[Çözüldü] Bölümlenmiş diske yeniden kurulum

Başlatan mels, 17 Nisan 2012 - 20:22:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mels

Herkese merhaba. Ben 11.10 kullanıyorum. Kurulum sırasında diskimi (bir yerlerde görmüştüm) 256 KB'lık ext2 "/boot" bölümü, sistemi kurduğum ext4 "/" bölümü, belgelerimi koyduğum ext4 "/home" bölümü ve son olarak ta Takas alanı olmak üzere dörde böldüm ve o şekilde kullanıyorum. Fakat malum 12.04 geliyor ve sorunum burada başlıyor. 12.04'ü kurarken bölümlemeyi değiştirmeden yani boyutlarını koruyarak, "/boot", "/" ve takas alanını biçimlendirsem ama "/home"u biçimlendirmesem kurulumda belgelerim kaybolur mu? Her ne kadar "/home" ayrı bir bölüm olsa da kurulumda gizli olarak bir yığın program dosyası geliyor. Bu alanı biçimlendirmeyeceğim için yeni kurulacak program dosyaları 11.10 dan kalan program dosyalarıyla çakışır mı? Kuruluma geçmeden önce temiz olsun diye bu dosyaları silsem, hemen akabinde 12.04 kurulumu yapsam olabilir mi? Ben her halükarda belgelerimin bir yedeğini almayı düşünüyorum, çünkü hiç bir şekilde riske atamam. Şimdiden teşekkür ederim. Sorularımın yanıtı dışında bu konuda ayrıca tavsiyeleriniz varsa dinlemek isterim.
In a world without fences, who needs windows and gates?

burk

@mels 11.10 sürümle birlikte Ubuntu, daha önce bir Ubuntu kuruluduğunu farkedip onun üzerine kurulum yapabiliyor. Ancak siz diskinizi bölmemiş, tek disk olarak kullanmaktasınız, bu yüzden üzerine 12.04 kurarsanız her şey silinir. Bunun dışında home klasörünün yeni sisteme taşınmasıyla ilgili forumda bir konu vardı diye hatırlıyorum.

Disk durumunu görmek için disk aracını ve bir de;
sudo fdisk -l
komutunu kullanabilirsiniz.

mels

@burk, öncelikle teşekkür ederim. Diski bölmüştüm. Şimdiki durumu şu şekildedir:
Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, toplam 976773168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0c7a859b
   Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048      503807      250880   83  Linux
/dev/sda2          503808     4505599     2000896   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda3         4505600   102164479    48829440   83  Linux
/dev/sda4       102164480   976771071   437303296   83  Linux

Bunlardan sda3 sistemin kurulu olduğu, sda4 ise /home'un kurulu olduğu yer. Şu halde mevcut disk bölüm durumunu aynen koruyarak 12.04'ü kursam, /home olarak seçeceğim sda4'teki bilgilerim vs kaybolur mu? Ayrıca kurulumda /home diskine gelen gizli program dosyaları (hani başlangıç klasöründe ctrl+h yaparak gördüğümüz), 11.10 daki program dosyalarıyla çakışır mı? 11.10 program dosyalarını silerek (ama kendi belgelerimi olduğu gibi bırakarak) kurulum yapsam olur mu? Öğrenmek istediklerim bunlar.

zeitgeist

Kurulum aşamasında /home bölümünü biçimlendir seçeneğini aktif etmediğin müddetçe silinmez. Ancak her ihtimale karşın önemli bilgilerini yedeklemeni tavsiye ederim.

Çeşitli kişisel ayarları yedeklemek için kullanıcı adındaki ev dizinini kopyalayabilirsin. Ancak yeni bir sistemde eski ayarlarının hepsi çalışmayabilir.

Yeni kurulum yapacaksan eğer 11.10 uygulamalarını silmenin ne faydası var bunu anlamadım, yoksa başka bir şey mi sormaya çalıştın?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

/home bölümünü bağlar ve biçimlendirme için işaretlemezsen silinmez o bölüm, her şey korunur. Uygulama dosyaları çakışır mı? Çakışır elbette ancak illa ki kötü şeyler olacak anlamına gelmez bu. Fakat bazı uygulamalar var ki sürüm atlarken eski yapılandırmaları beğenmezler. Bu durumda o dizinleri elle silmen gerekebilir haliyle.

