Valve'in Oyunları Linux'ta Görüldü

Başlatan mustang102030, 26 Nisan 2012 - 23:21:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustang102030

Takipçilerimizin hatırlayacağı üzere sizlere, Michael Larabel'in Valve'a yaptığı ziyaret sonrasında
Steam'in Linux işletim sistemine uyarlandığına dair bazı şeyler gördüğünü aktarmıştık.
Valve'in Linux çalışması, bu kez fotoğraflandı.

Michael Larabel'in kendi internet sitesi üzerinden yayınladığı fotoğraflarda, Left 4 Dead 2 ve haliyle
Source motorunun Linux işletim sistemi üzerinde çalıştığına şahitlik ediyoruz. Böylelikle Valve ve
Linux ilişkisi de neredeyse onaylanmış oldu.
İşte fotoğraflar;

Alıntıdır.
Kaynak
http://bolumsonucanavari.com/Haberler-Valvein_Oyunlari_Linuxta_Goruldu-27147.htm

heartsmagic

Alıntı yapılan: mustang102030 - 26 Nisan 2012 - 23:21:30
Alıntıdır.

Ama nereden? Forumumuzda kaynak gösterme işlemi reklam olarak algılanmaz. Asıl kaynak gönül rahatlığıyla eklenebilir yazıya.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

Bende bu gün en son çıkan sudo dergisinden okudumdu. Çok geç kaldılar. Birde işin ilginci resimde AMD/Ati ekran kartı profili açıkken terminal yardımı ile oyunu açmışlar. Bana AMD/Ati kart ile WineHQ yardımı ile açılmış gibi geldi. Tabi benim izlenimim :).
www.tckemal.ist

Ozmo

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 26 Nisan 2012 - 23:30:39
Bende bu gün en son çıkan sudo dergisinden okudumdu. Çok geç kaldılar. Birde işin ilginci resimde AMD/Ati ekran kartı profili açıkken terminal yardımı ile oyunu açmışlar. Bana AMD/Ati kart ile WineHQ yardımı ile açılmış gibi geldi. Tabi benim izlenimim :).

dikkatli bakarsan wine ait çıktılar değil...

KemalALKIN

Ozmo
Evet baktım API çıktıları var demekki portlanıyor gibi bir şey :D. Haydi hayırlısı. Zaten WineHQ ile Valve yapıtlarının çoğu tam uyuyordu işlerine yarayıp daha çabuk halledebilirler kanımca.
www.tckemal.ist

barisyildiz.72

krwlng

Ben öncelikle online oyun dünyasında bir çıkış bekliyorum, artık oyunların çevrimiçi düzeye kaydığı günümüzde, bir world of warcraft, Guild Wars 2, Allods Online, LOTR online gibi oyunların linux ortamında çalışması milyonlarca kullanıcıyı daha temiz ve düzenli bir sistem altında toplayabilir. Valve güzel bir adım atmış, diğer firmalarda umarım Linux'un gücüne daha fazla kayıtsız kalmazlar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

KemalALKIN

Yalnız VALVE şirketi kapitalizmi zirvesinde yaşatan bir şirket olduğundan ücretli oyunları linux ortamına çevirse sadece parası olanlar alabilir. Ücretsiz oyunların nasıl sunucularında ve web sitelerinde Linux işletim sistemi kullanıyorlarsa bizlerede linux seçeneği sunabilicektir bu kesindir. Ancak gel gelelimki yapmıyorlar işte ABD devleti Microsoft şirketini peşkeşler ve desteklerse olacağı bu. Süper güç desteği ile süper tekel :D.
www.tckemal.ist

rutku

@KemalALKIN bir oyun geliştirmek ve devamlılığını sağlamak için para gereklidir. Emeğinin hakkını alıp işin devamlılığını sağlamak ve gelişimini devam ettirmek gereklidir. Bakkaldan ekmeği bedava alıyorsunuz sanırım ?
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

travego0403

@KemalALKIN
Sorması ayıptır kaç yaşındasınız?  :) Bazı başlıklarda yazdıklarınız bana biraz çocukça geliyor. Oyun yapmak kadar büyük bir projede kimse boşa kürek sallamak istemez. Hani hep diyoruz işte Linux'a da oyun yapılabilir ama yapmıyorlar diye. Evet yapılabilir ama getirisi istenenden az olduğu için kimse yapmıyor. Çünkü 2 sene 100 kişilik bir ekiple kastırdınız oyun motorunu yazdınız. Oysaki daha başındasınız, senaryoyu oluşturdunuz, müzikleri yaptınız, oyunu yaptınız. Bu sürede yaklaşık 1 sene sürer. Tahminen söyledim çünkü Call of Duty MW2 ve MW3 aynı oyun motorunu kullanmalarına rağmen 1-1,5 sene gibi arayla çıktı.

