[Çözüldü] wc -m komutu

Başlatan barisyilmaz78, 23 Nisan 2012 - 11:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barisyilmaz78

Merhaba

basit bir konu ama nedenini ögrenmek istiyorum. baris.txt adli bir dosyam var. icinde sadece abcde diye bes karakterlik bir metin var. Lakin ben

wc -m baris.txt  yazinca sonuc olarak
         6 abcde    geliyor. Normalde burdaki karakter sayisi 5 olmasi gerekmiyor mu?

Birde test adli bir dosyam var icinda asagidakiler yaziyor. ./test DXABC yazinca bu DXABC'nin karakter sayisini kontrol etmesini istiyorum.

#!/bin/bash
karaktersayisi$(echo $1|wc -m)
if [ "$karaktersayisi" = "5" ]
then
     echo "karakter sayisi =$karaktersayisi"
else
    echo "karakter sayisi 5 degil"
fi

programi söyle isletiyorum mesala:  ./test DXABC

karakter sayisi 5 degil sonucu geliyor.

neden acaba?

Düzenleme Notu: Komut ve çıktıları için [code][/code] etiketi kullanınız.

bytan

Dosya içerisinde e harfinden sonra boşluk karakteri var mı? Ya da saydığı karakterleri teker teker ekrana yazdırdığında 6. karakter hangisi oluyor bakma imkanın oldu mu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

barisyilmaz78

dosyanin icerigini ben kendim yazdim ne saginda ne solunda bosluk karakteri var. Daha dogrusu hicnirsey yok. sadece abcde

bytan

Sayılan karakterlere bakalım. Muhtemelen satır sonu/yeni satır karakteri vardır.

cat baris.txt | od -c
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

barisyilmaz78

tesekkürler.. problemin nereden geldigini anladim .. dediginiz gibi baktim ; echo $1 dan dolayi satır sonu/yeni satır geliyor en sonda..

echo -n $1 yazdigimda satir sonu eklenmiyor..
gözden kacmis :-)