[Çözüldü] Ubuntu kuracağım ama bölümleri görmüyor

Başlatan ceyhansuyu, 01 Mayıs 2012 - 00:06:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceyhansuyu

Ubuntu 12.04 indirdim md5 checksumları kontrol ettim * her şey tamam ama tam kurmaya heves etmiştim ki hardiskin 2 bölümünü de görmüyor. Harddiski görüyor ama sürücüleri (C,D) görmüyor. Hardiskte problem yok. Windows gayet güzel açılıyor ve sorunsuz bir şekilde D sürücüsüne de ulaşabiliyorum. Neden görmedi anlamadım.

Bir de ubuntunun eski bir sürümünü (gnom2 olanları | gnom3 ü pek sevmedim de) kursam ve kullansam herhangi bir güvenlik problemi yaşarmıyım? Hangi kararlı sürümünü tavsiye edersiniz?

ct

CD ile boot olduktan sonra aşağıdaki komutun çıktısını yazabilir misin? CTRL+ALT+T ile açılacaktır diye umuyorum. C ve D sda0 gibi daha farklı isimlendirilmişlerdir. Boyutlarından hangisi olduğunu anlayabilirsiniz.

sudo fdisk -l

Eski sürümlerde güvenlik problemi olacaktır ama ev kullanıcılarını çok etkiler mi bilmiyorum. Mint kullananlar var ama denemedim hiç. Gnome 2 proje olarak devam etmiyor ama çatallanmasını çıkardılar diye biliyorum.

ceyhansuyu

cevabınız için teşekkür ederim. terminale girdim verdiğiniz kodu ama sanki bişey olmadı. yine harddiski tam olarak gördü. bir de harddisk0 vardı.

burk

@ceyhansuyu o kodun çıktsını buraya geçeceksiniz, Ubuntu'da diskler C veya D diye görünmüyor.

ceyhansuyu

üstatlar cevaplarınız ve ilgilendiğiniz için kocaman  teşekkür ederim. sorunu usb den kurarak çözdüm unetbootin programıyla .
verilen kod live dvd den çalışmadı ancak şu anda çalışıyor ama artık sorun yok.
dediğiniz gibi sda1 ve sda5 olarak sürücüler listelendi. bir daha dvd ye yazdırıp kurmayacağım.