[Nasıl] 12.04 Üzerinde Elementary OS Luna Kurulumu

Başlatan NightBlue, 20 Nisan 2012 - 02:33:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NightBlue

Elementary os luna kurmaya çalışıyorum ve youtube da bir videoya rastladım.Bir betik yapılmış ve ubuntu 12.04 üzerine luna kurabiliyoruz şu an kurdum ve oldukça kararlı çalışıyor.Bunu sizle paylaşmak istedim.
Kaynak : http://www.youtube.com/watch?v=BMyq6Mxbta0&feature=results_main&playnext=1&list=PLE27940643BF83455

öncelikle ubuntu 12.04 sürümünü kuruyoruz ve güncelleştirmeleri yapıyoruz.

build dosyamızı http://www.mediafire.com/?7dk435efkzmdwy8 adresinden indiriyoruz ve home/kullanıcı adı dizinine çıkarıyoruz

ardından cd /home ile ev klasörümüze giriyoruz.
ve chmod 777 /home/kullanıcı adı/build.sh ile build dosyasına yetki veriyoruz.
daha sonra ./kullanıcı adı/build.sh diyerek işleme başlıyoruz.
unity gibi ubuntu dosyalarını silip elementary os luna dosyalarını yüklüyor.

build.sh nin içeriği şöyledir ;
read -p "Remove Power indicator? (theming is currently broken) (y/n) "
[ "$REPLY" == "n" ] || sudo apt-get remove -y indicator-power
read -p "Use elementary lightDM (login) theme? (y/n) "
[ "$REPLY" == "n" ] || sudo mv lightdm.conf /etc/lightdm/lightdm.conf
sudo apt-get remove -y thunderbird-* firefox-* nautilus libreoffice-* ubuntuone-* rhythmbox-* aisleriot gnomine gcalctool gwibber gnome-games-data ibus rsync rsyslog onboard empathy xdiagnose xterm unity unity-2d-places unity-2d unity-2d-panel unity-2d-spread unity-asset-pool unity-services unity-lens-files unity-lens-music unity-lens-applications gir1.2-unity-4.0 unity-common indicator-appmenu evolution-indicator
sudo apt-add-repository -y ppa:elementary-os/daily
sudo apt-add-repository -y ppa:midori/midori-dev
sudo apt-add-repository -y ppa:nemequ/sqlheavy
sudo apt-add-repository -y ppa:ricotz/docky
sudo apt-add-repository -y ppa:marlin-devs/marlin-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get -y upgrade
sudo apt-get -y dist-upgrade
sudo apt-get install -y pantheon-shell pantheon dexter-contacts postler midori lingo beatbox wingpanel plank lightdm-webkit-greeter pantheon-lightdm-theme pantheon-terminal pantheon-xsession-settings contractor slingshot-launcher scratch marlin elementary-theme elementary-icon-theme exe-wrapper ttf-droid footnote maya switchboard plank-theme-pantheon snap feedler switchboard-gnome-control-center preload
gsettings set org.gnome.desktop.interface gtk-theme 'elementary'
gsettings set org.gnome.desktop.interface icon-theme 'elementary'
gconftool-2 --set --type string /apps/metacity/general/theme 'elementary'
sudo shutdown -r now

eğer bilgisayarı kendiniz yeniden başlatmak istiyorsanız en alttaki sudo shutdown -r now kodunu silebilirsiniz.

alquirel

iceboy

Aynı şekilde kurulumu hatasız tamamladım.Fakat kendi kullanıcı adım ile sisteme giremiyorum.Şu an konuk hesabından yazıyorum.

Ayrıca chromium da açılmıyor lunadan.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

NightBlue

Girişte pantheonu seçtinizmi masaüstü yöneticisi olarak ve giremiyorum derken donuyormu yoksa şifrenizimi kabul etmiyor

iceboy

Alıntı yapılan: NightBlue - 22 Nisan 2012 - 20:42:09
Girişte pantheonu seçtinizmi masaüstü yöneticisi olarak ve giremiyorum derken donuyormu yoksa şifrenizimi kabul etmiyor

Pantheonu seçince düzeldi teşekkür ederim.Nasıl varsayılan olarak ayarlarız pantheon'u ?
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

NightBlue

Seçtiğinizde pantheon varsayılan ayarlanmış olacak.Açılırken donuyormuş gibi oluyor henüz geliştirme aşamasında olduğu için biraz beklediğinizde düzeliyor.

decent

Alıntı yapılan: iceboy - 22 Nisan 2012 - 20:48:14
Pantheonu seçince düzeldi teşekkür ederim.Nasıl varsayılan olarak ayarlarız pantheon'u ?

/usr/lib/lightdm/lightdm-set-defaults -s pantheon

iceboy

Alıntı yapılan: decent - 22 Nisan 2012 - 20:51:51
Alıntı yapılan: iceboy - 22 Nisan 2012 - 20:48:14

/usr/lib/lightdm/lightdm-set-defaults -s pantheon

Varsayılan olarak ayarladı.Fakat oturum açma ekranındaki şifre yazma bölümü ve sağ üstteki seçenekler sanki duvar kağıdıymış gibi kaldı...

