Firefox ve Thunderbird`deki takılmalar

Başlatan osmancık, 09 Nisan 2012 - 19:46:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Merhaba.
Firefox u açtığımda aşırı belirgin bir şekilde takılmalar var. Yani şunu kastediyorum: Sayfa açılmış durumdayken kaydırma çubuğu ile yukarı aşağı kaydırdığınızı düşünün. En yukarıdan en aşağı gelene kadar en az 2 defa görüntüde durma oluyor. Sayfa açılma hızı vs. den bahsetmiyorum. Firefox programının genelinde bu takılma var. Üstteki Dosya, Düzen, Görünüm ... menülerinde dolaşırken de menüler donuyor. Fare bir sonraki menünün üzerindeyken hala bir önceki menü en az 1 sn açık kalıyor. Firefox ayarlarında (Düzen > Tercihler) gezinirken sekmeler arasında dolaşırken de aynı yavaşlık mevcut.
Ve en önemlisi aynı durum thunderbird programında da var. Mesela chromium da böyle bir sorun yok.
Ne yapabilirim fikri olan var mı? Compiz kullanıyorum onun bir etkisi olabilir mi?
Not: Sistemi yeni kurdum. firefox üzerinde hiçbir eklenti falan da kurmadım.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

burk

@osmancık öncelikle forumda ekran kartı ile ilgili başlıkları inceleyin, çıktıları buraya da geçebilirsiniz, ayrıca donma yaşandığı anlarda;
top çıktısını kopyalayıp buraya geçin.

osmancık

Ekran kartım ati. jockey ile sürücüyü etkinleştirdim yeşil görünüyor. Compiz de çalıştığına göre ekran kartı sürücümde sorun yok diye tahmin ediyorum.
~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6570M/5700 Series
OpenGL version string: 4.1.11005 Compatibility Profile Context

~$ sudo jockey-text --list
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

Donma anındaki top çıktısını yakalamam biraz zor çünkü belirgin şekilde bişey gözlenmiyor. htop -d 1 i çalıştırıp firefox da bir sayfayı sürekli yukarı aşağı kaydırmak suretiyle test yaptım. Bu sırada firefox akıcı bir kayma işlemi yapamadı. Sayfanın başından sonuna gelene kadar donmalar oldu. Bu sırada bir gözüm htop u izliyordu ve işlemcinin bir tanesi %100 olarak görünüyordu. Firefox boşta dururken işlemciyi %100 yapmıyordu.
Aynı testi chromium ile denedim. Kaydırma işlemi akıcıydı ve işlemciyi %100 e çıkarmıyordu.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

burk

@osmancık şayet başka bir tarayıcıda aynı sorun oluşmuyorsa flash ve java gibi üçüncü parti yazılımlar düzgün çalışıyordur, ekran kartı da kurulmuş zaten. Bence Firefox'u kaldırıp tekrar kurmayı deneyin.

heartsmagic

Bir de Compiz olmadan, mesela Unity2B ile görmek faydalı olur durumu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osmancık

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2012 - 01:43:52
Bir de Compiz olmadan, mesela Unity2B ile görmek faydalı olur durumu.

Denedim. compiz çalışıyor mu diye görev yöneticisinden de kontrol ettim. Ama yine aynı, fark eden bişey yok.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

@osmancık, dpkg -l | grep -v ^ii
dpkg -l | grep firefox
dpkg -l | grep thunderbird

İkisi de sıkıntı çıkarıyorsa ortak kullandıkları bir kütüphaneden kaynaklanıyor olabilir. Firefox'u uçbirimde başlatıp çıktıları buraya geçin.

osmancık

İstediklerinizi veriyorum:
~$ firefox

(firefox:6177): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,
FoxyProxy settingsDir: /home/osman/.mozilla/firefox/febeprof.yedek/foxyproxy.xml

~$ dpkg -l | grep -v ^ii
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
||/ İsim                                         Sürüm                                 Açıklama
+++-=============================================-=======================================-===============================================================================
rc  chocolate-doom                                1.6.0-1                                 Doom engine closely-compatible with vanilla doom
rc  gatos                                         0.0.5-19ubuntu1                         ATI All-in-Wonder TV capture software
rc  libgatos0                                     0.0.5-19ubuntu1                         The General ATI TV and Overlay Software(GATOS): Runtime Libraries
rc  libibtk0                                      0.0.14-12                               Insomnia's Basic ToolKit
rc  libmikmod2                                    3.1.11-a-6.4                            A portable sound library
rc  libsdl-mixer1.2                               1.2.8-6.3build1                         mixer library for Simple DirectMedia Layer 1.2
rc  libsdl-net1.2                                 1.2.7-2                                 network library for Simple DirectMedia Layer
rc  ntfs-3g                                       1:2011.4.12AR.4-2ubuntu3                read/write NTFS driver for FUSE
rc  prboom                                        2:2.5.0+dfsg1-6                         clone of the legendary first person shooter Doom

~$ dpkg -l | grep firefox
ii  firefox                                       11.0+build1-0ubuntu0.11.10.1            Safe and easy web browser from Mozilla
ii  firefox-globalmenu                            11.0+build1-0ubuntu0.11.10.1            Unity appmenu integration for Firefox
ii  firefox-gnome-support                         11.0+build1-0ubuntu0.11.10.1            Safe and easy web browser from Mozilla - GNOME support
ii  firefox-locale-en                             11.0+build1-0ubuntu0.11.10.1            English language pack for Firefox
ii  firefox-locale-tr                             11.0+build1-0ubuntu0.11.10.1            Turkish language pack for Firefox

