Acemiden basit bir soru

Başlatan ilkersorar, 30 Mart 2012 - 21:11:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkersorar

ubuntu 10.10 server türkçe versiyonu kurdum(USB disk ile).  gnome masaüstünü kurup kullanmak istiyorum.
bunun için:

sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell
  komutu ile kurulumu yapıyorum. ancak yeniden başlattıktan sonra yine dos ekranına geçiyor.(sistemde yalnızca ubuntu kurulu).

nerde hata yapıyorum?

barış

Linux dağıtımlarında "DOS Ekranı" diye bir şey yoktur. O Windows için olan bir terimdir.

Masaüstü kullanmak istiyoranız neden sunucu sürümünü kurdunuz?

Eğer sunucuda kullanmak istiyorsanız X ortamını kuracaksınız. X ortamını kurduktan sonra,
startx yazacaksınız. Benim bildiğim böyle oluyor.

ilkersorar

Alıntı yapılan: barış - 30 Mart 2012 - 21:41:30
Linux dağıtımlarında "DOS Ekranı" diye bir şey yoktur. O Windows için olan bir terimdir.

Masaüstü kullanmak istiyoranız neden sunucu sürümünü kurdunuz?

Eğer sunucuda kullanmak istiyorsanız X ortamını kuracaksınız. X ortamını kurduktan sonra,
startx yazacaksınız. Benim bildiğim böyle oluyor.

home server olarak kullanmayı düşünüyorum. aslında fedora üstünde AMAHİ kullanıyordum ancak birde ubuntu üzerinde denemek istedim.

canosayan

Server sürümlerimde masaüsrü ortamamız oluyor muydu?

Masaüstü sürümünden de çok güzel server olur. Sonuçta windows gibi tüketici rantı uygulaması yok ki home sürümü cd yazamasın.

Server versiyonu daha çok ciddi server yönetiminiz varsa işinizi kolaylaştırmak için.
Chmod bizim işimiz.

zeitgeist

Bahsettiğin o siyah ekranda @barış'ın dediği gibi

startx

komtunu verebiliyor musun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ilkersorar

Alıntı yapılan: zeitgeist - 31 Mart 2012 - 10:34:22
Bahsettiğin o siyah ekranda @barış'ın dediği gibi

startx

komtunu verebiliyor musun?
komutu verdim ancak " ubuntu log out" diyip atıyor.
dha sonra kde yi kurdum
şimdi çalışıyor. KDE biraz karışık gibi geldi ama alışıcam artık.
SAnal olarak kurduğumda  gnome da problem yok.
Belkide flash diskten kurduğum için grubdos  da falan bir hata oluyordur. ne bilim. sudo apt-get install gnome-desktop dediğimde
"E: ..... başlayan bir hata veriyor.

şimdilik kde ile devam.
AMAHİ yi kurmayı denicem pazar  günü

teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mart 2012, 20:59:26

Alıntı yapılan: canosayan - 31 Mart 2012 - 10:01:01
Server sürümlerimde masaüsrü ortamamız oluyor muydu?

Masaüstü sürümünden de çok güzel server olur. Sonuçta windows gibi tüketici rantı uygulaması yok ki home sürümü cd yazamasın.

Server versiyonu daha çok ciddi server yönetiminiz varsa işinizi kolaylaştırmak için.
Server sürümde masa üstü deneyimi oluyor. howubuntu diye bir sitede bahsetmişti.

Ne bilim işte server deyince bana daha cazip geliyor işte. Home ofis çalışıyorum. Media dosyalarım yedeklerim hepsi bir makinede olunca daha kolay oluyor yönetimi. Buna ilaveten yerel ağımda web denemelerim  özel bloğum vb... bir çok uygulamayı barındırıyorum.

heartsmagic

10.10 üzerinde gnome-shell var mıydı? 11.10 olmasın o sürüm? Ayrıca gnome masaüstü için aslında gnome-desktop meta paketi kurulmaldır, fakat sürüm 11.10'sa ve gnome-shell kur dendiyse belki beraberinde gnome paketlerini getirmiştir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ilkersorar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Nisan 2012 - 19:57:25
10.10 üzerinde gnome-shell var mıydı? 11.10 olmasın o sürüm? Ayrıca gnome masaüstü için aslında gnome-desktop meta paketi kurulmaldır, fakat sürüm 11.10'sa ve gnome-shell kur dendiyse belki beraberinde gnome paketlerini getirmiştir.
11.10 sürümü evet. Linuxe yabancı olunca hatalar yapıyorum.
11.10 de sudo apt-get install gnome-desktop dediğimde bişeyler çekiyor ancak "e:....konumlandırılamadı" diye uyarı verdi. yapamayacında kde kurdum. öğrenecez artık

heartsmagic

Tam hatayı görebilirsek yardımcı olmaya çalışırız. Tabi bu arada ben paket ismini yanlış vermişim, onu fark ettim şimdi.
sudo apt-get install ubuntu-desktop olacak doğrusu. Fakat sunucu için bence çok gerekli değil bu işlemler. Eğer ben bir yandan günlük işlerimi çevireyim, rahat olayım diğer yandan da sunucu olarak kullanayım diyorsan temizinden bir sunucu olmayan sürüm kur. Onun üzerine LAMPP gibi işlemleri yaparsın.

Şu haliyle memnunsan bu şekilde de kalabilir elbette.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ilkersorar

Peki şöyle söyliyim o zaman derdimi.
Yerel bir sunucum olsun. Media dosyalarım belgelerim arşivim hep bu makinede olsun. TV Android iphone özellikli cihazlarımdan bunlara erişebileyim. Eşim yemek yaparken kendi yemek tariflerini barındıran bloğundan yemek pasta  tariflerini alsın. Not bırakacağı zaman buraya not bıraksın. Gelen fax mail bu makinede depolansın. Film müzik arşivimiz her zaman online olsun...

Bunu yapabilmem için ne lazım bana?

canosayan

windowstan yeni mi geçiyorsunuz bilmiyorum ama zaten masaüstü sürümü ile de isteklerinizi yapabiliriniz. teknik olarak masaüstü sürümünü sadece paket yükleyerek sunucu sürümüne, sunucu sürümünü masaüstüne döndürmek mümkün.

sadece daha kolay kurulum için masaüstünden server a geçmek daha kolay.
Chmod bizim işimiz.