NightBlue

Dediğim gibi o olay kısa bir süre sonra geçiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2012 - 22:51:11

@iceboy son durum nedir ? Görünüm düzeldimi ?

dimetokavi

ElementaryOS Luna kurulumdan sonra hemen her bilgisayarda bir "arkaplân" sorunu yaşanıyor; Henüz betası dahi yayımlanmamış bir sistem için kabûledilebilir hatalar/böcekler şüphesiz. Çözümüne dair kendi sayfamda bir şeyler karalamıştım, okumak ve denemek isterseniz buyurun; http://goo.gl/rhVlp

Ayrıca, reklâm olarak algılamayın lûtfen zirâ blogspot'ta yayımladığım yazıyı foruma aktarmak pek zahmetli oluyor, eOS Luna kurulumuna dair yazdığım yazıya da göz atabilirsiniz; http://goo.gl/DaFEV

Saygılarımla,
İrf.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2012 - 10:18:58

Alıntı yapılan: iceboy - 22 Nisan 2012 - 20:40:44
Aynı şekilde kurulumu hatasız tamamladım.Fakat kendi kullanıcı adım ile sisteme giremiyorum.Şu an konuk hesabından yazıyorum.

Ayrıca chromium da açılmıyor lunadan.

Aşağıdaki resimdeki gibi, açılış esnasında sağ üst köşede yer alan menüden "Pantheon" seçimini yaparsanız, ki bir kere yapmalısınız, kendi kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz ya da yapabilmelisiniz. Chromium kullanmadığım için açılıp açılmamasına dair herhangi bir yorum getiremiyorum maalesef.

NightBlue

Arkaplan değiştirmede bir sorun olmuyor.12.04 ün tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz ve hatalar çok az.Değiştiremeyen arkadaşlar için güzel bir kaynak.Teşekkürler.

dimetokavi

Alıntı yapılan: NightBlue - 23 Nisan 2012 - 10:34:13
Arkaplan değiştirmede bir sorun olmuyor.12.04 ün tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz ve hatalar çok az.Değiştiremeyen arkadaşlar için güzel bir kaynak.Teşekkürler.

Doğrudur. Hemen her gün güncelleme alan bir sistem şüphesiz bu sorunu çözmüştür.

NightBlue

Ama birkaç sorun var örneğin plank ayarlarını yapamıyorsunuz.

NightBlue

Depodaki elementary os pakletlerini yükledikten ve güncelleme yaptıktan sonra sorunsuz olarak kullanabiliyorsunuz.En azından henüz sorun yok :)

TahaKaradeniz

Yüklemiş olan varsa bir kaç görüntü istesek ? :)

Bir de kaç mb indiriyor  bu işlem esnasında ?
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

TahaKaradeniz

Teşekkürler.  Kaç mb indiriyor  bu işlem esnasında ? Net hızım çok düşük de...

Özgürlük için LİNUX !

NightBlue

Fazla olmaması lazım sadece elementary os un kendine ait programlarını indiriyor.

TahaKaradeniz

Yükledim. :) Fena durmuyor ama özelleştirmeler için neler yapmalıyız bilemedim. Üst paneldeki App yerine tıklanmıyor. Sistem ayarlarında ki dil desteği, ek sürücüler ve yazıcılar hariç diğer seçenekler kaybolmuş. Ayarları nerden yapacağız ?

Özgürlük için LİNUX !

NightBlue

Gnome - Tweak-Tool u kurun.Synaptik ten elementary yazın elementary report problem hariç çoğunu kurun plank yazın ve plank ayarlarını kurun.Güncelleştirmeleride kurun çoğu hatadan arındırılmış  olacak ama daha alpha sı bile çıkmamış bi dağıtımda tabi ki birkaç sorun olucaktır.

frkntlgyc

NightBlue

Artık bu script işe yaramıyor.Son derlemelerden kurunuz.Kaldırmak istesek birkaç yolu var ama en iyisi yeniden kurulumdur.

must90

Alıntı yapılan: NightBlue - 23 Mayıs 2012 - 16:38:26
Artık bu script işe yaramıyor.Son derlemelerden kurunuz.Kaldırmak istesek birkaç yolu var ama en iyisi yeniden kurulumdur.
biraz geç cevap yazmış olabilirim ama bu script çalışmıyor demişsin.çalışan bi script var mı ?

dimetokavi

Alıntı yapılan: must90 - 27 Ağustos 2012 - 23:44:16
Alıntı yapılan: NightBlue - 23 Mayıs 2012 - 16:38:26
biraz geç cevap yazmış olabilirim ama bu script çalışmıyor demişsin.çalışan bi script var mı ?

Şu an için çalışan bir betik yok ancak günlük derlemelerden sorunsuzca kurulum yapabilirsiniz. 32Bit için; http://sourceforge.net/projects/elementaryos/files/unstable/ 64Bit için ise; http://sourceforge.net/projects/eosbuilds/files/ adreslerini ziyâret edebilirsiniz. Projenin sayfasına ise, http://elementaryluna.blogspot.com/2012/05/elementary-os-daily-build.html adresinden ulaşabilirsiniz.