ubuntu ve akıllı tahta

Başlatan 1han, 22 Nisan 2012 - 13:27:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1han

ubuntu ile akıllı tahta kullanan var mı? windows taki gibi verimli çalışıyor mu? üreticisinde linux yazılımı veya sürücüleri yok. emkotech akıllı tahta.

Berk Civelek

SmartBord Softwares alt yazılımlar ile kullanan duymuştum. Yinede araştırmanız da fayda var .
Barikâ-i hakikat , müsademe-i efkârdan doğar .

1han

Alıntı yapılan: Berk Civelek - 22 Nisan 2012 - 13:31:29
SmartBord Softwares alt yazılımlar ile kullanan duymuştum. Yinede araştırmanız da fayda var .

teşekkürler. bi araştırayım.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Akıllı tahta diye aratınca malumunuz Fatih Projesinden dolayı bir çok başlık çıkıyor. Bu nedenle doğruca buraya sormayı uygun görüyorum. Akıllı tahta Tv içerisine gömülü bir bilgisayar sistemi. Pardus ve windows yüklü ve her iki sistemde de dokunmatik ekran güzel güzel çalışıyor. Fakat ben ubuntu kurdum, nihayetinde çok daha olanaklı olacağını düşünüyorum. Ancak sorunsuz kurulan ubuntu dokunmatik ekranı hiç algılamıyor.

Öncelikle okullara dağıtılan akıllı tahtalara ubuntu kuranımız var mı? Varsa dokunmatik ekran için ne yapmak gerekiyor? Çıktılar için haftaiçini beklemek gerekiyor, bunu da belirteyim.

heartsmagic

Pardus sonradan mı kuruldu yoksa kurulu mu geliyor? Bir özelleştirme, sürücü yükleme işlemi yapılmış olabilir mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Pardus içinde yüklü geliyor ve sürücüleri yüklenmiş halde. Elde yüklü pardus'ta mevcut. Özelleştirme olarak görebildiğim bir tek StarBoard adında bir program. Bu program sürücüleri karşılamıyor.

eribol

lsusb çıktısı ile arattığımda 6615:0c20 IRTOUCH SYSTEMşeklinde çıktı veriyor. Bu şirketin sitesinden( http://www.irtouch.com/en/index.php ) linux sürücülerini indirip kurdum. Sorun vermedi ama xorg loglarına baktığımda bu sürücü ile ilgili hata satırları vardı. Unutmadan 32 bit sürücüleri mevcut sadece ve 64 bit sistemde hiç çalışmıyor. Hata satırları [    14.579] (**) |-->Input Device "irtouch"
[    14.619] (II) LoadModule: "irtouch"
[    14.619] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input/irtouch_drv.so
[    14.627] (EE) Failed to load /usr/lib/xorg/modules/input/irtouch_drv.so: /usr/lib/xorg/modules/input/irtouch_drv.so: undefined symbol: xf86GetMotionEvents
[    14.627] (II) UnloadModule: "irtouch"
[    14.627] (II) Unloading irtouch
[    14.627] (EE) Failed to load module "irtouch" (loader failed, 7)
[    15.017] (WW) VESA(0): Unable to estimate virtual size
[    15.020] (--) VESA(0): Virtual size is 1920x1080 (pitch 1920)
[    15.023] (II) VESA(0): virtual address = 0xf2d36000,
[    15.140] (II) LoadModule: "irtouch"
[    15.141] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input/irtouch_drv.so
[    15.141] (EE) Failed to load /usr/lib/xorg/modules/input/irtouch_drv.so: /usr/lib/xorg/modules/input/irtouch_drv.so: undefined symbol: xf86GetMotionEvents
[    15.141] (II) UnloadModule: "irtouch"
[    15.141] (II) Unloading irtouch
[    15.141] (EE) Failed to load module "irtouch" (loader failed, 7)
[    15.141] (EE) No input driver matching `irtouch'
şeklinde. lsusb çıktısı ile arama yaptığımda 2011 yılına ait tek bir ileti görüyorum ve hiçbir cevap verilmemiş o iletiye de. Aklıma gelen bir tek xorg sürümü ile ilgili olan uyumsuzluğu. Bunun için de Ubuntu 11.04 sürümünü kurup bir de öyle deneyeceğim.

Ek: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1506239

yavuzselim

Yeni Tahtalarda Pardus kurulu olarak gelmiyor. Elemantary os da dokunmatik çalışmadı. Başka bir linuxu denemedim. Çalıştıranilen var mı?