Canon mf5880dn çok işlevselli yazıcıda tarayıcı sıkıntısı

Başlatan kerub, 16 Nisan 2012 - 17:44:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Evet, bayağı bir gelişme olmuş. Geliştiricinin söylediği şekilde yapmak en doğrusu, zira orada ek işlemler de dönüyor. Bilhassa configure adımında, öncesinde falan. Sen bu işi iyi kıvırıyorsun @kerub :) Geliştiriciyle yazışmaya devam et, eğer takıldığın noktalar olursa yine yardımcı olmaya çalışırız. Öyle ya da böyle olacak gibi sanki bu iş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kerub

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Nisan 2012 - 20:39:59
Evet, bayağı bir gelişme olmuş. Geliştiricinin söylediği şekilde yapmak en doğrusu, zira orada ek işlemler de dönüyor. Bilhassa configure adımında, öncesinde falan. Sen bu işi iyi kıvırıyorsun @kerub :) Geliştiriciyle yazışmaya devam et, eğer takıldığın noktalar olursa yine yardımcı olmaya çalışırız. Öyle ya da böyle olacak gibi sanki bu iş.

Sevgili @heartsmagic, geliştici yine cevap verdi sağolsun. Aşağıda ekledim cevabını. Write the file with ^o and end nano with ^x  kısmını anlamadım. Ne demek istemiş burada sence? nano denilen bir dosya yazma programı vardı, ondaki komutları felan mı bahsetmiş? Evet oysa, ben dosyaya metin ekleme işini kullanıcı arayüzlü olarak yapıyorum. "gksudo nautilus" komutunu kullanarak root hakları ile dosya yöneticisini çalıştırıp ilgili dosyanın içine girip ilgili satırı ekleyip kaydedip çıkıyorum.

You don't need to reboot the pc, only switch the scanner off and on. Do you need to use sudo? Then create an udev rules file: sudo touch /etc/udev/rules.d/40-libsane.rules sudo nano /etc/udev/rules.d/40-libsane.rules and add this line: ATTRS{idVendor}=="04a9", ATTRS{idProduct}=="26f9", ENV{libsane_matched}="yes" Write the file with ^o and end nano with ^x. Your user must be a member of the scanner group. Check this with this command: id The result should contain something like this: ...,107(scanner),... If not, join this group with: sudo usermod -a -G scanner your_user_name Then you need to logoff from the session and login again and you need to switch your scanner off and on. Now you should access the scanner with your normal user rights. Please send me test.log from this command: scanimage -d pixma > test.pnm &> test.log Maybe you need to remove test.pnm with: sudo rm test.pnm (created with root rights before).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Nisan 2012 - 14:29:59

Hepsini yaptım. id komutunu çalıştırınca 107(scanner) gibi birşey çıkmıyor. sudo usermod -a -G scanner kemal dedim terminalde, sonra gene id dedim, yine 107'li birşey yok. Neyse geçtim orayı. scanimage -d pixma > test.pnm &> test.log komutunu çalıştırdım. Test.log dosyası "scanimage: open of device pixma failed: Invalid argument"  diyor. Test.pnm dosyası ise simsiyah.
Saygılarımla, sevgilerimle...

heartsmagic

Önce ilk adımları bir denetleyelim.

cat /etc/udev/rules.d/40-libsane.rules
id

çıktıları ne diyor? Ayrıca bundan önceki sembolik bağ işlemlerini yapmış mıydın? Dosyaları doğru şekilde bağladın mı yani?

kerub

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Nisan 2012 - 21:57:36
Önce ilk adımları bir denetleyelim.

cat /etc/udev/rules.d/40-libsane.rules
id

çıktıları ne diyor? Ayrıca bundan önceki sembolik bağ işlemlerini yapmış mıydın? Dosyaları doğru şekilde bağladın mı yani?
Hepsini yaptım heartsmagic.

kemal@kemal:~$ cat /etc/udev/rules.d/40-libsane.rules
ATTRS{idVendor}=="04a9", ATTRS{idProduct}=="26f9", ENV{libsane_matched}="yes"
kemal@kemal:~$ id
uid=1000(kemal) gid=1000(kemal) groups=1000(kemal),4(adm),20(dialout),24(cdrom),46(plugdev),106(scanner),116(lpadmin),118(admin),124(sambashare),125(vboxusers)

heartsmagic

Eğer sembolik bağlar da tamamsa ne yazık ki yine geliştiriciden haber beklemek zorunda kalacağız. Sen son durumu ona da aktarmışsındır muhtemelen.

kerub

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Nisan 2012 - 22:50:50
Eğer sembolik bağlar da tamamsa ne yazık ki yine geliştiriciden haber beklemek zorunda kalacağız. Sen son durumu ona da aktarmışsındır muhtemelen.

Evet aktardım, cevap bekliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2012 - 12:51:31

Alıntı yapılan: kerub - 23 Nisan 2012 - 07:51:22
Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Nisan 2012 - 22:50:50

Evet aktardım, cevap bekliyorum.

Aşağıdaki cevabı vermiş. Hepsini uyguladım ama olmadı gitti bir türlü. Bende olmadı yine diye cevap yazdım. xsane.log dosyasının içeriğini yolladım.

Please execute this command before every test session: export SANE_DEBUG_PIXMA=4 Remove all old test files: sudo rm test.pnm test.log Then start scanner testing from the beginning: scanimage -L scanimage -d pixma -A scanimage -d pixma > test.pnm If you have no rights to access your scanner, test your scanner with root rights: sudo scanimage -L sudo scanimage -d pixma -A sudo scanimage -d pixma > test.pnm If there are any problems, please send the debug output. If you prefer a GUI frontend, install xsane and use it from the command line. Then we have access to the debug output. Later you can use xsane from the menu. Please test xsane from the command line and send the logfile: xsane &> xsane.log

kerub

Bu arada çalışmalar devam ediyor.  :D Geliştirici bugün 3. yamayı gönderdi. Yazıcı işyerinde olduğu için şimdi deneyemiyorum. Yarın da onu deneyeceğim. Tarama işlemi yapılıyor ama çıktı vermiyor bir türlü. Dur bakalım halledeceğiz inşallah Mr. Bensch ile birlikte  ;)

heartsmagic

Geliştirici bu kadar ilgili olduktan sonra bence çözülür :) Tabi, senin azmini ve sabrını da yabana atmamak gerekir, tebrik ediyorum.