Bir başka sorunda APIler Microsoft geliştiricilere bütün kolaylıkları sağlıyor. Directx modern programlama tekniklerine oldukça yatkın. Örneğin Directx Nesne yönelimli programlamayı(OOP) destekliyor ki bu program geliştiriciler için muazzam bir kolaylık sağlıyor. OpenGL ise NYP uygun değil hala fonksiyonel bir kullanıma sahip. Şu an OpenGL öğrenmeye çalışın bakalım İnternet üzerinden ne kadar kaynak bulabileceksiniz. Bulduğunuz bütün kaynaklar eski usüldür. Hatta bunun eski kullanım şekli olduğunu anlamazsınız bile. Çizime başla, şu noktayı çiz, şu doğruyu, poligonu çiz, çizimi bitir, tamponları değiştir. Bütün bunlar artık eskide kaldı.Modern OpenGL'de shader ile yapılıyor işlemler. Buda bildiğim ve anladığım kadarıyla işlemleri ve hesapları GPU'ya yaptırma seçeneği oluyor. Biliyor musunuz bilmiyorum ama grafik programlamada en çok kullanılan matematiksel araç matrislerdir ve matrislerin hesaplanması CPU ya göre GPU da daha hızlıdır. Çünkü GPU bu işlem için özelleştirilmiştir.

Neyse konu nerden nereye kaydı. Diyeceğim, oyun geliştiriciler için daha kolay bir şekilde oyun geliştirme ortamı varken ve elde edilen kar bu kadar fazlaysa neden  düşük getirisi ve geliştirmesi zor olan bir ortamda oyun geliştirsinler. Eğer paranız varsa ve bunları göze alıyorsanız kurun bir şirket yapın bir oyun bizde indirip (!) oynayalım. Eğer bu kadar param yok diyorsanız  biraz programlama öğrenip sadece konsolda çalışan bir Pişti yazında başınıza neler geliyor, nelerle karşılaşıyorsunuz bir görün. :) Hani başbakan söylüyor ya "Bekara karı boşamak kolay" diye işte o hesap.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

eribol

Bir kaç noktayı da ben belirtmek istiyorum.

1- OpenGL ve DirectX açısından bir oyun yazmak çok muazzam fark yaratmıyor. Büyük çaplı bir oyun yazan şirket için NYP olup olmaması pek fark yaratmaz zira yazılımcılar pekala kendileri de bunu sıfırdan yazıp her defasında üstüne eklemeleri yapabilirler. Üstelik bu gelişimi için de çok daha verimli olur. ama OpenGl ile yazıldığında platform bağımsız olması çok büyük fark yaratır. Yani DirectX'in öyle ahım şahım bir farkı yok bana göre.

2- Şu şirket-kaynak-pazar muhabbeti de aslında bir kısır döngü içerisinde. Linux için oyun yazılmadığından kullanıcılar linux kullanmaz, kullanıcılar linux kullanmadığı için de şirketler oyun yazmaz. Birinden birinin bu zinciri kırması gerekiyor.
Alıntı YapYalnız VALVE şirketi kapitalizmi zirvesinde yaşatan bir şirket olduğundan ücretli oyunları linux ortamına çevirse sadece parası olanlar alabilir.
Ücretli oyunları önceden parası olmayanlar mı alıyordu?

