Ubuntu 11.10 Ekran kartı HDMI çıkışı

Başlatan nihil79, 10 Nisan 2012 - 21:17:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nihil79

Merhaba,

Ben bilgisayarıma GPU performansı önemli olmayan basit bir ekran kartı almak istiyorum.  (Sadece HDMI çıkışından yararlanmak amacıyla) XBMC ile kullanabileceğim, Philips LCD TV'ye  hem görüntü hemde ses taşıyabilecek bir ekran kartına ihtiyacım var. Ati yada Nvidia farketmez. Aradığım asıl özellik, ubuntu 11.10 ve XBMC ile sorunsuz çalışacak ve sürücüleri kolay kurulacak bir ekran kartı. Hangi ekran kartını almalıyım?  Sistemim AMD Athlon X4 645 Asus m4n68tm v2 anakart. 64 bit ubuntu kullanıyorum.

Teşekkürler...

decent

Hoşgeldiniz.

Kendi kullandığım karttan yola çıkarak tavsiyede bulunabilirim, Ubuntu 11.10 ve 12.04 + diğer bir çok dağıtım ile sorunsuz çalışıyor.
Ekran kartı için bkz. >> hepsiburada.com

Fakat LCD TV bağlamadım, ASUS MS238 ekran ile birlikte HDMI bağlantı üzerinden kullanıyorum.

confickerbelasi

önemli bir ayrıntıyı belirteyim hdmi ile bağlantı öncesi bilgisayarı ve tv'yi kapalı olmasına dikkat et bağlantıyı sökerkende iki cihazda kapalı olsun sonra niye mavi renkli görüntü var yada no signal yazıyor dersin açık bağlayınca piyango misali portlar yanabilir çünkü diyeceksinki çok söktüm taktım açık bişey olmadı bu olmaz demek değil titanik içinde batmaz diyorlardı battı.

nihil79

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 11 Nisan 2012 - 00:06:04
önemli bir ayrıntıyı belirteyim hdmi ile bağlantı öncesi bilgisayarı ve tv'yi kapalı olmasına dikkat et bağlantıyı sökerkende iki cihazda kapalı olsun sonra niye mavi renkli görüntü var yada no signal yazıyor dersin açık bağlayınca piyango misali portlar yanabilir çünkü diyeceksinki çok söktüm taktım açık bişey olmadı bu olmaz demek değil titanik içinde batmaz diyorlardı battı.

Bunu bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu. Zaten ben şöyle yapmayı düşünüyorum aslında. HDMI sürekli kasanın arkasında takılı olacak. Birde VGA yada DVI girişinden monitor bağlayacağım. TV'yi açtığım zaman direkt HDMI'den, Monitoru açtıgım zaman VGA yada DVI'den görüntü alabilir miyim? Yani sürekli tak çıkar yapmak istemiyorum. Hem monitor hemde TV HDMI bağlı olsun ben logout yapayım yukardan, XBMC ile başlatayım Ubuntu session'u TV'yi açınca görüntü gelsin istiyorum TV'ye.  Yani ayrıca HTPC alacağıma zaten masaüstü bilgisayarım sessiz çalısıyor. Kasayı TV'nin yanına koyarım oradan da VGA yada DVI kablo uzatırım monitore. Hem HTPC gibi uzaktan kumandayla hemde Ubuntu'dan kendi monitorumle kullanmak amacım. Bu amacıma ulaşabilir miyim?   

Alıntı yapılan: decent - 10 Nisan 2012 - 21:26:13
Hoşgeldiniz.

Kendi kullandığım karttan yola çıkarak tavsiyede bulunabilirim, Ubuntu 11.10 ve 12.04 + diğer bir çok dağıtım ile sorunsuz çalışıyor.
Ekran kartı için bkz. >> hepsiburada.com

Fakat LCD TV bağlamadım, ASUS MS238 ekran ile birlikte HDMI bağlantı üzerinden kullanıyorum.

Tavsiye için teşekkürler.  Fakat bundan daha ucuz bir kart iş görmez mi? Mesela bu.

http://www.hepsiburada.com/Liste/sapphire-ati-hd-4670-1gb-128bit-gddr3-directx-101-pci-e-x16-20-hdmi-ekran-karti-11138-31-20r/productDetails.aspx?productId=bd52449&categoryId=204&SKU=BD52449

Dediğim gibi GPU önemli değil. Oyun falan yada Grafik gerektiren uygulamalar çalıştırmayacağım.

Saygılar...

confickerbelasi

yeterli olur zaten dx11 ile ilgin yok hd4670 işini görür ben pek tercih etmesemde .

decent

@nihil79,
Yukarıda da belirttiğim gibi, sadece kullandığım marka/model için tavsiyede bulunabilirim.
Bu bağlamda, üyelerimiz arasında HD 4670 kullananlar varsa onların fikirlerini alabiliriz.

nihil79

Alıntı yapılan: decent - 11 Nisan 2012 - 13:42:54
@nihil79,
Yukarıda da belirttiğim gibi, sadece kullandığım marka/model için tavsiyede bulunabilirim.
Bu bağlamda, üyelerimiz arasında HD 4670 kullananlar varsa onların fikirlerini alabiliriz.

Anladım yinede tavsiyeniz için çok teşekkürler...

Saygılar

confickerbelasi

işini görür hdmi var bunda sorun olmaz.