[Çözüldü]Wma uzantılı müzik çalan program

Başlatan ceylandag, 11 Eylül 2008 - 13:08:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceylandag

Wma uzantılı dosyaları oynatabilen bir prpgram var mıdır? Beep media player plugin indirmeme rağmen çalmadı.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ihtiyar said

Öncelikle sizi Türkçe'yi daha güzel kullanmaya davet ediyorum.

Sorunuza cevap olarak da; Rhythmbox isimli çoklu ortam oynatıcısını öneriyorum. Forumda bir arama yaparsanız, sanırım indirebileceğiniz yer ve yöntemler gelecektir.

ihtiyar said

Size forumda arama yapın dedim, sonra ben bir arama yaptım ama sonuç çıkmadı. Küçük bir araştırma ile bunu da hallettik. :)

Uygulamalar>Donatılar>Uç Birim
'e tıklayın. Açılan pencerede;

Alıntı Yapsudo apt-get install rhythmbox

yazın ve Enter'e basın. Oturum şifrenizi girip tekrar Enter'e basın. Program bilgisayarınıza yüklenecektir.
Daha sonra Uygulamalar>Ses ve Video>Rhythmbox Müzik Çalar yolu ile başlatabilirsiniz. Sistem>Tercihler>Yeğlenen Uygulamalar'dan Çoklu Ortam sekmesini seçerek programınızı yeğlenen uygulama olarak atayabilirsiniz. -Anlatım, acemilere göre hazırlanmıştır. Değilseniz "biliyoruz bunları" demeniz size bir şey kazandırmayacaktır. :)

ceylandag

Bahsettiğiniz programda wma çalışmamaktadır.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

atomkarinca

O zaman codecler tam yüklenmemiş olabilir:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

komutunu bir deneyin

eldirr

Bir codec problemi olabilir belki.

Aşağıdaki paket içerisinde MP3, DVD, Flash, Quicktime, WMA ve WMV gibi formatların oynatılması için gerekli dosyalar olması gerekiyor.

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

(Ayrıntılı bilgi : https://help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats)

Bunu yükleyip tekrar deneyin.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ceylandag - 11 Eylül 2008 - 15:08:28
Bahsettiğiniz programda wma çalışmamaktadır.

Ben çalıştıramadım ya da benim bilgisayarımda çalışmadı diyebilirsiniz. Programda çalışmadı derseniz doğru bir ifade olmaz, çalışan en az bir adet var -örnek olarak benim bilgisayarım-. Bu örnekle de teziniz çürütmüş olur. Varsa başka bir çözüm, arkadaşlar devam etsin. Benden bu kadar -başka çözüm bilmediğimden/şu anda araştıracak takat bulamadığımdan susuyorum-.

ceylandag

Ttnet müzikten wma formatında bir adet parça indirdim ne yaptımsa çalışmadı acaba formatı farklı mı değişik bir wma mı?
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ihtiyar said

Değişik bir wma diye bir şey var mı bilmiyorum. Rhythmbox'ı yükledikten sonra sisteminizi güncellediniz mi? Bir de "Kurulumdan sonra yapılması gerekenler" diye bir başlık var forumda. Arama yaparak bulabilirsiniz. Orada kodek yükleme de anlatılmış. Deneyebilirsiniz.

munirekinci

atomkarinca

Alıntı yapılan: ceylandag - 11 Eylül 2008 - 16:54:12
Ttnet müzikten wma formatında bir adet parça indirdim ne yaptımsa çalışmadı acaba formatı farklı mı değişik bir wma mı?

Eğer yanlış hatırlamıyorsam TTNet in şarkıları DRM'li olduğu için Linux'ta çalışmıyor. Bunun için TTNet'e mail atıp şarkılarını DRM'siz dağıtmasını isteyebilirsin. Böylelikle bu hizmetten Linux kullananlar da faydalanmış olur.

atomkarinca

@erginemr, ne yazık ki dosyanın yasal sahibi de olsanız bu DRM korumasını kaldırmanız yasak. Kaldırdığınız anda yasallıktan çıkıyor dosya. Bu yüzden TTNet eğer şarkılarının Linux kullananlar tarafından da dinlenmesini istiyorsa bu korumayı kaldırması gerekiyor. Verilebilecek tüm öneriler ne yazık ki yasal sınırların dışına çıkıyor.

erginemr

Teşekkür ederim @atomkarinca,

Bu takdirde, bir önceki mesajımı siliyorum...