Biraz da Nostalji yapalım.

Başlatan arpia, 24 Nisan 2012 - 12:21:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arpia

Merhaba,

Arkadaşlar, elimde bir tek aşağıda fotoları kalan dağıtım kaldı eskilerden.

Bakalım sizin kullandığınız eski dağıtımlar nelerdi. Foto eklerseniz güzel nostalji olacaktır diye düşündüm.
Hatta eklediğiniz dağıtımları zamanında ne için kullanıyordunuz, onu da yazabilirsiniz. Ben şahsen bu dağıtımı aldığım zamanlar da daha yeni sayılırdım.
Sadece Slackware ve Mandrake kullanmışlığım vardı. Bu dağıtımı sanırım üniversite için kullandım :)
Bu SuSE benim karşıma çıktığında kendi bir garip hissettim. İnsan duygulanıyor :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Nisan 2012 - 10:18:04

Elinde eski dağıtım kalan ve bununla ilgilisi anısı olan yok sanırım.

arpia

Güncel.
Kimse yok mu?
Şöyle eskiden kalma güzel bir dağıtım, güzel bir anı.

carisma

O yıllarda insanların Linux'dan korkmasına şaşmamalı :D
O nasıl birşeydir öyle Gentoo bile yanında alıştırma kalır :D

olaki

Merhaba,
Dağıtım değil ama benim linux'un ne olduğunu öğrenmeme vesile olan "Firefox" ve tabii Firefox forumu... 2oo4 sonu ya da 2005 yılıydı.
Sanırım ülkemizde bir tarayıcı için açılan ilk -yoksa tek mi- forumdu.
Bilgisayara yeni bulaşmışım, anlamaya çalışıyorum... nasıl oldu bilmiyorum düştüm oraya; benim gibi bir kalası bile eğittiler. :)
Bir tarayıcıyı kurmak öğrenmek; -birilerine komik gelecek ama- benim için fakülte gibiydi. :)
Kuramadığım ilk debian denemem o dönem oldu.
Gözümde o kadar büyütüyordumki, çekindiğim için "Lapis"e üye olmamıştım.
2006 da Pardus ile başladım.
Hayatımda "iyi ki bulaşmışım" dediğim şeylerden biridir Linux.

İşte böyle. :)

arpia

Alıntı yapılan: carisma - 15 Mayıs 2012 - 19:07:10
O yıllarda insanların Linux'dan korkmasına şaşmamalı :D
O nasıl birşeydir öyle Gentoo bile yanında alıştırma kalır :D

O yıllarda Linux'ü ilk defa İzmir / Karşıyaka'da bir internet caffe de görmüştüm. İlk defa BitchX'i de o bilgisayar üzerinde görmüştüm :)
Daha sonra Linux konusunda bana yardım eden tanıştığım bir arkadaşım, kurulum yaparken X windows kurmazdı, deli ederdi beni :) lynx, BitchX arasında gezerdim.
O zaman IRC baya popülerdi. Zor ama her zaman ki zevkliydi tabi Linux kullanmak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mayıs 2012 - 08:21:09

Alıntı yapılan: olaki - 15 Mayıs 2012 - 19:30:52
Merhaba,
Dağıtım değil ama benim linux'un ne olduğunu öğrenmeme vesile olan "Firefox" ve tabii Firefox forumu... 2oo4 sonu ya da 2005 yılıydı.
Sanırım ülkemizde bir tarayıcı için açılan ilk -yoksa tek mi- forumdu.
Bilgisayara yeni bulaşmışım, anlamaya çalışıyorum... nasıl oldu bilmiyorum düştüm oraya; benim gibi bir kalası bile eğittiler. :)
Bir tarayıcıyı kurmak öğrenmek; -birilerine komik gelecek ama- benim için fakülte gibiydi. :)
Kuramadığım ilk debian denemem o dönem oldu.
Gözümde o kadar büyütüyordumki, çekindiğim için "Lapis"e üye olmamıştım.
2006 da Pardus ile başladım.
Hayatımda "iyi ki bulaşmışım" dediğim şeylerden biridir Linux.

İşte böyle. :)

İyi ki düşmüşsünüz o zaman bu yola :)
İlk bilgisayarım comodore 64 ama kasetli değildi.  3,5" lik disket :) Linux e geçerken Adsl de yok, internetten Debian falan indirmek hayal zaten Dial-up sa olsun . Bulmak için baya uğraşırdım :)
Storm Linux kullanmıştım bir süre, hey gidi günler, wvdial.conf du sanırım, baya uğraştırmıştı :) O zaman dostumuz man idi :) nano yerine pico idi sanırım. İnsan unutuyor yavaş yavaş.
U.S Robotics 64k external modem almak zorunda kalmıştım, internal modemi tanıtamadığım için :) Siyah Robotics... Onu tanıtıp çevir sesi aldığım zaman ne sevinmiştim :)
Şimdi komik geliyor tabi.

krwlng

Bende eskilerden bu var, Ubuntu 5.10 tabi daha öncesinde Suse, Turkix, Mandrake ve Gelecek Linux denemelerim olmuştu ama aklımda kalan 5.10 oldu. O zamanlar tamamen farklı bir linux dağıtımı deniyor olmanın heyecanı vardı çünkü kullandığım dağıtımlar hep KDE ile gelmişti, gnome arayüzlü bir dağıtımı ilk kez kullandığım için alışmam biraz zaman aldı, ama şuan gnome vazgeçilmezim oldu, bunda en büyük pay sahibi ubuntu elbette.

