gpu ile performans artırımı mümkün mü?

Başlatan forbid55, 09 Nisan 2012 - 01:42:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

forbid55

Merhabalar, Samba paylaşım için kullanılan Ubuntu 11.10'da grafik işlemcilerini kullanarak ek performans artışı sağlanılabilir mi?

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

forbid55

80 bilgisayarlik gigabit networkte dosya transferi haliyle hizli ve yogun oluyor. Serverda onboard vga yanisira radeon 5770 harici ekran karti var grafikle isimiz olmadigindan gereksiz bir donanim gibi geliyor bana.. Samba ile yaptigim paylasimlarda GPU islemcisinden faydalanabilirmiyim bunu merak ettim, olmuyorsa da cok muhim degil. Tesekkurler.

WhiteScars

Hocam selamlar,

Öncelikle söylediğin şey imkansız gibi bir şey. Imkanı olduğunu düşünen varsa açıklayabilir. GPU kullanarak yapabileceğin işlemler genelde matrix işlemek, görüntü render etmek gibi işlerdir. Buna GPU Computing deniyor. Bu işler için NVIDIA tarafında CUDA diye bir framework var, ATI tarafında da ise yanlış hatırlamıyorsam STREAM adında bir framework mevcut.

CUDA için konuşuyorum. Temelde, datanızı ve işleme yönteminizi framework vasıtasıyla yazarsınız, bu kod GPU üzerinde işlenir.

Şimdi gelelim dosya transfer hızına, burdaki en önemli faktör network üzerindeki donanımlar. Donanımın kapasitesi ve ağın yoğunluğuna bağlı performans kayıpları olması doğaldır.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

forbid55

@WhiteScars kimse açıklama yapmadığına göre dediğiniz gibi imkansız. Cevap için teşekkürler.

if

Veri aktarımlarını verimlileştirmek istiyorsanız başka yerlere bakmak gerekebilir.

Ekran kartı boşta durmasın diyorsanız RAM ya da swap olarak kullanabilirsiniz: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Using_Graphics_Card_Memory_as_Swap