~$ dpkg -l | grep thunderbird
ii  thunderbird                                   11.0.1+build1-0ubuntu0.11.10.1          Email, RSS and newsgroup client with integrated spam filter
ii  thunderbird-globalmenu                        11.0.1+build1-0ubuntu0.11.10.1          Unity appmenu integration for Thunderbird
ii  thunderbird-gnome-support                     11.0.1+build1-0ubuntu0.11.10.1          Email, RSS and newsgroup client - GNOME support
ii  thunderbird-locale-en                         1:11.0.1+build1-0ubuntu0.11.10.1        English language pack for Thunderbird
ii  thunderbird-locale-en-gb                      1:11.0.1+build1-0ubuntu0.11.10.1        Transitional English language pack for Thunderbird
ii  thunderbird-locale-en-us                      1:11.0.1+build1-0ubuntu0.11.10.1        Transitional English language pack for Thunderbird
ii  thunderbird-locale-tr                         1:11.0.1+build1-0ubuntu0.11.10.1        Turkish language pack for Thunderbird
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

osmancık

.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

@osmancık, çıktıda bir sorun döndürmemiş firefox. Neden olabileceğine dair aklıma bir şey gelmiyor.

dpkg-query -L firefox |  egrep -i 'so$'
dpkg-query -L thunderbird |  egrep -i 'so$'
ne döndürüyor?

osmancık

~$ dpkg-query -L firefox |  egrep -i 'so$'
/usr/lib/firefox-11.0/libsmime3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libxpcom.so
/usr/lib/firefox-11.0/libmozsqlite3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libxul.so
/usr/lib/firefox-11.0/components/libbrowsercomps.so
/usr/lib/firefox-11.0/components/libdbusservice.so
/usr/lib/firefox-11.0/components/libmozgnome.so
/usr/lib/firefox-11.0/libnssdbm3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libfreebl3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libnssutil3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libplds4.so
/usr/lib/firefox-11.0/libnspr4.so
/usr/lib/firefox-11.0/libssl3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libmozalloc.so
/usr/lib/firefox-11.0/libsoftokn3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libnss3.so
/usr/lib/firefox-11.0/libplc4.so
/usr/lib/firefox-11.0/libnssckbi.so

~$ dpkg-query -L thunderbird |  egrep -i 'so$'
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libsmime3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libxpcom.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libmozsqlite3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libxul.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/components/libdbusservice.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/components/libmozgnome.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libnssdbm3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libfreebl3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libnssutil3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libplds4.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libprldap60.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libnspr4.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libssl3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libldif60.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libmozalloc.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libldap60.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libsoftokn3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libnss3.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libplc4.so
/usr/lib/thunderbird-11.0.1/libnssckbi.so

Çok can sıkıcı bir durum. Müsait bir vaktim de bi de KDE kurup onla bakacam.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

@osmancık, hata kaydı açılsa iyi olur. Açmak isterseniz yardımcı olurum.

sudo apt-get autoremove komutuyla sistemdeki gereksiz kalıntıları temizleyin.

osmancık

Kalıntıları temizledim. Tamam hata kaydı açalım. Ne yapmam gerekiyor?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

@osmancık, nasıl yapıldığı burada1  anlatılıyor.

1)Öncelikle bir Launchpad hesabı açıyorsunuz: https://login.launchpad.net/tR948nXJFLVGbX9T/+new_account
2) Sonra Firefox için ubuntu-bug firefox komutunu veriyorsunuz. Geri kalan her şeyi uygulamanın kendisi görecektir.
3) Açılacak hata kaydına ne olduğunu bir iki cümleyle yazınız. Bununla beraber "Hatayı tekrarlama adımları" ve "Ne olmasını bekliyordum" başlıkları altından hatanın nasıl tekrarlanabileceğini adım adım ve aslında ne olması gerektiğini yazarsınız. Gerekirse ben yazarım. Takıldığınız yerde sorabilirsiniz. Thunderbird içinde aynı adımları uygulayın. Sadece komut değişecek: ubuntu-bug thunderbird

1 https://help.ubuntu.com/community/ReportingBugs

osmancık

Tam olarak ifade edemedim İngilizce olarak "Firefox da takılmalar oluyor" nasıl derim? Summary bölümündeyim şuan. "Please describe the bug in a few words, for example, "weather applet crashes on logout": " diyor.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

"Firefox freezes constantly while scrolling or using menus" yeterlidir.

osmancık

firefox için açtım: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/firefox/+bug/981058
uygun olmuş mu? Bir de thunderbird için de aynı şeyleri mi yazayım yoksa bu bug a thunderbird ekleme falan gibi bi seçenek var mı?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

@osmancık, olmuş olmuş. Thunderbird için ayrı açmak gerek sanırım. İlk defa iki uygulamada aynı sorun için hata kaydı açıyorum ben de. Açıldktan sonra ileti geçilir thunderbird'de/firefox'da da aynı sorunu yaşıyorum diye ve hata kaydının bağlantısı geçilir.

osmancık

"Also affects project"   butonu var ordan thunderbird ü de ekledim.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

Alıntı yapılan: osmancık - 13 Nisan 2012 - 23:13:46
"Also affects project"   butonu var ordan thunderbird ü de ekledim.

Güzel:) Şimdi beklemeyeceğiz.

firefox -safe-mode şeklinde açınca da oluyor mu?

osmancık

.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`