[Çözüldü] Ubuntuyu yüklemek istiyorum ama korkuyorum

Başlatan Karahan Sarıoğlu, 12 Nisan 2012 - 19:40:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karahan Sarıoğlu

Ubuntuyu yüklemek istiyorum fakat korkuyorum. Ubuntu hakkında bir bilgi verebilecek olan var mı?

Sistem özelliklerim yeterli mi? Yüklediğimde ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Bilgisayarım yavaşlar mı?

Bana yardım edebilecek var mı? Bu işletim sistemini o kadar çok yüklemek istiyorum ki.. Ama çok korkuyorum. Ya bir şey olursa?! Bu yüzden buraya danıştım. Sizin bana yardım edeceğinizi adım gibi biliyorum. Lütfen beni yüzüstü bırakmayın arkadaşlar.  :-\

Sistem özelliklerim:

Ayriyetten hangi Ubuntu işletim sistemini önerirsiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2012, 19:57:46

Arkadaşlar yapmayın böyle, yardım edecek kimse yok mu? Flood yapmak zorunda kalıyorum.  :'(

UbuntuME

1-Sistemin, kaatimce kaldırır Ubuntuyu.
2-Yüklediğinde hiçbir sorun ortaya çıkmaz sadece oyun açısından biraz mahrum kalabilirsin Windows'a göre.
3-Sistemin kasma konusuna gelince. Şu an Windows 7'ye oranla daha fazla performans aldığım söyleyebilirim, videolar hariç. Yani bilgisayarının yavaşlayacağını zannetmem.
4-Ubuntuların arasındaki fark, bildiğim kadarıyla, sadece masaüstü ortamı.  Güzel bir masaüstü istersen Kubuntu, hafifi bir masaüstü istersen Lubuntu yahut Xubuntu kurabilirsin.

Aslında bütün bunların cevabını Ubuntu'yu deneyerek de öğrenebilirsin. Hem senin açından daha iyi olur. Kendi gözünle görmüş olursun her şeyi, tecrübe edinirsin. Fakat şuna emin ol ki, Windows'tan çok daha fazla seveceksin Ubuntu'yu.

Bir de sorum olacak. Ubuntu hakkında nasıl bir bilgi istiyorsun?
Penguen; Elmayı Pencereye fırlattı.

Karahan Sarıoğlu

Bu cevabınız beni çok mutlu etti. Benim sizden almak istediğim bilgi, bu özelliklere sahip bilgisayara, Ubuntuyu yüklediğimde çöküp çökmeyeceğini sormaktır. Bu sorumu cevaplarsanız sevinirim.

Ayriyetten belirttiğim gibi, ben sadece Ubuntu kurmak istiyorum. Ama hangi Ubuntu işletim sistemini kurabilirim acaba? 11.10mu, yoksa 12.04mü? hangisi gösterdiğim sistem özelliklerine uygun gelir? Şimdiden teşekkürler. :)

-Oyun kurmayı ve oynamayı hiç sevmem, sadece Photoshop CS4 ve Google Chrome kurabileyim Ubuntuya, o bana yeter. Zaten bir bilgisayar daha var. :)

Rbbt

Biraz bekleyin 12.04 çıksın sonra Lubuntu veya Xubuntu kurun derim ben. Lubuntu ve Xubuntu Netbook için daha uygun diye düşünüyorum.
What happens when I become main source of a pain!!!

Karahan Sarıoğlu

Ubuntu 12.04 çıktı, windows installer var sitesinde ama Lubuntu ve Xubuntu da nedir? Ubuntunun resmi sürümleri mi?

Berk Civelek

Linux'da Ana Dağıtımlar vardır , Pardus - Ubuntu ... Bu dağıtımlarında alt sürümleri olur . Eğer bunların neye göre ayrıldığını soruyorsan , amaca göre değişir . Mesela Kubuntu : KDE masaüstü ortamıyla gelir  , Edubuntu : Eğitim odaklı sürümdür v.s v.s.
Barikâ-i hakikat , müsademe-i efkârdan doğar .

Karahan Sarıoğlu

Bu cevaplar iyice kafamı karıştırdı.
Ben sadece Ubuntuyu yüklemek istiyorum.
Hiç bir sorun çıkmaz değil mi?
Sitesinden windows installer ile yükleyeceğim.
12.04 yükleyeceğim, bahsettiğim sistem özellikleri uygun mu?
Photoshop yüklenir mi?
Google Chrome yüklenir mi?
Ubuntuyu sitesinden yüklersem Türkçe seçeneği olur mu?
Ubuntu ile hiçbir bilgim yok. Kullanımı zor mu?

