Ekran Kartım Bozuk Olabilir mi?

Başlatan agritux, 04 Nisan 2012 - 09:16:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

İlk olarak belirteyim, optimus ekran kartı ile ilgili bir konu. Ama nasıl çalıştırırım, ne yapmalıyım şeklinde bir soru değil. Bozulmuş olup olmadığını nasıl anlarım. Benim için önemli olan bu aşamada bu :)
Gerisini uğraşarak halledebileceğime inanıyorum :)

Samsung np300e5a-s05tr marka ve model dizüstü bilgisayara sahibim. Optimus için bir çözüm bulamadığım, aşırı ısındığı ve fanın bilgisayarı uçuşa geçireceğinden korktuğum için linux dağıtımlarından uzak kalmıştım.

Bumblebee ve ironhide ile başarı sağlandığını görünce çok sevinmiş, herşeyi silip tekrar ubuntu kurulumu yapmıştım.
Fakat, ne bumblebee ile nede ironhide ile başarı sağlayamadım.

Sorunsuz şekilde bumblebee kurulumunun ardından, fan hızı ve ısınma problemlerim devam etti. Pil kullanım süremde artış olmadı.
Optirun komutu "fatal error" verdi.
arda@agritux:~$ optirun firefox
arda@agritux:~$ XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":8"
      after 31 requests (31 known processed) with 0 events remaining.

ironhide de ise, yine sorunsuz  bir kurulum gerçekleştirdim. Fakat, aşağıdaki resimde belirtilen dizinlerde belirtilen dosyalar oluşmadı.

ve yine aynı şekilde çalıştıramadım. Isınma ve fan sorunu devam etti.

@apocuk arkadaşımızın yardımları ile acpi_call yöntemi ile nvidia kartı kapatıp intel ile devam edeyim dedim.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.msg393772#msg393772
bu iletide tarif ettiklerini harfiyen yerine getirdim. Vermesi gereken çıktılar hep aynıydı.
Fakat yine fan ve ısınma probleminin ve pil kullanım süresinin artmamasının ardından tekrar @apocuk arkadaşımıza danıştım bunun normal olup olmadığını.

o da kontrol amaçlı

lspci -v| grep VGA

komutunu vermemi, çıktısının şu şekilde olması gerektiğini söyledi;

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 0df6 (rev ff) (prog-if ff)

ama benim çıktımda nvidia dan eser yok :)

arda@agritux:~$ lspci -v| grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
arda@agritux:~$

şimdi aklımdaki soru başta da belirttiğim üzere, ekran kartımda sorun mu var?

cagriemer

/usr/local/bin/ironhide-enablecard calistirildiginda bir degisiklik oluyor mu? Zannetmiyorum ki donanimsal bir problem olsun.

agritux

O dizin boş. Bin içerisinde hiç  bir şey yokki

cagriemer

/usr/share/ironhide/examples altinda ornekler varmis. Ekran kartinizi acan ve kapatan iki ayri betik var anladigim kadariyla. Bunlari elle ilgili dizinde soyledigi gibi olusturabilme imkaniniz var mi?

agritux

examples' in içi de boş :)
kurulum yaparken sizin bilgisayarınız ile ilgili sadece 1 yapılandırma var diye uyarı verdi.

burada gördüğünüz üzere 3 4 tane yoktu. Sadece onu seçme şansım vardı yani. Bende kullanmış ve onay vermiş kişilerin sayısıda vardı. 200 küsür kişi denemiş ama sadece 1 kişi onay vermişti çalıştığına dair.

cagriemer

Peki BIOS uzerinde ekran kartini acip kapatabileceginiz bir ayar var mi?

apocuk

Evet biostan kapalı olabilir çünkü sadece intel kartı görüyor
nvidia için bir çıktı alamıyorsun bu nedenle ne ironhıde nede
bumblebee nede acpi_call metoduyle basarılı olamadık
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

agritux

Win7 üzerinde başarılı bir şekilde kullanıyor ya da kullandığımı sanıyordum.
Biostan kapatmak için bir ayar aradım bu işlemleri yapmadan önce.
Ama bulamadım.
Belki vardır ama biosu çok kurcalamak istemedim.
Sonra hiç değişiklik yapmadığım halde, değişiklikleri kaydetmeden çık dedim.

if

Böyle bir durumda root ile çalıştırıldığı söylenmiş1. @agritux, root kullanıcısını oluşturup onunla sisteme girdiğinizde ekran kartı görünüyor mu?

1 http://ubuntuforums.org/showpost.php?s=2bf4cdbcab0bc228f180965c70781def&p=8770224&postcount=6

agritux

Beta2 indirdim onu kuracağım. 12.04 de sorunsuz diyor herkes. Ekran kartında sorun olup olmadığı sanırım ozaman da anlaşılacak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2012 - 12:12:13

Dün akşam kuramadım 12.04
kullanıcı adı şifresi girdiğimiz kurulum aşamasında, devam dediğimde donup kalıyor. devam etmiyor. dvd çalışıyor fakat ilerlemiyor. dvd yi taramaya devam ediyor.
saatlerce bekledim, bir şey olmadı.