Ubuntu'da hazırlanan pdf dosyaları Windows'da açılmıyor

Başlatan attila, 19 Nisan 2012 - 14:24:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

attila

Ubuntu üzerinde oluşturduğum pdf dosyalarını Windows üzerinde açmaya çalıştığımda hata veriıor, açılmıyor. Bir dergi çalışması için Scribus kullanmış ve pdf olarak çıktı almıştım; baskı için gittiğim merkezde pdf dosyasını açmayı bir türlü beceremedik. Sonra aklıma Google geldi ve dosyayı kendime mail ile gönderip önce Googledocs üzerinde açtım, sonra oradan indirip Windows ortamında sorunsuz açabildim. Sonraki süreçte LibreOffice üzerinden pdf olarak kaydettiğim dosyalar da aynı hatayı verince her seferinde Google efendiye başvurmak durumunda kaldım.

Bu sorunun bir çözümü var mıdır? Acaba benim sistemde bir şeyler mi eksik? Standart olarak gelen pdf okuyucuyu kullanıyorum.

Bu sorun hem 11.10 hem de 12.04 için geçerli.

Rbbt

Libre office kullanarak hazırladığım pdf dosyaları her iki tarafta da sorunsuz açılıyor. Windows tarafından hem Adobe reader hemde Foxit reader ile açabiliyorum. Linuxta ise okular kullanıyorum.
What happens when I become main source of a pain!!!

ct

Dosya uzantısı .pdf olarak belirtilmiş mi acaba? Değilse dosya adını dosyaadi.pdf olarak değiştirip deneyebilir misiniz?

heartsmagic

SUDO ile ilgili bizim de böyle bir sorunumuz yok şu an. Zamanında var mıydı onu hatırlamıyorum ama, çok küçük bir ihtimal böyle bir şey yaşamış olabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Ayrıca sorun yazı tipi kaynaklı da olabilir. Ubuntu üzerinde pdf için kullanılan yazı tipi windows ta mevcut mu?

Rbbt

@ironic pdf de yazıtipi gibi bir sorun oluyor mu?  :-\  .doc dosyalarında olabilir ama pdf dosyalarında hiç karşılaşmadım şu ana kadar. 

alquirel

Yazı tipi sorun olabiliyor ama sebebini bilmiyorum.
Benim de Vodafone'dan indirdiğim e-faturalarda çoğu yazılar okunmuyor. Tüm karakterlerin yerinde dikdörtgen işareti oluyor mesela.

attila

Sanırım benim durumumda sorun yazi tipi ile alakalı değil. Karakterlerin bozuk olması gibi bir durum oluşmuyor; dosya hiç açılmıyor. Windows üzerindeyken bir hata verip (hata uyarısını tam hatırlamıyorum) kalıyor. Yani bozuk bir içeriğe bile erişemiyorum.

Mail ile arkadaşlarıma gönderdiğim belgelerde bu sorun yaşanmıyor ancak bilgisayarımdan taşınabilir belleğe atıp Windows yüklü bir ortamda açmaya çalışınca sorun tekrarlanıyor.

heartsmagic

Bu şekilde bir dosyayı bir yerlere yükleyebilir misin?

attila

heartsmagic

Virtualbox ile denediğim XP üzerinde dosya sorun vermeden açıldı. Adobe Reader X sürümü: 10.1.3

dimetokavi

heartsmagic'in denemesine istinâden, baskı için gittiğiniz merkezin bilgisayarından kaynaklanan bir sorun var gibi sanki... Kendi adıma, Scribus ile denemem olmadı ama, LibreOffice ve diğer pdf yazdırma seçeniğiyle oluşturduğum hiç bir pdf dosyasında böyle bir sıkıntı yaşamadım.

Rbbt

Win 7 - Foxit Reader 5.1.0 ile denedim açılıyor hiç bir sorun yok (;

attila

Daha önce belirttiğim bir noktayı tekrar etsem sanırım daha anlaşılır olacak durum.

Eğer dosyayı internet üzerinden indirip açarsam sorun olmuyor. Ama oluşturduktan sonra neti araya katmadan bilgisayarımdan bir usb belleğe ya da hafıza kartına atıp Windows yüklü bir bilgisayarda açmaya çalışırsam sorun oluyor.

Mantığı ben de çözebilmiş değilim ancak durum bu şekilde.

if

@attila, o parmak bellek takılı iken sudo fdisk -l
mount
ls -l /media
ne diyor?

heartsmagic

İnternetten edinilen dosyada sorun yoksa, bellek üzerinden sıkıntı çıkıyorsa belleğe kopyalama yaparken aktarımın bitmemiş olması geliyor akla.