Ati Hd 2600 XT Ekran kartımı Envy ile kurdum ve compiz fusion çalıştı

Başlatan lynx, 09 Eylül 2008 - 00:51:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lynx

Envy ile Ati ekran kartlarının tanıtımı

Paketi sitesinden indirdikten sonra

# dpkg -i envy_0.8.2-0ubuntu1_all.deb

Komutu ile paketi sisteme kuruyoruz. Daha sonra

# sudo envy

komutu ile scripti çalıştırıyoruz.

Script çalışınca karşınıza çoktan seçmeli bir menü geliyor :

+———————————————————–+
    | Envy Menu ver.0.8.2 |
    | 1 - Install the NVIDIA driver |
    | 2 - Uninstall the NVIDIA driver |
    | 3 - Install the ATI driver |
    | 4 - Uninstall the ATI driver |
    | 5 - Install the ATI/NVIDIA driver Manually |
    | 6 - Restart the Xserver |
    | 7 - Exit |
    | NOTE: IF THE SCREEN TURNS BLACK, PLEASE TYPE ALT+F1 |
    +———————————————————–+
    Please select one of the activities displayed above and press ENTER:

Bu menüden ekran kartınıza uygun driver kurulumunu seçiyorsunuz. Envy kurulumu yapabilmesi için gerekli olan, sisteminize uygun dosyaları internetten indirip kurulumu yapıyor. Kurulum bittiği andan itibaren Envy X serverinizi başlatıyor ve anında X ekranı karşınıza geliyor.

Compi Fusion Kurulumu

Öncelikle daha önce kurulmuş olan compiz paketlerini kaldırıyoruz.Bunun için Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim

Komut
Kod:

sudo apt-get -y remove compiz-core desktop-effects

daha sonra Sistem->Yönetim->Yazılım Kaynağı'na tıklıyoruz açılan menüden 2. taba(üçüncü parti yazılım) tıklayıp "Ekle(Add)" düğmesine tıklıyoruz ve aşağıda kaynağı yapıştırıyoruz.

Kod:

deb http://download.tuxfamily.org/3v1deb feisty eyecandy

Bu defa "Kaynak Ekle" düğmesine tıklayarak aşağıda ki kaynak depoyu ekliyoruz.
Kod:

deb-src http://download.tuxfamily.org/3v1deb feisty eyecandy

Yazılım Kaynağı'nı şimdilik kapatmıyoruz.
Aşağıdaki komutu giriyoruz uçbirim(terminal)e
Kod:

wget http://download.tuxfamily.org/3v1deb/DD800CD9.gpg

ve şimdide bu komutu giriyoruz.
Kod:

sudo apt-key add DD800CD9.gpg

Şimdi Yazılım Kaynağı'nı kapat düğmesine tıklıyoruz. Bize "Yazılım bilgileri yenilensin mi" şeklinde bir soru sorulacak "Yenile" deyip eklemiş olduğumuz kaynağı ve anahtarını eklemiş olduk.
Şimdi de aşağıdaki komutları tekrar uçbirim(terminal)e tek tek giriyoruz.
Kod:

sudo apt-get update

sudo apt-get -y upgrade

Gnome kullanıcıları için;
Kod:

sudo apt-get -y install compiz compiz-gtk compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-extra libcompizconfig-backend-gconf

Kde kulanıcıları için;
Kod:

sudo apt-get -y install compiz compiz-kde compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-extra libcompizconfig-backend-kconfig

Eğer herhangi bir hata ile karşılaşmadıysanız, çalıştırmak için Alt+F2 ye tıklıyoruz ve gelen ekrana compiz --replace komutunu giriyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir efektler topluluğu geliyor.

Not : Karışık alıntıdır..

heartsmagic

@lynx iki şey sormak istiyorum:

1. Neden depodaki Envy değil de eski sürüm kuruluyor?
2. Neden depolardaki compiz yerine eski bir depodan compiz kuruluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lynx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2008 - 01:20:48
@lynx iki şey sormak istiyorum:

1. Neden depodaki Envy değil de eski sürüm kuruluyor?
2. Neden depolardaki compiz yerine eski bir depodan compiz kuruluyor?