Benim bu sorularımı cevaplarsanız yükleyeceğim. Teşekkürler. :)

Berk Civelek

Sorun çıkacağını tahmin etmiyorum . Ancak sorunla karşılaşırsan Forumda aratman , eğer bulamaz isende konu açman yeterli olacaktır.
Sisteminin Ubuntuyu rahatlıkla kaldıracağı kanaatindeyim .
Google Chrome'u "Ubuntu Yazılım Merkezi" nden yükleyebilirsin . (Kurduktan sonra)
Türkçe konusuna gelince , herhangi bir sorun olmaz , dil seçenekleri mevcut ve kurulabilir .
Alıştıkça Ubuntu kullanımı kolaylaşır . Yani zamana bağlı bir şey .

Karahan Sarıoğlu

12.04'ü www.ubuntu.com sitesinden windows installer ile kuruyorum o zaman :D

bilgisever

12.04 henüz beta sorun çıkarması muhtemel ve forumda her konuda mutlaka uyrılar var bununla ilgili
Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.

Karahan Sarıoğlu

Peki Ubuntu 11.10'u nereden yükleyebilirim? Link verir misiniz?

-Ayrıca bir sorum daha olacak; Şuan bilgisayarımda çok program var. Ubuntuyu yükleyince Windows 7 kalkacak ve bu programlar tamamen silinecek değil mi?

Berk Civelek

İsterseniz , Ubuntuyu Windows'un yanına kurabilirsiniz . İsterseniz Windows'u tamamen kaldırıp kurabilirsiniz . Bununla ilgili konu başlıkları Forum da mevcut .

http://www.ubuntu-tr.net/indir/

Karahan Sarıoğlu

Ya ben windowsu kaldırıp ubuntuyu kurmak istiyorum normal olarak. Yani sadece ubuntu 11.10 kalacak. Linkini verebilir misiniz?

Berk Civelek

Sadece şunu diyebilirim ki ,
Ubuntuyu sağlıklı bi şekilde yüklemek istiyorsan ".iso" dosyası indir ve bi CD'ye kalıp yazdır . Sonra CD'yi bilgisayarında boot seçeneklerinde ilk sırada başlat . Zaten otomatik olarak başlayacaktır Kur işlemi .

http://www.ubuntu-tr.net/indir/    Adresinden kendi sistemine uygun olanı indirebilirsin .

Ayrıca verdiğin görüntüden anladığım kadarıyla i386.iso kalıbını indirmelisin .

Karahan Sarıoğlu

İso dosyasını çalıştırmayı biliyorum fakat netbookumda CD yeri yok. yani yazdıramam. İsoyu indirip açsam olmaz mı?

Berk Civelek

.iso Dosyası kalıp olduğu için açmamanı tavsiye ederim , dosya zarar görebilir . Ayrıca setup dosyası değil , yani kurulum yapamazsın .

CD yeriniz yok ise USB'den kurulum yapabilirsiniz . Ama o konuda fazla bi bilgim yok , CD ile yükleme yaptığım için .

Karahan Sarıoğlu

1 Gb usb belleğim var. Şu ana kadar ihtiyacım olmadı bundan fazlasına. Usb bellek ile nasıl kuracağım? Birisi yardım edebilir mi?

bilgisever

Unebootin ile usb'ye yazıp onun ile sistemi başlatıp kurulum yapabilirsiniz

Karahan Sarıoğlu

Nasıl yani? Hiçbir bilgim yok bu tür programlar ile.  :'(

Berk Civelek

Siteden sistemine uygun .iso dosyasını indir .
Sonra "Unebootin" isimli programı indir . Bu program sayesinde .iso kalıbını USB ' ye yazacaksın .
Yazdırma işleminden sonra Usb'yi boot edip , Ubuntuyu kur .

Karahan Sarıoğlu

Usbyi boot etmek nedir? Hiç bir şey bilmiyorum sizi yoruyorum afedersiniz  :-\

UbuntuME

Penguen; Elmayı Pencereye fırlattı.

Karahan Sarıoğlu

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu'yu_USB_Flash_Diskten_Kurmak

Buradakilerden hiç bir şey anlamadım.

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

Burada gösteriyor. Anladım ama 2 GB Diyor, illa 2 GB Flash olması mı lazım?  :-\

if

@Karahan Sarıoğlu, iletilerinizdeki cümleleri kalın harflerle yazmayınız.

bilgisever

http://unetbootin.sourceforge.net/ buradan une bootin'i indirin çift tıklayıp çalıştıın daha sonra usb diski ve indirdiğiniz ubuntuyu gösterin ileri diyin kurulum başlar.

Not: kurulumdan önce usb'yi fat32 olarak biçimlendirin