[Nasıl] Ubuntu 12.04/12.10/13.04 Sürümü için Tor Kurulumu

Başlatan burk, 28 Nisan 2012 - 21:43:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

Not: Bu başlığı takip etmeden önce, eğer amacınız basit bir şekilde Tor üzerinden internete çıkmaksa lütfen basit bir şekilde aşağıdaki paketi indirin:
https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

Açılan paketin içindeki Tor simgesine tıklamanız ve tarayıcı üzerinden Tor'a bağlanmanız mümkün.

Tor kullanıcıların web ortamında anonim olarak sörf yapmalarına olanak veren bir özgür yazılım projesidir. Bu projenin altında yatan fikir kullanıcıların ve ziyaret edilen web sayfalarının yerini kimsenin bilmediği ağlara aktararak bu bilgileri korumaktır. Bu proje aynı zamanda kullanıcılara bloklanmış yerel ISP'ler aracılığı ile web sitelerine çıkma imkânı verir.

Tor Kurulumu
Tor aslında Ubuntu depolarında bulunmaktadır ancak son sürümü kurduğumuza emin olmak için Tor'un resmi PPA adreslerini ekleyerek işe başlayacağız. Bunun için uçbirimden;
sudo apt-add-repository ppa:ubun-tor/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install tor privoxy
Kurulum sorunsuz tamamlandıysa Tor sunucusunu çalıştırmak için;
tor & komutu verilebilir.  Bu komutla birlikte uçbirim kapatılmadığı sürece arka planda Tor sunucusu çalışacaktır ve aşağıdaki ayarları kullanacaktır;
Protocol: socks5
Port: 9050

Google Chrome için Tor Ayarları

Chrome taraycılarda Tor kullanmak için öncelikle "Proxy Anywhere" adlı eklenti yüklenmelidir. Bu eklenti https://chrome.google.com/webstore/category/home adresinden yapılan aramayla bulunup kurulabilir. Eklenti kurulduktan sonra chrome://settings/extensions adresinden ilgili eklentinin ayarlar sayfasını açın ve aşağıdaki bilgileri girin;
Protocol: socks5
Host: localhost
Port: 9050

Bu eklenti sayesinde yazılımı istediğiniz zaman çalıştırıp kapatabilirsiniz;

Yazılımın çalışıp çalışmadığını anlamak için şu adresi ziyaret edin.

Firefox için Tor Ayarları

Normalde bu yazılımı yönetmenizi sağlayan Torbutton adı verilen bir eklenti bulunuyordu ancak şurada geçen bilgiye göre bu eklenti için Firefox desteği kesilmiş durumda. Fakat bu yazılımı kolayca kontrol etmeye yarayacak bir başka eklenti bulunuyor, adı "FoxyProxy". Bu eklentiyi yüklemek için araçlar>eklentiler sayfasındaki arama satırına programın adını yazın standart 3.5 sürümünü kurun ve eklenti yöneticisi altında listede bulunan programın tercihlerine gelerek ayar sayfasını açın, bu sayfada bulunan "Vekiller" sekmesinden yeni vekil ekleyin ve aşağıdaki ayarlamayı yapın;

Bu ayarlamalardan sonra seçim modunu aşağıdaki gibi seçin;

Programın çalışıp çalışmadığını anlamak için yine test sayfasını ziyaret edin, aşağıdaki sayfa çıkıyorsa Tor çalışıyor demektir.

Firefox tarayıcı için Tor yazılımını durdurmak isterseniz, adres çubuğunun yanında bulunan tilki simgesine sağ tıkladığınızda çıkan "FroxyProxy'i tamamen iptal et (D)" seçeneğini kullanabilirsiniz.
Bunun dışında sistem genelinde Tor sunucusunu durdurmak için;
sudo killall tor kodunu kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.upubuntu.com/2012/04/how-to-install-and-run-tor-under-ubuntu.html

12.10 için Tor Kurulumu

Kurulum PPA adresi için hata veriyor olsa bile geçerlidir ancak kurulum sonrası depo paketlerinde hata ile karşılaşmamak için yazılım kaynaklarında bulunan tor depoları kaldırılmalıdır;

Ayrıca kaynak listelerinde bulunan dosyalar da elle temizlenmelidir. Bunun için;
cd /etc/apt/sources.list.d
sudo rm ubun-tor-ppa-quantal.list 
rm ubun-tor-ppa-quantal.list.save

komutu ile kalanlar temizlenmelidir.
13.04 için Tor Kurulumu
Yazılım kaynaklarına aşağıdaki depoları ekleyin;
deb http://ppa.launchpad.net/upubuntu-com/tor64/ubuntu raring main
deb-src http://ppa.launchpad.net/upubuntu-com/tor64/ubuntu raring main

Daha sonra sistemi güncelleştirin;
sudo apt-get update
ve kurulumu tamamlayın;
sudo apt-get install tor privoxy
Tarayıcı bazında ayarlama için konu başındaki anlatım geçerlidir.

