. Olmuyor. ARCH için sistemi oturtmak 2 günümü aldı. Bozmaya değiştirmeye de kıyamıyorum. Çok zor bir sistem. UBUNTU ve DEBİAN yazıcımı HEMEN OTOMATİK TANIYOR. aMA arch MANTIĞI UÇBİRİMDEN ELLE DÜZENLEMEK. vE ÇOK ZAHMETLİ BİR DE ZOR.

heartsmagic

Ancak bunlar Arch'ı Arch yapan şeyler. Basitliğe yönelmiş bir dağıtımdır Arch. Gerçi donanım konusunda öyle olmasın isterdim fakat her yeni eklenen şey bir dağıtımı daha da şişkin hale getirir. Sorun yaşadığında mutlaka ellerini kirletmen gerekiyor ne yazık ki.

kalkan1973

Haklısın... Ben zor olanla uğraşmayı seviyorum. Sonunda bir de başarı olsa. :)
Bu arada hala direniyor tarayıcı yazıcıyı tanımamakta. Oğlanın dersine lazım olmasa hiç mühim değil.

if

@Mustafa Kalkan, wikideki cups maddesinde1 nereye kadar eksiksiz yaptınız? Gerekli tüm paketler kurulu mu?

1 https://wiki.archlinux.org/index.php/CUPS

kalkan1973

2 sorun oluştu.

1- PPD dosyasını

/usr/share/cups/model

altına taşıyamıyorum. KDE de yetki istiyor

suda nautilus

benzeri komut var mı?

2- o kadar uğraşmama rağmen sadece

foo2zjs

paketini

pacman -S foo2zjs

dediğimde hedef bulunamadı yazıp yüklemiyor. Tam da driverların olduğu paket

Rbbt

Dosyanın bulunduğu dizine girin ve önce F4 tuşuna basın dosya yöneticisinin altında bir uç birim penceresi açılacaktır oradansudo mv dosya adı /usr/share/cups/model komutunu verirseniz taşıyacaktır. Tekrar F4 tuşuna basarak dosya yöneticisinin altındaki uç birim penceresini kapatabilirsiniz.
What happens when I become main source of a pain!!!

graindor

@Mustafa Kalkan foo2zjs paketi aur deposonda mevcut.  https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=6810
pacman'ın bulamaması normal.

kalkan1973

pacman.conf

dosyasının en altına

Server = http://repo.archlinux.fr/$arch

deposunu ekliyorum. Kaydediyorum

pacman -Syy

ile güncelliyorum. Ama yine AUR deposu eklenmemiş halde oluyor. Yine hedef bulunamadı diyor.

AUR deposunun başka eklenme yöntemi var mı?

cumali

kalkan1973

Pes ettim. Yazıcımı tanımadığı gibi şimdi de 35000 MB ayrdığım kök dizinde

yetersiz dik alanı

kök bağlantı noktası belirlenemedi

hataları verip hiçbir paket yüklemiyor.

Deian tekrar kurdum. Tarayıcıyı tanıması yapılandırması 5 saniye

KemalALKIN

Tamda ben belki kablo kırık oluşmuş olabilir diyecektim benim yazıcı tamda linux kullanırken öyle olmuştu kablo tam dibinden kırıktı kesip kaç kere yaptım (o kadar zordu ki 30 dakika sürmüştü) sonunda kablo mahfoldu yazıcı kullanmıyorum :D. İlk okulda lazımdı sözde araştırmacı sade yazdıran sistem ile çok kartuş öldü :D. 2 yazıcı bıraktım :D.
www.tckemal.ist

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 03 Mayıs 2012 - 02:23:23
Deian tekrar kurdum. Tarayıcıyı tanıması yapılandırması 5 saniye

Dediğim gibi Arch Arch'tır, Debian Debian'dır, Ubuntu Ubuntu'dur. Sen mesela Ubuntu varken neden Debian kullanıyorsun? Bir cevap almak için sormuyorum bunu, sadece seçim yaparken bu seçimlere kendin karar veriyorsun, bunu hatırlatmak istiyorum. Bir dağıtımı överken ya da yererken diğer dağıtımların yaptığı/yapmadığı şeyler üzerinden değil, sana o dağıtım ne söz veriyor, bu sözün ne kadarını gerçekleştiriyor diye düşünerek yap bu işi. Haliyle böyle olunca senin şu yazdığın cümleden yola çıkarak Arch'ın bir naneye yaramayan bir dağıtım olduğu hissiyatı oluşuyor bizlerde.

Bir de şunu söylemek istiyorum. /usr/share/cups/model dizini altına dosya taşımaya çalışırken yetki meselesinde kalan birisi için Arch bence çok erken. Bu cümleyi kurmak istemezdim fakat alıntı yaptığım cümle beni buna zorladı. Linux öğrenmek isteyen, azıcık temele inmek isteyen herkesin ilk önce uçbirimden iş görebilmeyi öğrenmesi gerekir. Eğer son (hatta dip) kullanıcı olarak kalmak isteniyorsa da Arch gibi bir dağıtımı doğrudan yapamadığı şu iş için eleştirmemek gerekir. Bir başka dağıtımı "kolay yapıyor" diye övemek benim için Arch'ı eleştirmektir.

KemalALKIN

heartsmagic
Abi valla haklısın aynen :) iyiki taa 2009 yılında ilk ubuntu denen linux dağıtımını (onda bilmezdim bişi) sanal bilgisayar olarak virtualbox ile kurup denemiştim :). Rastgeldi bana ve hiç bir dağıtım veya açık kaynak sistem ubuntu ve ailesinin yerini tutamıyor. Modifiye sevmeme huyumdan dolayıda Mint sistemine bir iki sürümdür uzağım. BSD sistemi kendi akranı Apple Mac OS X gibi kendine paket yapamasa bile bari biraz uğraşıp kendine .rpm uzantılı şeyleri portlamak yerine derleyip bizlere sunsa çok daha fazla kişiyi çeker diye düşünüyorum. Zaten Linux ile tanışmasaydım komut ile ilgili hiç bir şey bilmeyecek ve korkacaktım :). Allah C dilini bulup Unix sistemini yapan 2 rahmetli (kafirde olsa) amerikalı adamdan Allah razı olsun hehe :).

Kendi ses kartım ile ekran kartıma mac sürücüsü yapmamış olsam belkide mac ile tanışmasam kesinlikle şu an açık kaynak unix sistemlerin birindeydim. :)...
www.tckemal.ist