Windows 7 Yükleme ve Yüklencek Sürücü Sorunu.

Başlatan resit00, 28 Nisan 2012 - 14:23:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

resit00

Merhabalar, laptopumda daha önceden Win 7 kuruluydu,ancak bilgisizlikten işletim sistemini sildim(baya karışık bir olay). Şuan Sadece Ubuntu yüklü ve yanına Win 7 yüklemek istiyorum. Win 7 cd'sini koyuyorum, çalıştırıyorum,ancak bilgiler toplanıyor kısmında yüklenecek sürücü'yü bulamıyor.
"Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik. Sürücü disketiniz , CD , DVD veya USB flash sürücünüz varsa şimdi takın." yazısı görüntüleniyor.İçinde Win 7 cd'si var ancak. Sürücü tara dediğimde ise  "Hiçbir aygıt sürücüsü bulunamadı.Yükleme medyasının doğru sürücüleri içerdiğinden emin olduktan sonra Tamam'ı tıklatın" gibi bir sorunla karşılaşıyorum.

Internetten araştırdım sorunla daha önceden de karşılaşılmış ancak çoğu Windows sürümleri yüklü iken karşılaşmış, ve bir başlıkta burada vardı Ubuntu yüklü iken, bu konulardaki adımları elimden geldiğince uygulamaya çalıştım ancak hala sürücü gözükmüyor.

İlk önce sürücünün tamamı Ubuntuya verilmişti ve bunun 90 gb'lık kısmını ntfs formatında daralttım. Ancak hala gözükmüyor, gparted ve Disk Aracı programlarından baktım sürücü bağlı değil gözüküyor. Ubuntu kurulum cd'si ile açıp oradan tekrar bir alan açmaya çalıştım Bu sefer ntfs formatı seçeneğinin altında bağlanma noktası seçeneğide vardı.İki seçenek,/dos ve /windows, gözüküyordu /windows seçeneğini seçip kapattım ancak tekrar Gparted ile baktığımda bağlanma noktası gözükmüyor. Sadece Ubuntunun kurulu olduğu alanda "/"  işareti var. Nasıl ve hangi yolla ayarlama yapmam gerek?

Farklı birkaç sitede BIOS'tan SATA driver diski gözükmüyordur o'nu AHCI olarak yap önerisi var, bir başka yerde BIOS güncellemesini yap deniliyor. BIOS'da baktım AHCI seçeneği seçili diğer seçenek ATI. BIOS  güncellemesi için bilgisayarımın modeline göre DELL'in sitesinden baktım AO6 sürümü varmış ancak dosya .exe dosyası, benimki AO2.

sudo fdisk -l çıktısını ekledim.

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, toplam 625142448 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x000de978

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048   404191501   202094727   83  Linux
/dev/sda2       619038718   625141759     3051521    5  Ek
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda3       404195400   573835263    84819932   83  Linux
/dev/sda4       573841800   619032644    22595422+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda5       619038720   625141759     3051520   82  Linux takas / Solaris

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler...

Çözüldü Etiketi: Sorun tam olarak çözülmemiştir, ancak başka bir yerden bir çözüm önerisi buldum, bilgisayarımda 64bit W7 yüklüydü, kurulumu yapmak istediğim W7 cd'si 32 bit, şimdi 64 bit ile tekrar deniycem. Duruma göre tekrar başlığı tekrar açabilirim, lütfen kitlemeyin.

cagriemer

Etiketi kaldirdim. Sorununuz tam olarak cozulunce tekrar etiketleyin lutfen.

resit00

Sorun çözülememiştir yanıtlarınızı bekliyorum.

bytan

Konunun bulunduğu yer:

Alıntı YapUbuntu Türkiye Forum » Ubuntu » Genel » Windows 7 Yükleme ve Yüklencek Sürücü Sorunu.

Win kurulum sorunun için yanlış forumdan yanıt bekliyorsun. Normal şartlarda bir kurulum uygulaması makinada bulunan tüm diskleri hangi formatla biçimlendirilmiş olursa olsun görür. Aksi durumda, ya kurulum uygulamasında sorun vardır ya da üreticinin sitesindeki güncellemeleri alırsın.

Umarım sorununu harici kaynaklardan çözebilirsin. Konuyu kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST