compiz boş ekranda kaldı

Başlatan bindokuzyuzuc, 29 Mart 2012 - 12:04:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bindokuzyuzuc

ilk kez kullanıyorum öncelikle belirtmek isterim.
cd den format attıktan sonra epey uğraşıp ekran kartını yükleyebildim. compizide kurup 3d olarak ekranı kullanmak istiyorum fakat sorun yaşıyorum. compizi kurup bahsedildiği gibi ayarları yaptım fakat boş bir ekranda sabit olarak kalıyor. sanırım küp geçişini beceremiyorum, mause ile ilgili tüm varyasyonları denememe rağmen başarılı olamadım. nerde hata yapıyorum onuda bilmiyorum. şifreli giriş bölümünden 2d ayarlarını seçtiğimde ana ekrana gelebiliyorum ama burda da compizi kullanamıyorum.

heartsmagic

@bindokuzyuzuc, 11.10 ile Compiz zaten kurulu geliyor sen tam olarak ne kurdun? Ayrıca son sürümlerle beraber Compiz'deki küp meselesi sorunsuz çalışmayabiliyor, kısacası zorlamamak lazım bu konuyu. Unity3B ile masaüstüne gelemiyorsan muhtemelen Compiz üzerindeki Unity eklentisini iptal etmişsindir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26963.0 başlığından yararlanarak kendine ait sorunu çözebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

buzmavisi

Başlığı incelersin ek olarak başka şeylerde denemek istersen:

Gnome 2, XFCE 4.8 masaüstü yöneticisi/pencere yönetecileri gördüğüm kadarıyla compiz ile gayet uyumlu. Şu an bunlardan kullanabileceğin ise XFCE.

Xubuntu dediğimiz ubuntu sürümünü kurarsan o Xfce'ye özelleşmiş bir ubuntu. Compiz onunla gördüğüm en iyi efekt fps verimlerinden birini veriyor. Ancak compizi devreye soktuğunda kullandığın görüntü kartının türüne göre meşhur video görüntü kırılma ( http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tearing_%28simulated%29.jpg buna benzer * bir şey ) ayarlarınıda yapman gerekebilecek. Yoksa videolarda kötü sonuç alırsın.

Mevcut ubuntunda xfce4 ü yükleyip hem unity masaüstü yöneticisi hem xfce kullanabilirsin ancak standart olarak xfce ye compiz vermen için

/etc/xdf/xfce4/xinitrc ( bu işlem aşağıdaki xfce4 yüklemesi kısmından sonra yapılmalı )

Dosyasındaki xwfm yazısını compiz ile değiştirmen gerekecek. böylece xfce açılır açılmaz compiz devreye girer.
Not: Pencere çevresi görünümün cairo tipine  ( http://wiki.compiz.org/Decorators/GTKWindowDecorator burda görünen ilk tip ) dönüşecek. Onu değiştirme kısmına şimdi girmeyelim.

Unity'i değiştirmeden xfce4 yüklemek istiyorsan

Uçbirim önyükleyicisi penceresini açıp

sudo apt-get update
sudo apt-get install xfce4

ile xfce4 ü yüklersin ve şifre parola giriş ekranında xfce ile mi unity ile mi açılış yapabileceğini seçersin. şahsi kanatimi sorarsan salla unityi xfce ye alış diyebilirim. yani baştan xubuntuyu kur. çünkü hem unity hem gnome 3 ü tabletlere ön hazırlık olarak görüyorum. projem olursa tablette geliştiremeyeceğim hatta tablet için projem olsa bile tablette geliştiremeyeceğim.

bu arada compizconfig-settings-manager'i yani compiz ayarlama programcığını yüklediğini ve efekler için gerekli ayarları açtığını varsayıyorum. Ayarlar doğru yapıldığında sanal masa üstü değişikliği yaptığın an ( gerek mouseu sağ ve soldan ekran dışına çıkarmaya çalışarak gerek değiştirici eki üzerinden ) kare şeklinde ekran dönecektir.

Konuda tam ayrıntılara girmedim. Bu kısım kısmi bir yol gösterici oldu. Bu olay aklıma yattı şöyle yapalım dersen ayrıntılara girerim.