KDE Yazı Fontu Tavsiyeleri

Başlatan aurora, 19 Nisan 2012 - 16:01:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aurora

KDE ön tanımlı font bakımından biraz göz yoruyor. Bu konu içinde KDE masaüstünde kullandığımız fontları ve ayarlarını paylaşarak en çok kullanılan fontları ortaya çıkarabiliriz.

Paylaşımlarımızı aşağıdaki şekilde yaparsak daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Alıntı YapGenel             :
Sabit genişlik  :
Küçük             :
Araç çubuğu    :
Menü              :
Pencere başlığı:
Görev çubuğu  :
Masaüstü        :

Yumuşatma kullan:

Yazı Tiplerini Bu DPI Değerine Zorla: Etkin/Kapalı  Değer:

Rbbt

Benim kullandığım ayarlar bu şekilde değiştirdim mi hatırlamıyorum arada bir ubuntunun fontlarını kullanıyorum.

What happens when I become main source of a pain!!!

ironic

Ubuntu condensed yazı tipini ve (kullandığım dağıtımda da) ubuntu fontconfig paketini kullanıyorum.

empax

Gnome kullaniyorum, gozu en az yoran ve goze guzel gelen font benim icin Segoe UI.
KDE'de nasil sonuc verir hic denemedim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Aequitas

Sans Serif ve Monospace kullanıyorum.

Aslında Droid Sans Fallback benim en hoşuma giden yazı tipi ama Türkçe karakter desteği yok sanırım, Türkçe karakterler farklı bir yazı tipinde görünüyor. O nedenle onu kullanamıyorum.

Yumuşatma ayarını da Etkin, Zayıf olarak ayarladım.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Felâsife

Jura kullanıyorum, ilk kurulduğunda biraz değişik gelebilir ama gayet hoş bir yazı tipi, tr karakter sorunuda yok.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

kerub

Kubuntu'da yazı fontları neden çirkin? Ubuntu'da oldukça güzel. Özellikle küçük fontlar göz yoruyor, böyle karışık ve kırık görünüyor. Aynı fontları kullanıyorum. Ubuntu fontu.
Saygılarımla, sevgilerimle...

KemalALKIN

kerub

Ubuntu GTK (gnome) Kubuntu ise QT + GTK (KDE) bu yüzden biraz garip kaçabiliyor. Yumuşatma vb ile halledersin yazı tipi değiştir çok güzel olabiliyor :). Yoksa vista veya 7 teması atılmış düz xp gibi his verir :D.
www.tckemal.ist

kerub

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 10 Mayıs 2012 - 11:35:28
kerub

Ubuntu GTK (gnome) Kubuntu ise QT + GTK (KDE) bu yüzden biraz garip kaçabiliyor. Yumuşatma vb ile halledersin yazı tipi değiştir çok güzel olabiliyor :). Yoksa vista veya 7 teması atılmış düz xp gibi his verir :D.
@KemalALKIN:
O dediklerini yapmama rağmen yine de ubuntudaki gibi olmuyor. Ubuntuda fontlar daha bir güzel.

Felâsife

@kerub
Ubuntu üzerine Kubuntu veya Kubuntu üzerine Ubuntu kurduysan yani aynı login ekranından aynı kul. adı ile giriş yapıyorsan, buda sorun olabiliyor.
Dolayısıyla birine "farklı" kul.adı ile giriş yapmalısın.

Ama zaten ayrı ayrı giriş yapıyorsan, tecrübelerime dayanarak söyleyebilir ki dağıtımlar bu olaya Kde altında çok önem vermiyorlar, sanırım buda Kde'nin zorlu derleme aşamalarından kaynaklanıyor olsa gerek, derlemesi çok uzun sürebiliyor vs. yoksa Kde'de de cam görüntü alınabiliyor.
Yazı tiplerinin güzel görünmesi | BSD

Özetle teorik olarak Ubuntuda aldığın görünümü Kde'de alabilirsin ama araştırmalısın tabii.
Şimdiye kadar kullandığım, Pardus, Debian, Sabayon hatta PCBSD ve FreeBSD de dahil olmak üzere, ayarlarla en fazla orta düzey bir görünüm oluyordu, fakat gerekenleri yapınca üst düzey bir görünüm de oluyormuş onu gördüm.  :)
Kolay gelsin.

kerub

@Felasife: Sabit diski ikiye böldüm. Yarısında kubuntu, yarısında ubuntu kurulu. Farklı yani, aynı login ekranınından girmiyorum. Teşekkür ederim bilgiler için.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mayıs 2012 - 15:29:49

rgb ayarını full'den(tam)  slight'a(hafif) çekince, birde fontları bir sayı büyütünce harika oldu. Teşekkürler.

Felâsife

Sorununuzun çözülmesine sevindim, geçmiş olsun.

zoeken

Merhabalar
Ben Ubuntu 12.04 Desktop Sürümünü KUllaniyorum fakat yazi tiplerini hic bir sekilde bulamadim .s herhangi bir bilgisi olan varsa lütfen yardim edebilirmisniz ? :(

burk

@zoeken burası sizin sorunuzun yeri değil ama menüden "advenced settings" yazıp ilgili yere ulaşabilirsiniz.