Ubuntu 12.04 Final Yayınlandı

Başlatan alquirel, 26 Nisan 2012 - 19:27:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

felix59

lenovo (G560A) laptoba kuran varmı? 11.10'da açılış ve güç modunda problem oluyordu. Eğer olmuyorsa kuracağım.

aurora

Alıntı yapılan: krwlng - 27 Nisan 2012 - 12:00:41
@aurora, Uygulamaların biraz bekletmesi bende hep olan bir durumdu, ilk açılışta onu yapıyor ama sonrakilerde anında geçiş oluyor. Ayrıca diğer bir çok sorununuzun sebebi sanırım ekran kartı sürücünüzle alakalı.

Evet uygulamalar kısmı ilk tıkladığımda bekletiyor. Fakat diğer sorunların ekran kartı sürücüsünden kaynaklandığını pek zannetmiyorum. Zira ben aksini istemezsem İntel HD 3000 kullanıyor sistem ve masaüstü yöneticilerinin kendinden kaynaklanıyor olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum. Gnome'da olan sorun KDE'de olmayabiliyor ya da tam tersi. Örneğin flash video olayı.

Bu arada KDE ortamında Chrome'un üstteki sekmelerin olduğu paneli tıkladığımda daha elimi fare tuşundan çekmeden küçültme yapıyor. Bu sorunu araştırıyorum şimdi ama henüz bir şey bulamadım.

eribol

1 saattir güncellemeleri almaya çalışıyorum. Sunucuyu değiştirmem de sonucu değiştirmedi maalesef :) Uzun süredir kubuntu kullanmadığım için ne gibi sorunlar var bilemiyorum ama açtığımda da tıkır tıkır kullanıyorum. Ayda bir güncelleme yaparak sistemi kullanıyorum ve hiçbirinde bir sorun yaşamadım. Ayrıca yine belirteyim nouveau sürücüleriyle şu ana kadar hiç sorun yaşamadım. Yaklaşık 3 aydır nvidia sürücülerine elimi sürmüyorum.

Alıntı YapBu arada KDE ortamında Chrome'un üstteki sekmelerin olduğu paneli tıkladığımda daha elimi fare tuşundan çekmeden küçültme yapıyor. Bu sorunu araştırıyorum şimdi ama henüz bir şey bulamadım.
Bu sorun(!?) benim sistemimde de mevcut ama sorun olduğunu bilmiyordum :)

aurora

@eribol, örneğin 2 pencere açık diyelim ve sadece Chrome ekranı kaplıyor olsun, kullandığımız pencereden Chrome'a geçeceğim, sayfadaki herhangi bir alan yerine ben üst çubuğu tıklıyorum ki geçeyim diye, işte tam bu anda tıklar tıklamaz pencere küçülüyor. Aynısını Gnome veya Unity'de yapmıyor. Bu yüzden bana sorun gibi geldi. :)

eribol

Sorun olduğunu yeni öğrenmiş oldum, ben dandik bir özellik sanıyordum :) Gnome(veya Unity) ve chrome'dan uzun süredir uzak kaldığım için bu durumun kde'ye has olduğunu da öğrendiş oldum :)

aurora

Belki de dandik bir özelliktir. :) Ben de KDE'de yeni olduğumdan ney nereden yapılıyor henüz hiç bilmiyorum. :) Bulursan eğer sorun değil demektir. :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hesin

Ben de daha dün akşam kurdum yeni sürümü.Sizin de gözünüzden kaçmamış olabilir, sağ tık menüsü radiance temasından galiba.Ön tanınımlı ambiance temasına sağ tık menüsü biraz farklı.Belki bir hatadır veya belki de artık ambiance temasını böyle yapmışlar bilmiyorum.Acaba sizlerde de aynı durum söz konusu mu?

kalkan1973

Unetbootinle Debian üzerinde flash diske yazdırdım. Boot menu görğünüyor.

Try veYA install diyorum öylece siyah ekranda kalıyor. Başlamıyor. Flash diske yazdırabileceğim başka program var mı?
Evde İşte her yerde Linux

istanbul

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 27 Nisan 2012 - 21:02:44
Unetbootinle Debian üzerinde flash diske yazdırdım. Boot menu görğünüyor.

Try veYA install diyorum öylece siyah ekranda kalıyor. Başlamıyor. Flash diske yazdırabileceğim başka program var mı?

xboot var iso kalibini sürükle birak hepsi bu. Hatta ayni usbye xp win7 ubuntu debian mint..... .. ne istersen aynı andada atabilyorsun. Tabi yerin varsa.

http://www.pendrivelinux.com/xboot-multiboot-iso-usb-creator/

keylog

Yükseltme yapan arkadaşlar sorunlarla karşılaştı mı? Sıfırdan kurulum yapmam mümkün değil ama bir ihtimal yükseltmeyi düşünebilirim.

alquirel

Alıntı yapılan: keylog - 28 Nisan 2012 - 10:47:00
Yükseltme yapan arkadaşlar sorunlarla karşılaştı mı? Sıfırdan kurulum yapmam mümkün değil ama bir ihtimal yükseltmeyi düşünebilirim.

Bu sorunun cevabı sistemden sisteme, bilgisayardan bilgisayara değişir.
Meselâ ben sorun yaşamadım, ama bu sizin de yaşamayacağınız anlamına gelmez...

AguilaNegra

Klavyedeki tab tuşu, alt+F2 kombinasyonu  ile aynı işlemi yapıyor,bu bana özel bir hata mı acaba?