/home bölümünü ayrı kullanan arkadaşlar mevcut forumda, ancak senin dört bölüm yapmana hiç gerek yoktu en başından. /boot ayrı olsun ext2 olsun durumları çok gerilerde kaldı. Şu durumda örneğin sen beşinci bölümü açamazsın diskinde, gerek yoksa elbette açman lazım değil. Ben senin yerinde olsam dosyalarını zaten yedekleyeceğin için temiz temiz 12.04 kurardım. Bunu yaparken ev dizini altındaki sadece istediğin uygulamalara ait dizinleri yedeklersin (gizli olanlar tabi). Örneğin Firefox, Pidgin, Xchat, Empathy vs. 12.04 kurulumu yaparsın. /boot bölümünü ayırmana gerek yok, istiyorsan /home bölümünü yine ayırabilirsin tabi, bu tamamen senin tasarrufuna kalıyor.

Bir diğer seçeneğin ise yükseltme yapmayı denemek elbette. Ben sıfır kurulumu ve bölüm yapılandırmasını sen zaten kurulum yapmaya karar verdiğin için önerdim.

Not: Benden önce cevap gelmiş bile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

Ben de "/" ve "/home" olarak farklı bölümler kullanıyorum. Dediğin işlemi pek çok defa yaptım. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ama genel olarak şu şekilde yapınca daha temiz bir sisteme sahip olduğum düşünüyorum. İkinci Ubuntu kuruluşunda kullanıcı adını farklı yapıyorum. Bu şekilde "/home" bölümünde yeni kullanıcı adı ile taptaze bir sistem oluyor. Daha sonra eski kullanıcı dizininden aktarmak istediğim belgeleri yeni dizine aktarıp o şekilde devam ediyorum. Ama eğer yaptığın bütün değişiklikler korunsun istiyorsan (temalar, programların ayarları vs..) kullanıcı değişikliği yapmadan işlemi gönül rahatlığıyla yapabilirsin. Veri kaybı yaşayacağını sanmıyorum zira ben yaşamadım.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

mels

Öncelikle herkese yanıtları için teşekkür ederim. Eve daha yeni geldiğim için ancak yazabiliyorum.

Yeni kurulum yaparken sistemi "/" altına kuruyorum kök dizin oluyor. Home klasörünü de "/home" diskine kuruyorum. Yani şu anda hali hazırda sistemim böyle ayrıldı. Şimdi 12.04 kurarken /home olarak seçeceğim diski biçimlendirmeyeceğim için onda var olan kişisel dosyalarım silinmeyecek. Bu arada dosyalarımla birlikte 11.10 dan kalma program dosyaları da silinmeyecek haliyle. (klasörü görünür yapınca görülen noktalı dosyalar). Vede ben yeni kurulumda bu programlardan bazılarını kurmayacak olabilirim teorik olarak.
Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Nisan 2012 - 11:15:50
Yeni kurulum yapacaksan eğer 11.10 uygulamalarını silmenin ne faydası var bunu anlamadım, yoksa başka bir şey mi sormaya çalıştın?
@zeitgeist: Örnekleyerek sormam gerekirse; şu anda sistemimde Skype kurulu olduğu için başlangıç klasöründe ".Skype" isimli bir dosya var. Diyelim ki ben 12.04 kurarsam ve aynı disk bölümünü /home olarak seçersem, ama biçimlendirme yapmazsam, yeni sistemime kurmayı düşünmediğim Skype programına ait bir klasör olacak mı?
Bir başka örnek: Sistemimde diyelim ki Libreoffice 3.4 var. (Bu, home klasöründe .Libreoffice isimli bir klasör olduğu anlamına geliyor)  12.04'le birlikte Libreoffice 3.5 gelecek. İki dosyadaki (Libreoffice 3.4 ve 3.5 arasındaki) çakışma bir sorun yaratıyor mu? Bu durumdan nasıl kaçınabilirim? Silmekten kastım, yeni kurulum yapmadan önce 11.10'a ait bu program dosyalarını silsem, sonra 12.04 kurduğumda nasılsa güncel olanlar kurulacak diye düşünüyorum, yoksa yanılıyor muyum? Bunları öğrenmek istiyorum çünkü sistemimde zararsız da olsa fonksiyonu olmayan bir dizin veya dosyanın var olmasını istemiyorum. Benimki de bir hastalık işte ::)
Alıntı yapılan: Aequitas - 18 Nisan 2012 - 14:16:26
İkinci Ubuntu kuruluşunda kullanıcı adını farklı yapıyorum. Bu şekilde "/home" bölümünde yeni kullanıcı adı ile taptaze bir sistem oluyor. Daha sonra eski kullanıcı dizininden aktarmak istediğim belgeleri yeni dizine aktarıp o şekilde devam ediyorum. Ama eğer yaptığın bütün değişiklikler korunsun istiyorsan (temalar, programların ayarları vs..) kullanıcı değişikliği yapmadan işlemi gönül rahatlığıyla yapabilirsin. Veri kaybı yaşayacağını sanmıyorum zira ben yaşamadım.
@Aequitas: Eski kullanıcı dizini dediğiniz yer neresi oluyor? Yeni kurulumda iki tane farklı dizin mi oluşuyor yoksa yedeğini aldığınız dizinden mi bahsediyorsunuz?