ilk önce pardus 2008 ile compiz kurmayı denedim fakat sürekli hata veriyordu..ekran kartımın 3b özelliğini bir türlü aktif edemedim...ati ekran kartı driverını güncelleyince pardus açılmıyordu....sonra ubuntu 8.04 kurdum önce envy ile ekran kartını yükledim sonra envyNG yi yükledim...compiz i çalıştırdım...bu bilgiler feisty fawn için olduğundan eski olabilir...şu an ubuntu ile sorunsuz compiz kullanabiliyorum...pardus bu ati ekran kartı sorunlarını çözerse iyi olur bence....ubuntu yu kullandıkça hoşuma gitmeye başladı....

heartsmagic

Güzel, fakat bu benim sorduklarımı cevaplamıyor. Neden eski sürümleri kullandın? Yenileri denedin de sorun mu oldu, bunu merak ediyorum ben. Zira eski sürüm uygulamalar sorun yapabilir. Bunu aydınlatmamız lazım.

lynx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2008 - 02:27:37
Güzel, fakat bu benim sorduklarımı cevaplamıyor. Neden eski sürümleri kullandın? Yenileri denedin de sorun mu oldu, bunu merak ediyorum ben. Zira eski sürüm uygulamalar sorun yapabilir. Bunu aydınlatmamız lazım.

hayır yenileri denemedim...amacım compiz kurmaktı sorunsuz çalışınca öyle bıraktım...

heartsmagic

Ancak feisty depoları sonuçta çok geride kaldı. Ayrıca verdiğin depo harici bir depo. Kısacası sistem kararlılığı ne yönde etkilenir bunu bilemeyiz. Bu nedenle arkadaşlara öncelikle depolardaki Envy ile kurulum denemelerini, yine depodaki Compiz paketlerini kurmalarını önermek lazım. Misal senin compiz sürümün şu anda kaç?

lynx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2008 - 03:07:20
Ancak feisty depoları sonuçta çok geride kaldı. Ayrıca verdiğin depo harici bir depo. Kısacası sistem kararlılığı ne yönde etkilenir bunu bilemeyiz. Bu nedenle arkadaşlara öncelikle depolardaki Envy ile kurulum denemelerini, yine depodaki Compiz paketlerini kurmalarını önermek lazım. Misal senin compiz sürümün şu anda kaç?

CompizConfig Ayar Yöneticisi 0.7.6

heartsmagic

lynx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2008 - 03:28:07
Terminalde
compiz --version ne diyor?

Checking for Xgl: not present.
Detected PCI ID for VGA: 01:00.0 0300: 1002:9588 (prog-if 00 [VGA controller])
Checking for texture_from_pixmap: not present.
Trying again with indirect rendering:
Checking for texture_from_pixmap: present.
Checking for non power of two support: present.
Checking for Composite extension: present.
Comparing resolution (1440x900) to maximum 3D texture size (8192): Passed.
Checking for nVidia: not present.
Checking for FBConfig: present.
Checking for Xgl: not present.
compiz 0.7.6

komutu verdikten sonra çıkan yazı böyle..

atomkarinca

İlginç compiz 5.5 kullanıyor olman gerekiyordu.Ama açıkk Ubuntu depolarıyla bu mümkün değildi tabiki. :)

heartsmagic

Evet orada görünen sürüm 0.5.5 çünkü. Sen bir şekilde yanlışlık yapmışsın sanırım. Depolardaki compizi kurmuş olma ihtimalin yüksek.

Kısacası lütfen bu başlıktakileri uygulamayın. Depolardaki compiz şu an için güncel durumda sayılacak kadar kararlı. ATI konusunda da öncelikle depolardaki Envy ile denenirse güzel olacaktır.

sunset77

slm... bnm sorunum compiz uygulamalarının hepsini kurmama rağmen artık efectleri seçemiorum.(onceden hepsini yapabiliodum)...avant kurdum o çalısıoo ...görsel efeklerden özeli seçemiyorum seçtigimde ekran gidip tekrar geliyoo etkinleştirilemedi msjını verioo.(hardware den ekran kartını tanıyo olmasına ragmen)..
pc yı yenıden başlattıgımda bazı uygulamaların çoktugu msjını alıorum... galiba bu sorun tema paketi yuklerken oldu çnk yukledikten snra compizconfig ayar yoneticisinden ögeleri secmeme izin vermedi....? yardımlarınızı bekliorum pc ye tekrardan kurulum yapmadan kurtarmak istiorummm...:(

heartsmagic

Yüklediğin şeyi kaldırıp bir dene. Ayrıca bu soru için bu başlık uygun değil. Bir başka konu ise sana başka bir başlıkta da söylendiği üzere lütfen aynı soruyu farklı başlıklar altında tekrar sorma ve Türkçe kullanımına dikkat et.