[Çözüldü] flash videoları açmama sorunu ve pkgbuild hakkında bir soru

Başlatan bboy 2pac, 10 Nisan 2012 - 23:29:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bboy 2pac

youtube tarzı siteleri nasıl açabilirim flash plugin yükledim yine olmadı daha evvel sadece ses var görüntü siyahtı şimdi video da oynatmıyor dolasıyla da ses yok . 2. sorum ise paketlerinde içinde pkgbuild dosyası olmayan paketleri yükleme şansımız var mı varsa nasıl?

BayboraKaan

bboy 2pac

BayboraKaan

bboy 2pac

henüz onları yükleme şansım olmadı nasıl yükleyebilirim

BayboraKaan

Arch mi kullaniyorsun? Eger öyleyse pek bir sey diyemiyecegim. Ama Opera'nin paketleri mevcut istersen bir arastir.

bboy 2pac

evet tabiki arch kullanıyorum henüz araştırmaya fırsatım olamadığı için deneyemedim

heartsmagic

Arch kullanıyorsan bir miktar araştırma yapman gerekiyor. Hani Firefox veya Opera için fazlaca araştırma yapmana gerek de kalmaz sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bboy 2pac

heartsmagic

Alıntı yapılan: bboy 2pac - 10 Nisan 2012 - 23:29:28
2. sorum ise paketlerinde içinde pkgbuild dosyası olmayan paketleri yükleme şansımız var mı varsa nasıl?

Hangi paketlerin içinde? Soru tam anlaşılmıyor, mesela hangi uygulama için konuşuyoruz?

bboy 2pac

misal https://aur.archlinux.org/packages/cr/cromfs/cromfs.tar.gz  bunu kurmamız mümkün mü bu herhangi bi paket olabilir

heartsmagic

Senin de aslında bulduğun üzere uygulamanın AUR sayfası şu: https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=10516

Orada tar.gz (TARBALL) seçeneğinin yanında PKGBUILD dosyası da veriliyor: https://aur.archlinux.org/packages/cr/cromfs/PKGBUILD
Gerisi pkgbuild kullanarak ilgili uygulamayı kurmak sadece.

bboy 2pac

anladım tşk ederim birde son olaraktan paketi kurduğumuz dosyaları nerden işlevsel hale geçirebiliriz

https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=53329

öğrenme amaçlı bu paketi yüklemeye çalıştım fakat

tupac@2PAC lightdm-ubuntu]$ makepkg
==> lightdm-ubuntu 1.2.0.0ubuntu1-100 (Çrş Nis 11 02:53:42 EEST 2012) paketi oluşturuluyor
==> Bağımlılıklar denetleniyor...
==> Eksik bağımlılıklar:
  -> libwebkit
  -> intltool
==> Derleme bağımlılıkları denetleniyor...
==> Eksik bağımlılıklar:
  -> gnome-doc-utils
  -> gtk-doc
  -> gnome-common
==> HATA: Bazı bağımlılıklar çözülemedi

hatası aldım bunu nasıl çözebilirim

graindor

Çıktıda belirttiği gibi eksik paketler var.Listelenen paketleri kurman gerek yada
makepkg -i
komutu ile eksik bağımlılıklar da kuruluyordu galiba.
Aur yardımcı programlar var packer veya yaourt onlarla da kurablirsin.Hepsi Archwiki'de anlatılıyor.Arch kullancaksan Archwiki ile haşır neşir olman gerekiyor biraz.

Rbbt

PKGBUILD dosyasınını derleyerek kuruyorsanız bence makepkg -csi komutunu kullanın. Bu sayede hem hem bağımlılıklar yüklenecek hem derleme işlemini sırasında oluşan gereksiz dosyalar otomatik olarak silinecektir hem de kurulum işlemi başlayacaktır. Yani tek komutla 3 faklı işi aynı anda yapabilirsiniz.