Senior_Duke

Alıntı YapSep 16 16:09:13.848 [Notice] Tor v0.2.1.26. This is experimental software. Do not rely on it for strong anonymity. (Running on Linux i686)
Sep 16 16:09:13.848 [Notice] Initialized libevent version 1.4.13-stable using method epoll. Good.
Sep 16 16:09:13.848 [Notice] Opening Socks listener on 127.0.0.1:9050
Sep 16 16:09:13.848 [Warning] Could not bind to 127.0.0.1:9050: Address already in use. Is Tor already running?
Sep 16 16:09:13.848 [Warning] Failed to parse/validate config: Failed to bind one of the listener ports.
Sep 16 16:09:13.849 [Error] Reading config failed--see warnings above.

Ubuntu 12.04 sürümü dışındaki dağıtımlarda (10.04, 10.10 11.04 vs..) kurulumdan sonra tor & komutuyla tor'u çalıştırdığınızda yukarıdaki hatayı alıyorsanız; (Bu hata privoxy'den kaynaklanmakta)

Öncelikle Terminal'de aşağıdaki komutu uygulayıp sistem genelinde tor'u durduracaksınız.

sudo killall tor

Daha sonra aşağıdaki komut ile privoxy'i canlandırıyoruz

sudo /etc/init.d/privoxy force-reload

Son olarak aşağıdaki komutu girerek sistemimizi yeniden başlatıyoruz. Sorun çözülmüş oluyor.

sudo reboot
"OS X Mountain Lion was my idea"- I guess Apple enjoys copyright infringement?

furkankalkan

Okul internetinde çalışırsa işime çok yarayabilir. Çok teşekkürler :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

arpia

hckr

Teşekkürler, denebilir.

RhEmek

Denedim ve çalıştığını gördüm teşekkürler.
fabrikasyon ruhlar hapishanesinden firar eden mel'un...

burk

Alıntı YapKurulumdan sonra
Kod: [Seç]
tor &
komutuyla tor'u çalıştırdığınızda genelde yukarıdaki hatayı alıyorsunuz.
Nasıl genelde @Senior_Duke?

furkankalkan

ben şahsen tor & komutuyla çalıştıramadım. Hata verip alt satıra düştü. sudo /etc/init.d/tor start yazınca çalıştı.
Lover

burk

@dewilman kullandığınız dağıtım ve sürüm nedir? Ayrıca masaüstü yöneticisi olarak ne yüklü?

furkankalkan

Alıntı yapılan: burk - 27 Haziran 2012 - 22:56:27
@dewilman kullandığınız dağıtım ve sürüm nedir? Ayrıca masaüstü yöneticisi olarak ne yüklü?

Lubuntu 12.04 Gnome 3 .

Ayrıca aldığım hata aynıymış.

Alıntı YapSep 16 16:09:13.848 [Notice] Tor v0.2.1.26. This is experimental software. Do not rely on it for strong anonymity. (Running on Linux i686)
Sep 16 16:09:13.848 [Notice] Initialized libevent version 1.4.13-stable using method epoll. Good.
Sep 16 16:09:13.848 [Notice] Opening Socks listener on 127.0.0.1:9050
Sep 16 16:09:13.848 [Warning] Could not bind to 127.0.0.1:9050: Address already in use. Is Tor already running?
Sep 16 16:09:13.848 [Warning] Failed to parse/validate config: Failed to bind one of the listener ports.
Sep 16 16:09:13.849 [Error] Reading config failed--see warnings above.

Lover

Senior_Duke

Alıntı yapılan: burk - 27 Haziran 2012 - 22:11:54
Alıntı YapKurulumdan sonra
Kod: [Seç]
tor &
komutuyla tor'u çalıştırdığınızda genelde yukarıdaki hatayı alıyorsunuz.
Nasıl genelde @Senior_Duke?