Nano68

KemalALKIN

rutku

Tabiki hakkını alacakta VALVE diğer paracıl şirketler gibi olduğundan korkum odur. Ama ücretsiz oyunlarda yazacak olursa herkes kullanabilmiş olacaktır. Heleki bizim ülkede oyun satın alabilcek güç veya alışkanlık yoktur. Linux camiası için oyunlarda kırılmış korsan sürümler çıkmamaktadır. Program bile bulunmaz neredeyse.

travego0403
Şimdi çocukca diyorsanız profilime girseydiniz 2009 yılında üye olan 1994 doğumlu biriyim yıllara göre yorumlamalarım değişmiştir. Benim bahsettiğim şeyler iğneleme veya sallamasyon değil. İstediğim internetteki ücretsiz oyunlar veya EA şirketinin www.play4free.com sitesinde 6 tane ücretsiz verdiği online multiplayer (çok oyunculu) oyunları linux ortamı içinde yazsın. Çünkü sunucuları bu sistemin tamamen linux tabanlı. Ben paralı oyunları şimdiden sonra parasız versinler demiyorum dikkatinizi çekerim.

eribol
Ücretli oyunları microsoft ve apple gibi şirketler için olanlarınkini bizim halkımız ve dünyadaki korsan kullanıcıları gidipte para basıp alamaıyor ve almıyordu. Gel gelelim parası olan zaten almaya alışmış veya korsan sevmiyorsa alıyordu dediğimi çarpıttınız gibi geldi bana. Benim dediğim bu iletimin içerisindede bahsettiğim gibi ücretsiz olan oyunlarıda çevirsinler ve diğer şirketlerde böyle yapsınlar. Yığınla online ücretsiz oyun var ister şirket ister ufak veya orta kuruluşların yaptığı. Bunlar olsa ne güzel olacak.

Final / Not : Ücretsiz oyunları Linux gibi açık kaynak sistemlerin lideri bir sisteme çevirsinler / yazsınlar bu bize ve camiamıza yetecektir. Zaten tek tük ücretli oyunlar var desura vb. kaynaklarda.
www.tckemal.ist

Nano68

Onu bunu boşverin de bunların cracklisini nerden bulacağız  :P

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Nano68 - 09 Mayıs 2012 - 11:06:13
Onu bunu boşverin de bunların cracklisini nerden bulacağız  :P

Linux için bulman imkansıza yakındır.
www.tckemal.ist

osmancık

.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

superjax

Şimdilik Humble İndie Bundle ile gelen oyunların ile idare edeceğiz. Oyunların linux desteği var ve steam'e eklenebiliyor. Adamlar oyunların kullanıcı istatiğini de çıkarıyor. Linux ciddiye alınana kadar bu oyunlarlar devam edilecek bence. Ben her çıkan seriyi alıyorum. Mesela
http://www.humblebundle.com/

DoGuKaN

GNU/Linux dağıtımları için çıkartsınlar gider paşa paşa paramı verir alırım oyunu. Yeter ki çıkartsınlar yani. İleride daha çok şirketten böyle atılımlar görmeyi isterim.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 12 Haziran 2012 - 07:40:15
GNU/Linux dağıtımları için çıkartsınlar gider paşa paşa paramı verir alırım oyunu. Yeter ki çıkartsınlar yani. İleride daha çok şirketten böyle atılımlar görmeyi isterim.

Pahalı olursa hiç alamam :D. Rush idi galiba o oyun çok pahalıydı :D.
www.tckemal.ist

krwlng

PS3 içi yeni bir oyunun 150 TL den aşağı olmadığı bir ortamda, GNU/Linux üzerinde Oil Rush için verilecek 19.99$ bence ucuz kere ucuzdur.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: krwlng - 12 Haziran 2012 - 13:15:20
PS3 içi yeni bir oyunun 150 TL den aşağı olmadığı bir ortamda, GNU/Linux üzerinde Oil Rush için verilecek 19.99$ bence ucuz kere ucuzdur.

Katılıyorum. Üstelik OilRush son derece kaliteli bir oyun.

KemalALKIN

Arkadaşlar ben bir kaç yere girdiğimde 19.90 değildi o yüzden pahalı demiştim :D. Sanırsam 99 dolar bişi idi baktığımda. Ucuzladıysa bilemem. Döviz pahalı bu seferde hehe. Hayrına lisans paylaşan var mı hehe :D.
www.tckemal.ist

superjax

İsteyene Humble indie Bundle 5 oyunlarının Linux versiyonlarının linklerini verebilirim özelden. Satın aldığım oyunları paylaşmak isterim.

krwlng

@superjax Bence vermeyin, NonDrm olabilir, dağıtma hakkınız da olabilir, ama benim tavsiyem, kime kaç para gideceğini bile belirleyebildiğiniz bir ürünü dağıtmamanız yönünde. Bu tip Drm korumasız ürünlerin daha daha fazla çıkması ve Gnu/Linux için yeni ürünler yapılması için bunu yapmayın derim.