Neden bir Jabber sunucumuz yok?

Başlatan atomkarinca, 04 Eylül 2008 - 23:12:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Biliyorum IRC kanalımız var fakat bence birebir yapılan mesajlaşmalar daha verimli oluyor. Mesela gelip forumda ya da IRC kanalında bir soru sorup bilen çıkar mı acaba diye beklemektense direk bilen birisine sormak daha mantıklı değil mi? Jabber offline mesajlaşmayı destekliyor, yani mesajınızın ulaşmaması gibi bir durum da yok. En güzeli de ayrı odalar oluşturabiliyorsunuz, IRC gibi herkese açık bir yerde toplanma şartı yok mesela.

Forumun veritabanına yapılan kullanıcı kayıtları Jabber sunucusu için de kullanılabilir, böylece kolaylık sağlanmış olur. Mesela bu online dergi işini çok daha verimli bir şekilde Jabber odası kurarak tartışabiliriz.

Benimki sadece bir fikir tabii ki. Hem belki diğer forumlara da öncelik etmiş oluruz :)

ironic

skype da olabilir... Tam kullanmadım ama odalarda çevrimiçi sohbet yapılabiliyor.

Ayrıca yardımcı olabilecek yetkin arkadaşlar müsait olduklarında forumda oluyorlar ( tahminim tabi :) )

özel ileti gönderme ve irc bu konuda daha çok kabul görür gibime geliyor...

Contempt

skype linuxta odalarda sohbet etme özellliği yo sanırsam ama windowsta var baya gayet olum lu bir sey . Atomkarincaya katılıyorum jabber hesabı açmak mantıklı olabilir.
Herşeye Rağmen...

eren

Bu zor bir ihtimal. Jabber hesabı verdiğimizde ubuntu-tr.net uzantılı hesap veremeyiz çünkü bu uzantıyı sadece yöneticiler kullanıyor. Tüm uluslararası yazışmalar bu adresler üzerinden yapılıyor ve bu hesapları kullananların yönetici sıfatı taşıdığı biliniyor. Şu an çalışan Jabber sunucumuz zaten var, yöneticilerin ubuntu-tr.net uzantılı jabber hesapları var.

Eğer farklı ancak Ubuntu adı içeren bir uzantı olur derseniz bunu verebiliriz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ihtiyar said

@Eren; ubuntu-tr.net uzantılı vermemeniz normal. Öyle isteyen arkadaş da yoktur sanırım -benim mantığıma göre-. Farklı bir uzantı olabilir -ama içinde ubuntu olmalı :)- Ben, şahsen isterim yani :) Her şeyi de istiyorum, her şeye burnumu sokuyor gibi oldum. :S :(

atomkarinca

@Eren, bunu bilmiyordum, teşekkür ederim. Peki kullanici.ubuntu-tr.net gibi bir adres de mi olamıyor? Eğer öyleyse farklı bir uzantı da olabilir, benim niyetim tüm kullanıcıların daha rahat birbirine ulaşmasını sağlamaktı.

eren

Alıntı yapılan: atomkarinca - 05 Eylül 2008 - 10:43:01
@Eren, bunu bilmiyordum, teşekkür ederim. Peki kullanici.ubuntu-tr.net gibi bir adres de mi olamıyor? Eğer öyleyse farklı bir uzantı da olabilir, benim niyetim tüm kullanıcıların daha rahat birbirine ulaşmasını sağlamaktı.

Alt alan adı maalesef bizim sunucumuzda olamıyor. Ama bir konuşurum, bakalım bir olur var mıymış.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

haritsu

Eğer istiyorsanız istediğiniz bir alt alan adını;

"jabber.ubuntu-tr.net " şeklinde Jabber sunucusu kurabilirim. Sunucu tarafında eJabberd yada OpenFire kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum ;)

Düşünülürse yardımcı olabilirim.

iyi çalışmalar, Saygılar.

OpenSolaris

Bende kurulumda yardımcı olabilirim