Ubuntu 12.04 Final Yayınlandı

Başlatan alquirel, 26 Nisan 2012 - 19:27:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Öntanımlı gelen paketlerin neredeyse 1/3'ünü sildiğim, üzerine birbiriyle alâkasız her türden paketi yüklediğim, sistem dosyalarını epey bir değiştirdiğim 11.10'dan 12.04'e sudo do-release-upgrade ile bugün tek bir hata bile çıkmadan güncelleme yaptım.

grayloop

"Upgrade" ile Ubuntu CD'sini takıp yapacağımız yükseltme yapmayı karşılaştırabilir misiniz? İkisi de aynı mıdır, avantajlı olanı hangisidir?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

alquirel

Birinde paketleri internetten çekiyorsunuz, diğerinde doğrudan CD'den alıyorsunuz.
Bunun dışında bir fark olacağını zannetmiyorum, çünkü nihayetinde alınan paketler aynı.

if

@alquirel'e ek olarak, CD ile yapılacak yükseltme daha uzun sürebilir. Sistemi CD üzerinde çalıştırmanızın yanı sıra CD'den veri okuma yavaş olacaktır. Tehlikelerine değinecek olursam, internetten veri çekerken bağlantının kopması yükseltme işini zora sokabilir. Tüm verileri tekrardan indirmek ya da ayarlamak gerekebilir. CD'den yükseltme yaparken böyle bir hata ile karşılaşmayabilirsiniz ta ki bir şekilde donanımsal bir hatadan dolayı verinin okunmamasına kadar.

Aslında sürüm yükseltme hadd-i zatında güncelleme yapmaktır. Güncelleme yapmak ne kadar tehlike arzediyorsa yükseltme de o kadar ediyor, ufak tefek ayrıntılar hariç:)

grayloop

Alıntı yapılan: if - 04 Mayıs 2012 - 01:32:27
Güncelleme yapmak ne kadar tehlike arzediyorsa yükseltme de o kadar ediyor, ufak tefek ayrıntılar hariç:)

Hımmm. :) Peki sıfırdan kurulumda pek çok ayarı tekrar yapmamız ve pek çok programı da tekrar kurmamız gerekecek. Sıfırdan kurulum ile yükseltme yapmanın doğuracağı zahmet karşılaştırmasını nasıl yaparsınız?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

if

Bence aralarında verdikleri zahmet itibariyle fark yok. Yükseltme uzun sürüyor ama ayarlarınızın çoğu korunuyor ( kullanıcı ev dizini altındanki ayarlara dokunulmuyor ama dağıtım tarfından sunulan ve genelde /etc dizini altında bulunan dosyalarda yapılan değişikliklerin üzerine yazılabiliniyor, gerçi yazılıp yazılmaması da yine kullanıcıya soruyor ) öte yandan sıfırdan kurulum çabuk bitiyor fakat kurulum ardından bir sürü ayar yapmanız gerekmekte. En azından benim için böyle. Sistemin sağına soluna çok müdahale ettiğimden durumu böyle görüyorum.

muradisdan

bir süredir şehir dışındaydım ve internetim yoktu 12.04'ü kurmak bu güne nasipmiş eve gelir gelmez ilk işim bu foruma girip bakmak oldu. şuan 12.04 kullanıyorum bence çok harika olmuş bir önceki sürüme göre çok hızlı ve sorunsuz.

ademsahin

Arkadaşlar bende Exper Style netbook var.DAha önceki sürümlerden Netbook Edition dışında hiçbir sürümü kurulmuyordu daha doğrusu kurulum başarıyla tamamlanıyordu ancak açılıştaki o mor renge benzeyen ekranda saatlerce kalmasına rağmen o aşamayı geçemiyordu içinizde Exper Style netbook ya da herhangi bir netbooka sorunsuz kurulum yapabilen var mı ???

if

@ademsahin, yaşadığınız sorunla alakalı onlarca başlığımız var forumda. O konuları araştırarak genel önerileri deneyiniz.

ademsahin

Alıntı yapılan: if - 13 Mayıs 2012 - 11:09:01
@ademsahin, yaşadığınız sorunla alakalı onlarca başlığımız var forumda. O konuları araştırarak genel önerileri deneyiniz.

Bu sorunu yaşadığım zaman forumda yine konu açmıştım ve tavsiye edilen linklerdeki herşeyi yapmama rağmen ne yazık ki sorun devam etti benim sorduğum bu sürümü sorunsuz bir şekilde netbooka kurabilen var mı ???

heartsmagic

@ademsahin, "netbook" geniş bir kavram. Elbette vardır kurabilen. Sen kendine ait bir başlık açmışsın, konu oradan devam etsin lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Btuna

@ademsahin Abimin LG marka netbook'una sorunsuz bir şekilde kurulum yaptım. Zaten ilk aldığında da yavaşlıktan şikayet edince windows7'yi yok edip ubuntu 10.10 kurmuştum. O sebeple Ubuntu'ya aşinaydı. 12.04'ü de sıfırdan sorunsuzca kurdum. Gayet stabil çalışıyor.

lord87

merhaba arkadaşlar, ben ubuntu 12.04 kurmak istiyorum ama daha önce donanımsal olarak sıkıntı çektiğim için kurmadan önce birkaç ufak soru sormak istedim.

1-) Ubuntu 12.04,  nvidia geforce go 7300 ekran kartını tanıyor mu? (daha önceki sürümlerde ya tanımadı yada driver kurulduğu halde çalışmamıştı bu sıkıntı devam ediyormu?)

2-) Ubuntu 12.04 performans olarak nasıl?  diğer sürümlere göre stabil çalışıyor mu?

Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

@lord87, ikinci sorun çok göreceli. Kime göre, neye göre daha iyi, daha kararlı? Şimdi böyle bir başlık açsak cevap verenlerin yarısı belki olumlu, diğer yarısı olumsuz cevap vereceklerdir. Sen kime göre karar vereceksin?

İlk sorun içinse go 7200 Unity için kara listedeymiş ve zorlama yöntemiyle çalışıyormuş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1741566
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=10757213

12.04 ile durum değişmiş midir bilmiyorum. Forumda bahsi geçmiş olabilir.

v0li

@lord87 benım ekran kartımda nvidia geforce 7300 ve bende ubuntu 12.4 kullanıyorum.Benim dizüstünde problem yaşamadım.

KemalALKIN

12.04.1 link güncellemeleri için teşekkürler heartsmagic.
www.tckemal.ist

Aaron

ISO dosyasını bir belleğe başlangıç diski olarak yazdırdığımızda bu işlemin başarılı olup olmadığını yine bu şekilde anlayabiliyor muyuz?

heartsmagic