Yazıcı sürücüsü-64bit Ubuntu

Başlatan kerub, 24 Nisan 2012 - 14:47:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kerub

Ubuntu'nun 64 bit olan versiyonunu kurmak istiyorum. Ancak yazıcımın sürücü paketinde (Linux_UFRII_PrinterDriver_V240) 64bit için sadece rpm paketi var. Debian paketi sadece  32bit işlemcili sistemler için verilmiş. Birde kaynak paketi vermişler. Acaba 64bit Ubuntu kurduktan sonra bu kaynak paketten kendim derlesem sürücü çalışır mı? Yoksa çalışacak olsa zaten verirler miydi acaba?
Saygılarımla, sevgilerimle...

if

@kerub, nasıl bilelim çalışıp çalışmayacağını? 32-bit olanın çalışması için ia32-libs paketi kurulup denenir; derleme yapılıp denenebilir; .rpm .deb'e çevirilip denenebilir.

Konuyu uygun bölüme taşıyorum.

kerub

Alıntı yapılan: if - 24 Nisan 2012 - 14:52:24
@kerub, nasıl bilelim çalışıp çalışmayacağını? 32-bit olanın çalışması için ia32-libs paketi kurulup denenir; derleme yapılıp denenebilir; .rpm .deb'e çevirilip denenebilir.

Konuyu uygun bölüme taşıyorum.

Bu bilgi çok faydalı oldu. Sağol @if. En kısa zamanda deneyeceğim, sonucu buradan bildiririm.

if

kerub

Diğer ikisi ile olmadı. Derleme işine geçtim Oda şu aşağıdaki hatayı veriyor.

pstoufr2cpca.c:20:23: fatal error: cups/cups.h: No such file or directory

if

Sürücüyü nereden temin edebiliriz?

heartsmagic

cups.h için libcups2-dev paketini kurmayı dene. Ancak sen sürücüyü derlemeden önce alien uygulaması ile rpm'den .deb'e çevirmeyi denedin mi? Gerçi sürücü gibi hayati uygulamalarda dönüştürme işlemi çok başarılı olur mu bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kerub

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Nisan 2012 - 09:42:51
cups.h için libcups2-dev paketini kurmayı dene. Ancak sen sürücüyü derlemeden önce alien uygulaması ile rpm'den .deb'e çevirmeyi denedin mi? Gerçi sürücü gibi hayati uygulamalarda dönüştürme işlemi çok başarılı olur mu bilemiyorum.

alien (alien - k paketadı.rpm) ile deb'e dönüştürdüm, sürücüyü kurdum ama işe yaramadı. Kaynak dizininde iki dizin var. Birisi cndrvcups-common-2.40 diğeri cndrvcups-lb-2.40. Yukarıdaki sorunu hallettim. Yani cndrvcups-common-2.40 dizininde kaynak dosyaları derleyip kurdum. Ama şimdi de cdncups-lb-2.40'dayken hata alıyorum. Aşağıdaki libtool ile ilgili hatayı veriyor. Baktım libtool kurulu.

libtool: link: can not build a shared library
libtool: link: See the libtool documentation for more information.
libtool: link: Fatal configuration error.

heartsmagic

O zaman ortam farklılığı yüzünden sorun çıkıyor olabilir. Sadece yukarıdaki hatadan da daha ileriye gitmek pek mümkün değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.