[Nasıl]Cpulimit ile Uygulamaların İşlemci Kullanımını Sınırlandırma

Başlatan ct, 30 Temmuz 2012 - 23:14:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ct

"cpulimit" programı programlarımıza (veya süreçlere) CPU/işlemci sınırlaması getirmemizi sağlar.

Firefox'da sebebini tam olarak bilmediği ama böcek raporlarından javascript ile alakalı olabiliceğini düşündüğüm şişme sorununa sinirlenip böyle bir yola gittim. Hiçbir şey yapmadığım halde facebook ve twitter gibi siteler açık olduğunda (bir süre sonra) firefox işlemcinin %65-70'ini kullanmaya başlıyor ve bazen bu %100'ü buluyor. Önce cpulimit programını kurmamız gerekiyor:

sudo apt-get update
sudo apt-get install cpulimit

Ardından

cpulimit -e firefox -l 35

komutu ile Firefox'unuzu %35 cpu ile sınırlandırmış oluyorsunuz. Bu programı uç birimde çalıştırdığınız sürece firefox açıldığında farkedip işleme giriyor. Ben de böyle olunca bu komutu Başlangıç Uygulamaları/Startup Applications  programı ile sabit hale getirdim. Bu işleme yıllardır ihtiyacım olmuyordu ama firefox'u sürekli kullanmadığımdan olsa gerek.

Burada  Firefox özelinden anlatıldı ancak daha genel olarak süreç (proses) ID numarası ile bu işlemi genelleştirebiliriz:

cpulimit -p süreçID -l 35

Süreç ID numarası "top" komutuyla o anda çalışan programlar listesinden kolayca bulunabilir.

alquirel

Bu işlem Firefox'a özel olmasa gerek :)
Anlatımı Firefox özelliğinden arındırıp "cpulimit" uygulamasının tanıtımı şekline getirirseniz başlığı daha uygun bir bölüme taşıyalım derim.

ct

@alquirel, biraz daha genelleştirmeye çalışıp başlığını değiştirdim. En sık Firefox'da bu sorunla karşılaşılacağını düşündüğüm için böyle bir başlık açmıştım.

alquirel

Başlığa küçük bir müdahalede bulunup konuyu "Yazılım Sunumları" bölümüne taşıdım.

Barış Can

Teşekkürler fakat, bu durumda donma, firefoxun aniden kapanması gibi sıkıntılar yaşama ihtimalimiz var mı?
Ayrıca, merak ettiğim şey Firefox o kadar işlemci gücünü neden sömürüyor, gerçekten ihtiyacı yoktur herhalde. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

ct

İki üç sene önce de kullanmıştım bir sorunla karşılaşmamıştım. Şu an bir buçuk saattir açık ve sorunsuz çalışıyor. Bazen yavaşlama oluyor ama bu sadece Firefox için oluyor. Sınırlama koymadığımda bütün sistemi etkiliyordu, fanı bağırtıyordu.

Çok emin değilim ama yorum yapabilirim: Sebebi bazı işlemleri oluşturup ardından işi bitince kapatamaması olabilir. Ya da bir işlemde hata olunca onu sonlandıramıyordur. Ram dolması olsa direkt rami temizleyememesinden diyeceğim ama bellekte böyle bir yüklenme yok (Java'da bunun için "garbage collector" diye otomotik temizleyici var mesela).

Barış Can

» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Mx0Ub

Teşekkürler.Bunun tam tersini yapıp  %20 lik bir kısmı sadece sisteme versek sistem hiç donmasa.

Böyle bir şey olabilir mi  ?
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

heartsmagic

Sistem dediğimiz tam olarak nedir? Genel olarak düşünüyorsan zaten bir sınır yok ki, ayrıca bir şey yapmaya gerek yok yani. Ne varsa kullanır sistem genelindeki bileşenler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.