Ayrıca AURdaki uygulamaları derlemeden yüklemek için yaourt veya packer kullanabilirsiniz. Bu iki araçla yükleme işlemi daha basit bir hal alıyor, depodaki uygulamaları pacman ile nasıl kuruyorsanız yaourt ile de AURdaki uygulamaları kolayca kullanabilirsiniz.
What happens when I become main source of a pain!!!

bboy 2pac

güzel demişsiniz ancak yaourt aur deposundan kaldırıldı diye biliyordum packeri nasıl indirip kullanabilirim + indirip derleyip kurduğum programları temaları vs nasıl aktif hale getirebilirim

Rbbt

yaourt AUR deposunda duruyor hatta bir hafta önce güncellenmiş  https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=5863

Gnome 3 kullanıyorsanız temaları aktif hale getirmek için gnome-tweak aracına ihtiyacınız var, bu araç depoda bulunmakta... http://www.archlinux.org/packages/?sort=&q=gnome-tweak&maintainer=&last_update=&flagged=&limit=50

ironic

yardımcı programlarla sisteme uygulamalar normal bir paket gibi kurulur. Temalar nerde gözüküyorsa kurulacaklar da o listede gözükecektir.

packer için: https://aur.archlinux.org/packages/pa/packer/packer.tar.gz

dizin içerisine girip makepkg ile paketleyip kurabilirsin.

bboy 2pac

çok teşekkür ederim arkadaşlar bilgilendirmeler için birde şöle bir hata aldım

[tupac@2PAC yaourt]$ makepkg -sci
==> yaourt 1.0.1-2 (Çrş Nis 11 23:39:42 EEST 2012) paketi oluşturuluyor
==> Eksik bağımlılıklar yükleniyor...
Parola:
tupac is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

bu hata ne anlama geliyor ve nasıl düzeltebilirim

Rbbt

Kullanıcı eklerken grup kısmına wheel grubunu eklemediniz sanırım. Root olarak aşağıdaki komutu uçbirimde yürütün çıktıya bakalım.

nano /etc/group

bboy 2pac

wheel:x:10:root,tupac

wheel  ekli görünüyor ama size 2 soru daha sormak istiyorum mümkünse birincisi dns ayarlarını /etc/resolv.conf ile değiştirdim fakat hala siteye giriş yapamıyorum yasaklı görünüyor reboot yaptım aynı diğer sorum ise mp3lerimi ve videolarımı seyredebileceğim yükü olabildiğince az olan bildiğin paket var mıdır

Rbbt

Ben DNS ayarlarını networkmanager aracılığıyla değiştirdim sorunsuz kullanıyorum.

Video seyretmek için SMplayer kullanıyorum, müzik dinlemek için audacious veya deadbeef yükleyebilirsiniz.

bboy 2pac

networkmanagerden nasıl bir yöntem izlediniz bende aynısını yapayım diğer cevaplar içinde teşekkür ederim

Rbbt

Simgeye sağ tıklayıp bağlantıları düzenle seçeneğini seçin, sonra bağlantınızı seçip düzenle şeçeneğini seçin. Yeni açılan pencereden IPv4 ayarlarını seçin, method kısmını resimdeki gibi (automatic (DHCP) adressess only) ayarlayın, sonra DNS server kısmına kullanmak istediğiniz DNS'yi giriniz resimde görüldüğü gibi arada virgül (,) olmalı.

8.8.8.8, 8.8.4.4

heartsmagic

[tupac@2PAC yaourt]$ makepkg -sci
==> yaourt 1.0.1-2 (Çrş Nis 11 23:39:42 EEST 2012) paketi oluşturuluyor
==> Eksik bağımlılıklar yükleniyor...
Parola:
tupac is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

Burada root olarak işlem yapılmamış, kurulumlar nasıl yapılacak? tupac için sudo yetkisinin olmadığından bahsediliyor, gerçi sudo da kullanılmamış.