http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

arpia

Bana da ilk zamanlar yani 98-2000 arası, KDE daha güzel gelirdi. Sonra Gnome'a alışınca KDE devri bitti :)
Ubuntu 5.10 bende kullanmıştım ama o zaman Ubuntu bana çok çekici gelmiyordu, şimdi ayrılmaz parçam oldu :)
Çok uzun süre Redhat 6.2 kullandım yada 7.2 tam emin değilim ama güzel dağıtımdı.
Üni de iken Slackware furyası başladı, bende ona kapıldım bir süre :) Okul da karmi.emu.edu.tr bilgisayarında Slackware vardı o zamanlar, daha sonra Redhat oldu, şimdi ne var Allah bilir :)

KemalALKIN

Bilgisiyar ile 2006 kasım sonu veya sonrasında somut olarak temasa geçtim kişisel olarak. (Benim oldu yani.) . Akrabalarımın dükkanlarındaki külüstür bilgisayarı bana açtım diye papara yediren akrabam daha sonrasında elime mahkum kaldı yıllar sonra. (Hemde linux kurmam için :D.). Neyse şimdi o laptopu birine kakaladı külüstür laptop almıştı ilk windows abanmıştım yemedi 64 bit linux ile coştu desem yeridir 384 mb ram 800 mhz amd :D. Şimdi windows 7 ile hayatına devam ediyormuş. Daha sonra o papara yediğim akrabam ve sonrasında kölem olan akrabam bir ara ABD ye gitti dandik bir laptop alıp kazıklandı ve onda orijinal abd windows var diye elletmiyor alsın ... :D. Neyse şimdi ilerleyelim:

Xp Home Sp2 ile başladım. Vista'yı bir şekilde ulaştım ve görsel açıdan çok sevdim. Xp Sp3 kullandım. Vista , vista sp1 sp2 kullandım. Windows 7 sistemini ilk çıkan sürümünden itibaren kullandım ve finalini piyasaya çıkmadan 6 ay önce kullanmaya başladım. Tamamen windows'a doydum. Linux Mac BSD gibi UNIX sistemleri gördükten sonra windows 8 fos geldi. Ve Yıllara göre:

2006 pc sahibiyim.
2007 internete eriştim.
2008 kişisel internete erişim.
2008/2009 ttnet'in tekelleşmek için çıkardığı 8 netlimitsiz :D şimdi adil olayı ile işkence...
2009-2011 şubat xp ve windows 7 modifiyelerim 7-8 xp 20-27 adet windows 7.
2009 başından bu güne UNIX adına dair herşeye ilgi duydum.
2009 Virtualbox programına sanırım 8.0410 vyea 9.04 ile kurup ilgimi çekti.
2009-2011 haziran sonuna kadar amd/ati işkencesi ile şu an müptela ve ustası olduğum hackintosh mac işinde bile girişemiyordum linux gibi.
Pardus Ubuntu Fedora PcLinuxOS Linux Mint gibi dağıtımları denedim. Asla Ubuntu ve ailesinin yerini tutan sıcak bir ve geniş kapsamlı çok paketli sistem göremedim. Debian'ıda kurdum bilginiz olsun.
2010 Mac ile ustalaştık.
2011 BSD'ye adım attım.
2012 BSD sistemini çözümledim azda olsa. Linux sevgim ustalaşma aşamasına geçti. Mac olarak artık her türlü UNIX bana vız gelir tırıst geçer :D.
Final: Artık windows sisteminden tiksinmiş UNIX sistem müptelası ve severi bir KemalALKIN var :D.
www.tckemal.ist

CeYHuN07

Nostalji deyince eskiden dial up ile bağlanırdık.. 146'dan dolayı aşırı fatura ödemişliğim çok oldu.. ilk linux'um Mandrake oldu chip dergisi vermişti sanırım..
Bu arada en büyük sorun Linux'un soft modemleri tanımamasıydı bir türlü internete çıkamıyorduk.. External Modemler ise 60 $ civarıydı lise öğrencisi nerden bulsun 60$ı.. Neyseki kablo net geldi ilk kez Linux ile internete çıkabilir olmuştum:)

alorak

Alıntı yapılan: CeYHuN07 - 16 Mayıs 2012 - 20:08:15
Nostalji deyince eskiden dial up ile bağlanırdık.. 146'dan dolayı aşırı fatura ödemişliğim çok oldu.. ilk linux'um Mandrake oldu chip dergisi vermişti sanırım..
Bu arada en büyük sorun Linux'un soft modemleri tanımamasıydı bir türlü internete çıkamıyorduk.. External Modemler ise 60 $ civarıydı lise öğrencisi nerden bulsun 60$ı.. Neyseki kablo net geldi ilk kez Linux ile internete çıkabilir olmuştum:)

Türkiye'de linux'un gelişememesinin ana nedeni gerçekten de o modemlerdi.. O heycanla kurup modem'in tanıtılamaması, mp3 de dahil video, film bile izlenememesi. İnternet olmadığı için herhangi bir bilgi sahibi bile olunamaması. PC dergilerini kaçırmayan biri olsa bile ayda 2-6 sayfadan daha fazla linux ile ilgili yazı bulunamaması. Bunlar gnu/linux ile geç tanışmamın başlıca nedenleri ve bence linux tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır..
özgürlük için

KemalALKIN

alorak

Dostum onda keşke yaygınlaşsaydı bir şekilde. Hem grafiksel oyunlarda yokmuş :). Hissettirmezdi. Sonra alışınca bırakmazdı kimseler :D.
www.tckemal.ist