Ubuntu'yu Sunucu Olarak Kullanma

Başlatan maydin95, 07 Nisan 2012 - 00:29:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Biraz forumda bakındım ancak pek bir şey bulamadım.

Sorum şu ki şimdi bilgisayarımızdaki PHP gibi Web projelerini localhost'tan görebiliyoruz. Hatırladığım kadarıyla Windows'a PHP, MySQL ya da Apache kurarken eğitimci arkadaş orada bir değerin bilgisayarı sunucu yapacağını söylemişti.

Galiba buna göre benim IP adresimi bilen biri benim Localhost'uma bağlanıp oradaki dosyalarımı icra edebilecek. Bunun için bir yol var mıdır? İlle de o PHP dosyaları için host mu almamış gerekiyor?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Apache yapar PHP için sunucu işini, arkadaşın onu söylemiştir muhtemelen. Sistemde Apache kuruluysa zaten dışarıdan erişmek kolay. Yapacağın tek şey modemin üzerinden 80. portu Apache'nin kurulu olduğu makinenin IP adresine yönlendirmek olacak. Bu işi yaptıktan sonra kendi sisteminden kendi IP adresine çıkmaya çalışma, modemi görürsün. Tünelle bak ya da başka birine denet. Karşına çıkabilir bu sorun, şaşırma diye baştan söylemek istedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ismailperim

Alıntı yapılan: maydin95 - 07 Nisan 2012 - 00:29:31
Biraz forumda bakındım ancak pek bir şey bulamadım.

Sorum şu ki şimdi bilgisayarımızdaki PHP gibi Web projelerini localhost'tan görebiliyoruz. Hatırladığım kadarıyla Windows'a PHP, MySQL ya da Apache kurarken eğitimci arkadaş orada bir değerin bilgisayarı sunucu yapacağını söylemişti.

Galiba buna göre benim IP adresimi bilen biri benim Localhost'uma bağlanıp oradaki dosyalarımı icra edebilecek. Bunun için bir yol var mıdır? İlle de o PHP dosyaları için host mu almamış gerekiyor?

Windows'da WAMP server gibi 3. sınıf yazılımlar localhost dışından erişilebilmesi için bazı küçük ayarlar gerektirebiliyor. Arkadaşın muhtemelen bundan bahsetmiştir. Ubuntu üzerinde Apache, Php 5, Mysql, Phpmyadmin gibi ihtiyacın olan şeyleri kurduktan sonra @heartsmagic arkadaşımın da belirttiği gibi modenden bir port routing yapman internet erişimine açmak için yeterli olacaktır.
Belki hiç birşey yolunda gitmedi; Ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!