Gayet o şekilde bir hata mesajı alınıyor @burk. Ubuntu 10.10 Maverick için doğru versiyonu temiz şekilde 2 defa adım adım uyguladım. Ama sonuç direk olarak başarıya ulaşmadı. Bende yabancı forumlardan araştırdım çözümü o şekilde sağlamışlar. Gayette çalışıyor anonim sörfte hiçbir sıkıntı yok. 12.04'te sıkıntısız çalışıyorsa ayar çekilmesine gerek yok. Ben o hata mesajını alanlar için alıntı yaptım sadece.  :)

Ayrıca şu konuda yanılıyorsunuz;

Alıntı yapılan: burk - 28 Nisan 2012 - 21:43:59
Kurulum sorunsuz tamamlandıysa Tor sunucusunu çalıştırmak için;
tor & komutu verilebilir.  Bu komutla birlikte uçbirim kapatılmadığı sürece arka planda Tor sunucusu çalışacaktır ve aşağıdaki ayarları kullanacaktır;

İşte burası. Uçbirim kapatılsa dahi yani uçbirimden exit komutuyla çıkış yapılsada tor her daim arka planda çalışıyor. Deneyebilirsiniz uçbirimin açık kalmasına gerek yok.

Not: Bu arada sunum için teşekkürler. Gerçekten çok detaylı bir anlatım olmuş. Ayrıca Tor kullanan ve nette anonim sörf yapma özgürlüğünü yaşayan herkes bir şekilde Tor geliştiricilerine mutlaka destek olmalı...

burk

@Senior_Duke bu anlatım özel olarak 12.04 için oluşturulmuştur, hata almadan daha eski sürümlerde kurulum için; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20703.0

Senior_Duke

12.04 için anlattığınızın farkındayım da Ubuntu 10.10 için anlatılan kurulumlar artık işe yaramıyor. Bu 12.04 için verdiğiniz depodan Maverick için uygun sürümü indirip sisteme otomatik kuruyor zaten. Ben mi yanılıyorum?

burk

10.10 için bu anlatımı hiç denemedim, dolayısıyla o kuruluma yönlendirdim sizi. Ancak bu anlatımın da çalıştığını görmüş olduk.

Senior_Duke

Evet bu arada Chromium'da Proxy Anywhere dışında Quick Proxy eklentisi ile de sorunsuz çalışmakta. Ben tercihimi Quick Proxy plugin'den yana kullandım. Proxy Anywhere yanlışlıkla açabiliyorsunuz tek bir dokunuşla Quick Proxy'de bilinçli olarak ON konumuna getirmeniz lazım.

burk

guopx

Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

burk

Manuel olarak eklemek istediğinizde ne diyor? Paket oraya geçmemiş olmayabilir zira orada son değişiklik 72 hafta önce olmuş, ben ise bu konuyu geçen sene açmışım, demek ki ben konuyu açtığımda da aynıydı.

gufabe

12.04 ile depolardan kurulum yaptım. Sorunsuz olarak devam ediyorum. Görebildiğim paketler:

tor
tor-geoipdb
torsocks

guopx

@burk ppa'yı ekledim ama kurulum ubuntu'nun kendi deposundaki paketlerle yapıldı @gufabe'nin dediği gibi.
Güncel ppa için https://launchpad.net/~upubuntu-com/+archive/tor64
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

burk

@guopx ppa başarıyla eklenmişse güncel kurulumu elle eklenen depolardan yapar, yani sorun yokmuş Ubuntu 12 sürümleri için.

empax

Şimdi bir kurup denedim ancak İnternet hızında düşüş var ve sayfalar 3 sn. kadar bekleyip birden yükleniyor.

Tor devre dışı iken;

Tor etkin iken;

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

AguilaNegra

İlk mesajda chromium için verilen eklenti "Proxy Anywhere"  artık yok,foxyproxy eklentisi her iki tarayıcı için de var ve kullanılıyor.

siberoloji

bahsedilen proxy anywhere eklentisini kurmadan sistem ağ ayarlarından proxy bölümünden ayarlama yaptım ve çalışıyor. bu eklentiye özellikle ihtiyaç yok gibi.
Ayrıca
@empax
farkettiysen sunucun university of waterloo-london olmuş. 3 sn. hızlı bile.
geçenlerde benim arama sayfası rusça olmuştu :)

burk

@empax gecikme çok normal zira hizmet alınan sunucu çok uzakta.