Ubuntu'da C/D/E bölümlemeleri

Başlatan __crazy, 15 Nisan 2012 - 15:28:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

__crazy

Herkese merhabalar.

Toshiba NB250 model bir netbook'um var ve bu bilgisayar üzerine Windows'u silerek Ubuntu 11.04 kurdum. Kurulumda harddiskimi 160 GB olarak gördü burada herhangi bir sorun yok. Kurulumda diski ikiye bölerek bir yarısına Ubuntu kurdum ve diğer yarısını da Takas alanı olarak ayarladım fakat anladığım kadarıyla Takas alanını sadece Windows görebiliyor. Benim de sorunum burda işte, Windows'taki gibi Ubuntu'da da C/D/E gibi bölümlemeler oluşturma imkanımız yok mu?

Forumda bir araştırma yaptım ama böyle bir konu bulamadım.

bytan

Bu tarafta disk bölümleri /media dizini altında bulunurlar. Alttakilerin çıktıları ne gösteriyor?

sudo fdisk -l
mount

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Diskin yarısından takas alanı olmaz. Takas alanı dediğimiz şey bellek (ram) yetmediğinde devreye girecek alandır ki, geniş bellekleri bulunan sistemlerde zaten nadiren kullanırlar. Şöyle 2GB'lik bir bölüm yeter de artar bile sanırım. Haliyle, senin yeniden kurulum planlaman gerekmekte. Eğer uğraşmak istiyorum dersen şu şekilde yaparsın.

1. Gparted ile mevcut takas bölümünü silersin.
2. Buradan 2GB'lik bir bölümü takas yaparsın.
3. Geri kalan bölümü de yedek bölüm olarak biçimler ve sisteme bağlarsın. Eğer Windows'un da görmesini istiyorsan NTFS yaparsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

__crazy

Alıntı yapılan: bytan - 15 Nisan 2012 - 16:00:31
Bu tarafta disk bölümleri /media dizini altında bulunurlar. Alttakilerin çıktıları ne gösteriyor?

sudo fdisk -l
mount

Verdiğin komutları terminalden girdim fakat böyle bir hata ile karşılaştım:

travego0403

Komutu yanlış girmişsiniz. Komutun seçeneği -1 değil -l (küçük L) olacak. Komutu kopyala yapıştır ile giriniz. Terminalde yapıştırma işlemi için CTRL+Shift+V kısayolunu kullanabilirsiniz.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

__crazy

bytan

Neredeyse kök dizin büyüklüğünde takas alanın var. Yol yakınken yeniden daha sağlıklı bir disk yapılandırmasına girişebilirsin. Forum ve wiki üzerinde işine yarayabilecek anlatım ve konular mevcut. Yine Acemiler için İlk Durak bölümünden bir başlık:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

__crazy

Yardımlarınız için teşekkürler son olarak böyle bir şey yaptım:

Son bir soru daha :) umarım sıkılmamışsınızdır. Bilgisayarım'ı masaüstüne kısayol olarak nasıl ekleyebilirim?

ct

dconf-editor

ile editörü aç. Orada

org -> gnome -> desktop -> background

bölümünde show-desktop-icons (masaüstü ikonlarını göster olarak çevirilmiş olabilir bendeki sistem ingilizce) kutucuğunu doldurun.

org -> gnome -> nautilus -> desktop

sekmesine gel ve burada eğer işaretlenmemişse computer-icon-visible kutucuğunu doldurun. Eğer işaretliyse kutucuğu boşaltıp yeniden tıklayın. Bende seçilmiş görünüyordu ama simge gelmemişti. İşareti kaldırıp yeniden seçince çalıştı. Bu ayarları yaptıktan sonra editörü kapatın.

zeitgeist

Ubuntu-Tweak uygulamasını yükleyerek simge gösterme veya benzeri ayarları yapabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

travego0403

@__crazy
Komut sonuçlarını görüntü değilde yazılı ve kod etiketi altında verirseniz daha iyi olmaz mı? Çünkü resimler biraz zaman geçtikten sonra kaybolabiliyor ayrıca sizin içinde daha pratik olur, kopyala yapıştır. Bir başka yararı da site içi aramalarda daha etkin sonuç vermesi muhtemel. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

heartsmagic

Alıntı yapılan: travego0403 - 17 Nisan 2012 - 11:56:15
@__crazy
Komut sonuçlarını görüntü değilde yazılı ve kod etiketi altında verirseniz daha iyi olmaz mı? Çünkü resimler biraz zaman geçtikten sonra kaybolabiliyor ayrıca sizin içinde daha pratik olur, kopyala yapıştır. Bir başka yararı da site içi aramalarda daha etkin sonuç vermesi muhtemel. :)

Bu konuyu ben de hatırlatmak isterim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

__crazy

Bir daha ki mesajımda dediğiniz gibi kopyala yapıştır yaparım. Son bir soru demiştim ama aklıma bir sorum daha geldi. Ben bazen bilgisayarda Libreoffice Calc'ı da kullanıyorum ve bir sayfa yazdırmıştım. Fakat sayfayı tam olarak hizalama ve kenar boşluklarını ayarlamama rağmen 33 sayfa olarak yazdırmıştı. Bu sorunu çözebilen var mı?

bytan

Normal şartlarda böyle bir durum olmaz. Sürekli de kullanıyorum, hiç buna benzer bir durumla karşılaşmadım. Durum tekrarlarsa dosyayı da ekleyerek yeni başlık açabilirsin. Bu başlığa ait soruların çözüldüyse başlığı kapatalım.

PF @ ST

__crazy

Lütfen şimdilik başlığı kapatmayın ben tekrar yazdırmayı deneyiyim.

ct

Bazen projelerimi yazdırırken bana da oluyordu. Fotokopicideki ms office'den midir bilmiyorum kayma olabiliyor. Yazdırmadan önce göz atıp öyle yazdırmakta fayda var. Gerçi bu dediğim 2-3 yıl öncesine ait. Open Office vardı o zamanlar :P

kam-5

arkadaşlar acaba bana da bu konu üzerinde yardımcı olurmusunuz......

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2013 - 12:58:11

lütfen görürseniz cevap yazın bana.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2013 - 13:03:29

uç birimde sudo fdisk -l yazdım çıkan sayfa bu..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2013 - 13:08:37

yada şuna bakın.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bytan

Bu bölümlendirmeleri sen mi yaptın? Pek fazla bilgi vermemişsin. Bu haliyle tek bir kök dizinden oluşan sistem kullanıyorsun. Eğer yeni kurulum yaptıysan ve pek fazla özelleştirme yapmadıysan yeni kurulum yaparak /home, /depo gibi bölümler oluşturmak isteyebilirsin. 

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0

PF @ ST