@heartsmagic: Dediğinizi uygulayacağım. Şu halde  /boot bölümü olmadan, sadece "/" ve "/home" ve tabi "takas alanı "olarak ayırıp yeni kurulum yapacağım. Dolayısıyla sorularım aslında 12.10 kurulumunda kullanmak üzere olmuş oluyor. :D

Aequitas

İlk soruna cevap olarak, diyelim ki ".skype" isimli klasör var ama sen skype kurmadın. Bu ".skype" klasörünü de silmedi. Gün geldi skype kurdun diyelim. Daha önce skype üzerinde yapmış olduğun tüm değişiklikler korunmuş bir şekilde skype kullanmaya devam edeceksin. Yeni bir ".skype" klasörü oluşturulmayacak.

İkinci soruna cevap olarak, diyelim ki 11.10 kullanıcı adın "mels". Bu durumda "/home" içinde mels isimli bir klasör var. Bütün kullanıcı dosyaların bu klasörün içinde. 12.04 kurarken eğer kullanıcı adını yine "mels" olarak belirlersen sanki yeni sistem kuruyormuşsun gibi değil de yükseltme yapıyormuşsun gibi olur. 12.04 ilk açılışında önceki masaüstü görüntün, teman vs korunmuş olur. Diyelim ki 12.04 kurarken kullanıcı adını "asd" olarak belirledin. O zaman "/home" içerisinde iki tane klasör göreceksin. Biri önceki kullanıcı dosyalarının tutulduğu "/home/mels" diğeri de 12.04 ile oluşturduğun yeni kullanıcı dizinin "/home/asd". Mesela "mels" ile indirdiğin müzikler ve kaydettiğin belgelerin var silinmesini istemediğin. Bunları "/home/mels" den alıp yeni kullanıcı bölümüne aktarabilirsin. Sıfır kurulum yapmış olduğun için diğer yapılandırma dosyalarına (.config, .skype, .gnome vs) ihtiyacın olmayacağı için geriye kalan dosyalarla birlikte önceki kullanıcı dizinini (/home/mels) komple kaldırıp tertemiz bir sistem kurmuş olursun.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Hermes

@Aequitas, Şimdi tam olarak oturdu. Teşekkür ederim.

mels

Aequitas, kullanıcı adını değiştirmezsem örneğimizdeki Skype dosyası kalacak diyorsunuz. Peki yeni kurulum yapmayacaksam bu dosyayı elle silip kaldırabilir miyim? Ayrıca başka yerlerde Skype'a ait parçacıklar kalmış olabilir mi? Öyleyse onları nasıl temizlerim? Bu soruların yanıtlarını alınca sanırım konu kafamda netleşecek.

Aequitas

Sanırım şu başlıkta tam da merak ettiğin sorunun cevabı var.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

mels

Alıntı yapılan: Aequitas - 18 Nisan 2012 - 21:48:59
Sanırım şu başlıkta tam da merak ettiğin sorunun cevabı var.
Evet. Favorilerime ekledim bile :)
Teşekkür ederim.

burk

@mels tüm bu cevaplar ışığında sorununuz çözüldü mü?

mels

burk

Başlık için de biz teşekkür ederiz @mels, kolay gelsin. :)