BayboraKaan

Alıntı yapılan: alquirel - 28 Nisan 2012 - 10:58:45
Alıntı yapılan: keylog - 28 Nisan 2012 - 10:47:00

Bu sorunun cevabı sistemden sisteme, bilgisayardan bilgisayara değişir.
Meselâ ben sorun yaşamadım, ama bu sizin de yaşamayacağınız anlamına gelmez...

Bende yükseltme yaptim bende karsilasmadim ama dendigi gibi sistemden sisteme degisebilir bu.

juggle

Yükseltme işlemine başladım Acayip bir mutluluk bu. Herhangi bir sorun ile karşılaşırsam çemkireceğim.
what goes around comes back around

g0kh4n

İlk 64 bit sürümünü kurdum, masaüstünü dahi göremedim. Daha sonra 32 bit sürümünü kurdum masaüstünü gördüm, gayet kararlı çalışıyordu. Daha sonra şeytan dürttü bir de Kubuntu'yu deneyeyim dedim, sağolsun resize işlemi sırasında Ubuntu'yu uçurdu. Daha sonra Ubuntu 32 bit sürümünü tekrar kurdum, masaüstünü göremedim.

Ekran kartım GTX 560 TI 1024 MB.

Yorumsuz.

ct

@g0kh4n

Sorununuzla ilgili başlık açarsanız oradan devam edilebilir. Bu başlıkta sorun çözümü olmuyor diye biliyorum.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: g0kh4n - 28 Nisan 2012 - 12:23:32
İlk 64 bit sürümünü kurdum, masaüstünü dahi göremedim. Daha sonra 32 bit sürümünü kurdum masaüstünü gördüm, gayet kararlı çalışıyordu. Daha sonra şeytan dürttü bir de Kubuntu'yu deneyeyim dedim, sağolsun resize işlemi sırasında Ubuntu'yu uçurdu. Daha sonra Ubuntu 32 bit sürümünü tekrar kurdum, masaüstünü göremedim.

Yorumsuz.

Dostum bölümleme işini daha önceden gparted ile ayarladıktan sonra elle bölümlenen yerlere sırasıyla sistemleri kurardın sonrada grub ile açardın :D. Bir garipsiniz yahu :D . Ekran kartınızda maşallah bir model :D süper yani :D.
www.tckemal.ist

bigbang

Arkadaşlar ben daha önce hiç Uzun Süreli Destek versiyonu kullanmadım Ubuntu'da. Bununla ilgili birşey sormak istiyorum. Şu an Ubuntu 12.04 LTS kullanıyorum. Destek süresi 5 yıl diyor ya. Bu süre içerisinde malum birden fazla yeni Ubuntu Sürümleri de çıkacak. Mesela Ubuntu'nun 14. sürümünde bu sürümde olmayan gerçekten orjinal birşey var diyelim, böyle bir durumda aynı değişikliği kullanabilmemiz için 12.04'e güncelleme yapılcaktır değil mi?
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

g0kh4n

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 28 Nisan 2012 - 12:49:55
Alıntı yapılan: g0kh4n - 28 Nisan 2012 - 12:23:32

Yorumsuz.

Dostum bölümleme işini daha önceden gparted ile ayarladıktan sonra elle bölümlenen yerlere sırasıyla sistemleri kurardın sonrada grub ile açardın :D. Bir garipsiniz yahu :D . Ekran kartınızda maşallah bir model :D süper yani :D.

Açıkçası uğraşmak istemedim, pratik olur diye düşündüm kurulum esnasında resize. Bu arada 32 bit ile masaüstünü görebiliyorum. 64 bit ile göremiyorum, sürücü problemi var diyecem de daha önceki sürümlerde böyle bir sorunla karşılaşmazdım. Ki bir önceki sistemimde ekran kartım HD 4850 idi.

decent

@bigbang,
Sorduğun sorunun bana göre net bir cevabı yok, ancak yeri ve zamanı geldiğinde netlik kazanır, Ubuntu geliştiricilerini ve gündemi takip ederek öğrenebiliriz.

Sadece tahminim şudur, "12.04 ilk defa bugüne kadar gördüğümüz en uzun süre destek verilen bir Ubuntu masaüstü sürümü ünvanını kazanmıştır; onun için gelen yeniliklerde 12.04 gözardı edilmeyecektir." diye düşünüyorum.

bigbang

@decent  Teşekkkür ederim soruma verdiğin cevap için.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

AguilaNegra

10.04 LTS den 12.04 LTS sürüme yükseltme olabilirmi acaba?
Güncelleme yöneticisi ayarları sadece LTS sürüm yükseltmelerini bildirecek şekilde ayarlı ama bir uyarı gelmedi.

decent

İncelemeye şuradan başlayabiliriz:

wiki.ubuntu.com
Alıntı YapIt is generally recommended that users of Ubuntu 10.04 LTS wait until the first point release, due in July, before upgrading. ...

Ayrıca http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=11880231

AguilaNegra

Alıntı yapılan: decent - 29 Nisan 2012 - 12:01:53
İncelemeye şuradan başlayabiliriz:

wiki.ubuntu.com
Alıntı YapIt is generally recommended that users of Ubuntu 10.04 LTS wait until the first point release, due in July, before upgrading. ...

Ayrıca http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=11880231

Teşekkür ederim.
Ben normal denetlemelerde görünmesini beklemiştim.
update-manager -d
komutu ile güncelleştirince göründü.